ABRANOVCE. Takmer v každom druhom dvore v Abranovciach neďaleko Prešova nájdete traktor.

Je jednou z obcí s najvyšším počtom traktorov na počet obyvateľov. Miestni ich používajú na obrábanie polí, ale i pri práci v lese.
„ Je to pravda, máme v Abranovciach dosť veľa traktorov. Ja mám traktor už deväť rokov. Používam ho na poľnohospodárske práce a občas i v lese, keď chodíme na drevo. S traktorom si viem pri dome pomôcť i pri poľnohospodárstve. Mám aj zdvíhacie zariadenia, takže aj v obci dosť pomáham, keď je potrebné niečo ťažké zdvihnúť a preniesť," povedal Abranovčan Radovan Rajna.
„ V podstate v každom druhom dvore traktor je. Ľudia ich používajú na obrábanie svojich polí. V našej obci sa tomu ešte venujú," doplnil starosta obce Stanislav Volanský.
Mládež aj hasiči
V súčasnosti má obec podľa jeho slov 697 obyvateľov.

„ Máme základnú školu so 40 žiakmi a taktiež materskú školu. V obci pôsobia aj terénni sociálni pracovníci, ktorí pracujú nielen s komunitou, ale aj s ostatnými obyvateľmi obce. Máme tiež stolnotenisový klub, ktorý má celkom dobré výsledky," priblížil starosta obce.
Ako ďalej povedal, majú rozpracované projekty na chodníky a chcú opraviť požiarnu zbrojnicu.
„ Naši dobrovoľní hasiči majú celkom dobré výsledky, či už na súťažiach, alebo aj pri zásahoch. Naposledy pri hasení autobusu. Bol to superrýchly zásah a taktiež sú nápomocní pri hasení požiarov z vypaľovania trávy," priblížil starosta obce.
Zaujímavá pre turistov
Turistov láka pohľad z hornej časti Abranoviec, odkiaľ je možné vidieť panorámu Šariša.
„ Keď je krásne počasie, vidno aj Vysoké Tatry. Niekedy vidím aj Kráľovu hoľu v zime, keď je zasnežená alebo Kojšovskú hoľu. Vidno aj Šarišský hrad," povedal dočasný duchovný správca farnosti Abranovce Gabriel Székely.
Z Abranoviec je možné sa dostať i k neďalekému hrádku Bodoň. Ide o stredovekú fortifikáciu, ktorá leží v katastri obce Lesíček.
„ Je postavený na výraznej skalnej vyvýšenine okrúhleho tvaru v nadmorskej výške viac ako 850 metrov nad morom a má niekoľko názvov. Názov Okrúhla skala je zo stredoveku. Slovanské obyvateľstvo blízkeho okolia ho pre zvláštny tvar, keď z diaľky vyčnieva nad horizont ako makovička, pomenovalo Makovica. Tretím názvom je Bodoň podľa jeho zakladateľa - šľachtica Buduna z Ploského. Počas tatárskych vpádov koncom 13. a začiatkom 14. storočia sa v ňom ukrývala jeho manželka a deti. Hrádok Bodoň je svojou nadmorskou výškou jedným z najvyššie položených stredovekých hradov na Slovensku," dodal Volanský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári