PREŠOV. Programom Črepy osudu oslávil v piatok na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského 40. výročie svojho vzniku folklórny súbor (FS) Dúbrava.
Na príprave programu súbor intenzívne pracoval viac ako rok.
Spolupracoval s renomovanými umelcami z prostredia folklóru pod vedením režisérov Štefana Ferenca, bývalého dlhoročného vedúceho FS Dúbrava a Oleksandra Kulikova, ktorý je súčasným tanečným pedagógom súboru a sólistom baletu Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS).
Príprava bola výzvou
Ako uviedol vedúci FS Dúbrava Pavol Fecenko, príprava programu bola pre súbor výzvou, keďže ten bol doteraz zvyknutý na striedanie javiskových výstupov tanečnej a speváckej zložky.
„Program Črepy osudu však na scénu priniesol komponovaný program s ucelenou poetickou myšlienkou. Tá vychádza z bežného života ľudí, ktorí zaiste zažívali tak veselé, ako aj trpké časy. Životom spletené osudy ľudí teda boli znázornené tanečným, speváckym a hudobným umením a zobrazujú krásu aj trpkosť každého dňa,“ vysvetlil Fecenko.
Program dotvorili aj nové kroje z regiónu Spiša, ktoré vznikli aj vďaka príspevku 3 000 eur z grantového programu Šariš ľuďom.
Súbor založil Štefan Jalč
Folklórny súbor Dúbrava vznikol v januári 1979 v Prešove a prvé celovečerné vystúpenie absolvoval v decembri rovnakého roku. Súbor založil a jeho prvým umeleckým vedúcim sa stal Štefan Jalč.
Súbor počas svojho doterajšieho pôsobenia navštívil okrem Európy aj Áziu a Afriku.
Zúčastnil sa na festivaloch v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Izraeli. Účinkoval tiež v Egypte, Portugalsku, na Cypre, v Rusku a v ďalších štátoch Európy.
Súbor sa zúčastňuje aj na súťažiach folklórnych súborov v rôznych kategóriách.
Námety čerpá z regiónu Šariša, Zemplína a Spiša, ale aj menšinových oblastí regiónu, ktorý je zastúpený tancami Rusínov a Rómov.
V súčasnosti má súbor v troch samostatných zložkách zhruba 30 až 35 členov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári