BARDEJOV. Skupina dobrovoľníkov z občianskeho združenia (OZ) Vita in suburbium získala šesťtisíc eur na záchranu vzácneho parného stroja.
Unikát, ktorý je národnou technickou pamiatkou, kedysi zásoboval parou rituálne kúpele.
Umiestnený je v Židovskom suburbiu v Bardejove, zapísanom na zozname UNESCO.
Unikátny parný kotol má už vyše sto rokov. Vyrobila ho firma Poledniák Károly z Košíc.
Zručnosť majstrov
Kotol je sám osebe raritou - je pravdepodobne posledným známym parným kotlom tejto firmy.
„Slúžil na výrobu pary, keďže podľa židovských predpisov voda v rituálnych kúpeľoch slúžiacich na očistu Židov, nesmela byť ohrievaná priamo,” vysvetlil Pavol Hudák z OZ Vita in suburbium.
Ako dodal, aj keď kotol už nebude nikdy opäť slúžiť svojmu pôvodnému účelu, je dôkazom vtedajšej vyspelosti a zručnosti bardejovských majstrov.
„Rituálne kúpele sa nachádzajú na mnohých ďalších miestach, no parný kotol s takýmto spôsobom vyhrievania však nemajú. Je to unikát,” doplnil Peter Hudák.
Obnovou prejde nielen samotný stroj, ale tiež zachované súčasti vykurovacieho systému rituálnych kúpeľov, ktoré zanikli po deportácii Židov.
Po ukončení prác sa v objekte kotolne pripravuje expozícia.
Židovské kultúrne dedičstvo v Bardejove
V Bardejove žilo pred vojnou približne 2 300 Židov, išlo o šiestu najväčšiu komunitu na Slovensku.

Obnovu národnej technickej pamiatky podporila sumou šesťtisíc eur Nadácia EPH. Partnerom projektu je aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR.
Na oprave spolupracujú reštaurátori pod vedením Martina Kutného, ale aj dobrovoľníci či študenti Gymnázia Leonarda Stöckela.
Areál židovských rituálnych budov je najvýznamnejšou lokalitou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove, ktorú UNESCO zaradilo medzi svetové kultúrne poklady nielen pre jej historický význam, ale aj ako svedectvo o jazykovo, kultúrne a nábožensky zmiešanej spoločnosti.
V roku 2017 tu dokončili projekt obnovy a reštaurovania Starej synagógy za takmer 650-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári