Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte)

Zásah pokračuje aj v noci.

Načítavam video...

Piatkové monitorovanie situácie v Prešove po výbuchu plynu v bytovke vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

Situáciu naďalej priebežne sledujeme a budeme informovať o všetkých podstatných informáciách, týkajúcich sa témy.

SkryťVypnúť reklamu

Dianie v sobotu sledujeme tu

22:00 - Primátorka Prešova Andrea Turčanová informovala na sociálnej sieti, že na oficiálny účet mesta Prešov pre obete výbuchu bolo zhruba do 22. hodiny poslaných viac ako 47-tisíc eur.

21.56 - Predsedníčka Krajského súdu v Prešove Anna Kovaľová spolupracuje s krízovým štábom v Prešove v súvislosti s piatkovým výbuchom v jednej z bytoviek v Prešove. Poškodeným ponúka pomoc. Rezort spravodlivosti o tom informoval na sociálnej sieti.

„Ponúkli sme až do 18 miest na prespatie na príslušnom súde pre tých, ktorí potrebujú pomoc po požiari v bytovke v Prešove a rovnako aj právnu pomoc. V prípade potreby je Ministerstvo spravodlivosti SR pripravené povolať aj pohotovosť sudcov, hlavne pre maloletých," uviedla Kovaľová.

SkryťVypnúť reklamu

21.15 - Neďaleko miesta výbuchu, pred kostolom Kráľovnej pokoja na Sídlisku III bolo zriadené pietne miesto. Úprimnú sústrasť pozostalým a podporu ľuďom dotknutým tragédiou vyjadrilo aj viacero cirkevných predstaviteľov.

20.59 - Ako bolo avizované, hasiči pracujú na bytovke aj o deviatej večer a bude zrejme v akcii až do skorých ranných hodín.

20.38 - Primátorka Prešova Andrea Turčanová vyzvala ľudí z postihnutej bytovky, aby ráno do 9.00 prišli na krízový štáb na ZŠ na Prostějovskej ulici, keďže sa nemajú aktuálne kam vrátiť. Stav bytovky by podľa nej mal už ráno začať posudzovať statik.

Pripomenula možnosť prispievať na transparentný mestský účet, koľko sa na ňom zatiaľ vyzbieralo peňazí, nemá predstavu.

20.29 - Podľa prešovského župana Milana Majerského samosprávny kraj poskytol núdzové bývanie v stredoškolských internátoch, ktoré zatiaľ využilo niekoľko ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň avizoval, že na pondelok zvoláva Zastupiteľstvo PSK, kde by cez Nadáciu na podporu rodiny poskytnúť 50-tisíc eur.

20.25 - Predseda vlády pripomenul, že Prešov neostane v nešťastí sám, pomáha mu aj armáda a ďalšie zložky. Pripravené na zásah sú aj vojenské vrtuľníky.

Zároveň ocenil, že sa spontánne zdvihla vlna solidarity. „Ľudia núkajú byty aj na dlhodobé symbolické nájomné."

Upozornil však aj na podvodné účty pomoci a pripomenul, že jediný oficiálny účet zriadilo mesto Prešov.

20.22 - Pellegrini vyzval a požiadal cez asociáciu poisťovní, aby od zajtra zmenili byrokratický postup pri odstraňovaní škôd.

„Pevne verím, že aj poisťovne si uvedomia túto kritickú situáciu - poprosím ich o špeciálny proces. Desiatky rodín nemôžu bývať. Pravdepodobne sa už nikdy viac do tejto vyhorenej a zdevastovanej bytovky vrátiť nebudú môcť."

20.20 - V pondelok ráno príde na účet mesta Prešov prvý milión eur z rezervy vlády. Bude určený primárne na sanovanie poškodenej budovy, povedal premiér Pellegrini na brífingu.

„Zatiaľ nápor nie je veľký, ale je to možno preto, že ľudia odišli ku svojim rodinám domnievajúc sa, že sa zajtra budú môcť vrátiť. Žiaľ, nie je to možné," dodal premiér s tým, že peniaze od vlády môže mesto Prešov pomôcť aj na priamu pomoc postihnutým ľuďom.

20.10 - Profesionálni vojaci a príslušníci Vojenskej polície sú pripravení pomáhať na mieste tragédie v Prešove tak dlho, ako to bude potrebné.

Aktuálne sú na pomoc vyčlenení príslušníci z 2. mechanizovanej brigády z Prešova na hliadkovanie okolia poškodenej budovy, na mieste sú aj vojenskí psychológovia a duchovní.

20.05 - Obyvatelia paneláku z Prešova nebudú zatiaľ ubytovaní v Košiciach, preto na Popradskú ulicu netreba zatiaľ nosiť veci na darovanie, informuje polícia na sociálnej sieti.

19.55 - Výbuchu plynu predchádzali dve udalosti.

Súvisiaci článok Výbuchu v Prešove predchádzal únik plynu a prekopnutie potrubia Čítajte 

V bytovom dome bolo cítiť zápach unikajúceho plynu, krátko na to dostal Slovenský plynárenský priemysel (SPP) hlásenie o prekopnutí plynovodu.

Informoval o tom manažér externej komunikácie SPP - distribúcia Milan Vanga.

Priamy súvis s výbuchom sa však podľa neho zatiaľ nedá potvrdiť.

19.50 - Známy prešovský DJ Rudo Voit informoval na sociálnej sieti, že pripravuje benefičný koncert na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Predbežný termín jeho konania je 19. 1. 2020. Celý výťažok bude použitý na stavebné opravy, úpravy alebo náhradné bývanie.

19.37 - Žiaľ, situácia stále nie je pod kontrolou," povedal po skončení ďalšieho zasadania krízového štábu premiér Pellegrini. Zopakoval, že počet obetí bude vyšší než doterajších potvrdených päť.

Prioritou má byť stabilizácia stien bytovky a pomoc so zabezpečením náhradného bývania pre ľudí z nej. Premiér pripustil, že bytovku budú musieť rozobrať a zbúrať.

19.32 - Polícia SR varuje pred falošnými transparentnými účtami, ktoré boli zriadené na pomoc obetiam výbuchu v Prešove.

Ako uviedla na svojej facebookovej stránke, "je to nepochopiteľné, ale naozaj sa môže nájsť niekto, kto chce využiť nešťastie iných vo svoj prospech".

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom. Číslo transparentného účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229, variabilný symbol: 6122019.

19.30 - Polícia začala v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v Prešove trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.

Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik.

19.18 - Ako upresnila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, záchranármi bolo celkovo ošetrených 39 osôb, z toho deväť previezli do prešovskej nemocnice, kde je zriadené aj centrum pre psychologickú podporu.

18.55 - Prezidentka SR Zuzana Čaputová ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím v Prešove. Okrem toho tiež podporila oficiálnu zbierku sumou 5 000 eur.

„Po konzultáciách s prezidentskou kanceláriou a po overení jej možností som ponúkla rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, pomoc. Niekoľko rodín môže bývať cez vianočné sviatky, a podľa vlastnej potreby aj dlhšie, v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine," poznamenala prezidentka.

18.53 - Hasiči majú v pláne využiť policajný dron na zmonitorovanie situácie.

„Prihodilo sa nám veľa zlých a negatívnych okolností počas tohto zásahu," pripustila Saková.

Súvisiaci článok Apokalypsa v Prešove: Vybuchol plyn, zatiaľ päť obetí Čítajte 

18.52 - Hasiči mali aj problémy s plošinou a na miesto nemohol byť privolaný ani vrtuľník pre mrznúci dažďu.

„Môžem potvrdiť. Vzhľadom na nízke teploty bolo problematické plošinu ovládať, lebo sa zasekávala. Chceli sme použiť aj vrtuľník, ale vzhľadom na počasie a mrznúci dážď nebolo možné vzlietnuť," vysvetlila Saková

18.51 - Po dohasení bytovky sú pripravení zo strechy zlaniť členovia Horskej záchrannej služby, aby zistili, či sa na poschodiach nenachádzajú obete.

18.49 - Hasiči mali spočiatku problémy so zásahom.

„Najväčšou prekážkou bolo, že výšková hasičská technika nemohla byť umiestnená na správne miesto, lebo výbuch bol taký silný, že rozmetal panely z horných poschodí na chodníky. Najskôr hasiči museli odpratávať všetky panely a museli vypíliť stromy, aby sa dostali k obydliam. Naďalej je to hasené z hasiacich plošín. Museli sme ich umiestniť ďalej od bytového domu, lebo ak by došlo k zrúteniu čo i len zateplenia, tak by to mohlo mať následky na životoch hasičov. Musia byť veľmi opatrní," vysvetlila Saková.

18.42 - Väčšina evakuovaných ľudí našla prístrešie u rodín, alebo známych. Núdzové ubytovanie na internáte SOŠT na Volgogradskej ulici zatiaľ využili len traja ľudia.

18.37 - Príčinou tragédie v Prešove má podľa odhadov byť výbuch plynu v šachte na deviatom poschodí. Následne vzbĺkli byty až po dvanáste poschodie, uviedla na mieste ministerka vnútra Denisa Saková.

„Bol to mimoriadne náročný zásah. Hasičom bolo znemožnené vzhľadom na výbuch plynu sa dostať k jednotlivým bytom, lebo došlo k zrúteniu schodiska. Výťahovou šachtou sa postupne od prvého poschodia hasiči prepracovávali až po šieste. Skončili na siedmom a ďalej sa im nepodarilo preniknúť. Všetkých ľudí, ktorých našli, sa snažili evakuovať v čo najkratšej dobe."

18.30 - Na mieste je aj armáda a ďalšie záchranné zložky. Zabezpečujú aj okolité byty, ktoré boli evakuované.

Vláda pomôže mestu aj výraznou finančnou injekciou, aby mesto mohlo pomôcť zvládnuť rodinám túto tragickú udalosť.

18.29 - „Sme na mieste asi jedného z najväčších nešťastí takéhoto typu za posledné desaťročia. Veliteľ zásahu vo svojej dlhoročnej hasičskej kariére takýto požiar nezažil. Nevieme povedať, aký bude konečný počet obetí, lebo na niektorých poschodiach stále horí. Veľkým problémom je skolabované schodisko v celom paneláku. Hasiči sa môžu dostať do bytov iba zvonku,“ povedal premiér Peter Pellegrini, ktorý vyslovil úprimnú sústrasť pozostalým.

„Slovensko nečelilo v novodobej histórii takémuto vážnemu požiaru obytnej budovy s toľkými zranenými a škodami,“ dodal Pellegrini

„Oficiálne potvrdených je päť obetí, ale je jasné aj podľa očitých svedkov, že pravdepodobne počet narastie,“ dodal Pellegrini.

18.18 - Likvidačné práce po výbuchu budú pokračovať do ranných hodín. Informovala o tom ministerka vnútra Denisa Saková na sociálnej sieti.

„Na mieste tragickej udalosti momentálne pokračujú likvidačné práce pomocou výškovej techniky. Na mieste zasahovalo 83 profesionálnych a 26 dobrovoľných hasičov, záchranná zdravotná služba, polícia, ozbrojené sily a mestská polícia," uviedla šéfka rezortu vnútra.

„Na miestach určených na sústredenie obyvateľov postihnutých touto udalosťou pomáhajú aj psychológovia Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Ozbrojených síl SR," dodala Saková.

18.11 - Niekoľko ohnísk v zasiahnutom objekte sa už hasičom podarilo dostať pod kontrolu, ostatné stále lokalizujú. K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších štyroch podlažiach. Hasenie pokračuje zvonku z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú, informoval HaZZ.

18.01 - Premiér Peter Pellegrini novinárom povedal: "Stále nemôžeme povedať, aký bude konečný počet obetí. Na mieste zasahujú všetky zložky, je to obrovská tragédia. Na krízovom štábe sa dohodneme na ďalšom postupe a spôsobe pomoci."

Premiér sa zároveň poďakoval všetkým zasahujúcim na mieste výbuchu.

17.37 - Primátorka Prešova Andrea Turčanová ďakuje Prešovčanom za pomoc.

„Srdečne všetkým ďakujeme za jedlo a šatstvo, ktoré nosíte do našich záchytných bodov. Momentálne však už máme dostatok materiálnej pomoci. Ak chcete pomôcť týmto ľuďom a rodinám v núdzi, môžete tak urobiť príspevkom na oficiálny účet vytvorený mestom tu

Číslo oficiálneho účtu:
SK90 7500 0000 0040 0859 1229
Variabilný symbol: 6122019

17.35 - Aktuálne informácie zo zasadania krízového štábu: Mestskí policajti idú kontrolovať byty vo vedľajších bytovkách, lebo tam videli ľudí s baterkami. Musia ich evakuovať, aj nasilu. Elektrinu už všade v okolitých budovách vypli. Ďalšie zasadnutie bude o 19. hodine.

17.32 - Premiér a ministerka vnútra si na mieste vypočuli od hasičov bilanciu zásahu a aká je aktuálna situácia.

17.25 - Do Prešova už dorazil premiér Peter Pellegrini, na mieste sú aj ministerky vnútra Saková a zdravotníctva Kalavská, ako aj minister obrany Gajdoš.

17:20 - Aj mesto Košice reagovalo na nešťastie v Prešove a vyjadrilo pozostalým v Prešove úprimnú sústrasť.

„Primátor Jaroslav Polaček sa spojil s primátorkou Prešova a ponúkol ubytovanie a pomoc pre ľudí zasiahnutých nešťastím. Zaujímal sa aj o zdravotný stav obyvateľov bytovky a ocenil prácu všetkých záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na zmierňovaní následkov tejto tragédie," uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian.

V rámci vyjadrenia sústrasti s Prešovom bude na Hlavnej ulici až do zajtrajšieho rána vypnuté osvetlenie vianočného stromčeka v rámci Košických rozprávkových Vianoc.

17.15 - Zhruba päť hodín po výbuchu plynu v prešovskej dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici na Sídlisku III je zatiaľ potvrdená bilancia nešťastia 5 mŕtvych a približne 40 zranených. Predpokladá sa, že toto číslo nie je konečné.

17.10 - Vnútri budovy naďalej horí a valí sa z nej dym. Posledné tri poschodia budovy úplne vyhoreli, strecha je otvorená.

17.06 - Pre vlastníkov zničených bytov a ďalších obetí tejto tragédie poskytne Polícia SR 200 lôžok na policajnej škole a ubytovni na Popradskej ulici v Košiciach.

17.04 - V niektorých bytoch na vrchných poschodiach sú stále viditeľné plamene, hasiči hasia nonstop.

17.00 - Polícii sa podarilo úplne vypratať priestor v okolí bytovky. Na mieste, kde ešte popoludní stáli ľudia, je večer už ohradený priestor.

16.36 - Problémy sú aj v otázke telefonického spojenia. „Spoločnosť O2 Slovakia informuje, že pri tragédii v obytnom dome bol zničený vysielač. Občania v okolí 2 až 3 km sa preto nedovolajú v sieti O2. Situáciu spoločnosť rieši, aby sa dovolateľnosť obnovila čo najskôr," informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

16.28 - Hasiči bojujú na mieste stále s plameňmi aj po zotmení.

„Hasiči pokračujú v hasebných prácach pomocou výškovej techniky. Všetky byty do 8. poschodia boli prehľadané bez nálezu ďalších osôb. Na mieste sa už približne hodinu nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov, ktorý je pripravený v pohotovosti. Hasiči budú zabezpečovať prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať. Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu," informuje HaZZ

16.27 - Na tragédiu reaguje aj prešovské divadlo. Ako informovala Martina Gerjaková z marketingu Divadla Jonáša Záborského, divadlo sa rozhodlo zrušiť predstavenie inscenácie Zbabraná hra, ktoré sa malo uskutočniť o 18:30 v Historickej budove DJZ. Umelci a ostatní pracovníci DJZ vyjadrujú všetkým pozostalým úprimnú sústrasť."

Súvisiaci článok Projektantka: V Prešove muselo byť veľa nahromadeného plynu Čítajte 

16.24 - O výbuchu sme hovorili s projektantkou plynových zariadení na dôchodku Magdalénou Boškovou.

Plyn je ľahký, ľahší ako vzduch a zhromažďuje sa hore pod stropom. Ak došlo k nejakej iniciačnej iskre, tak to vybuchlo. Stačí, že mal aj niekto niekde netesnosť a mohol sa plyn hore kumulovať.

16.19 - Občianske združenie Podaj ďalej otvorilo svoje zberné miesto na Požiarnickej 17. Ako avizujú na sociálnej sieti, aktuálne sa zbiera akékoľvek balené jedlo, paštéty, vody, pečivo, croisanty, mlieko, čaje. Ďalej je to drogéria: zubné kefky, pasty, mydlá, vlhčené utierky, servítky, vložky. Potrebné sú tiež uteráky, deky, posteľná bielizeň, ponožky, papuče. Z oblečenia mikiny, čiapky, šály, rukavice. Ako uvádzajú, otvorený bude zberný dvor až do odvolania. „Všetko môžete nosiť a následne to budeme postupne odvážať.“

Súvisiaci článok Odborník: Prešovská bytovka po výbuchu spadnúť nemôže Čítajte 

16.16 - Bytový dom v Prešove, v ktorom vybuchol plyn, spadnúť nemôže. Dôvodom sú železobetónové panely, z ktorých je bytovka postavená. Myslí si to odborník na panelové konštrukcie zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity Andrej Bartók.

„Podľa mňa to spadnúť nemôže, lebo tie paneláky sú takzvané krabicové konštrukcie. Panely sú tam kolmo na seba a je ich tam veľa na sebe," vysvetlil Bartók.

Dodal, že budova je i pomerne vysoká, aj keď účinky požiaru znižujú pevnosť betónu, neovplyvní to podlažia, ktoré sa nachádzajú pod miestom výbuchu.

16.11 - Na ZŠ Prostějovská znovu zásada krízový štáb a posudzuje aktuálnu situáciu.

16.10 - Na situáciu reaguje aj jedna z prešovských taxi služieb, ktorá pomáha prostredníctvom sociálnych sietí. "Núdzové číslo pre kohokoľvek, koho sa táto tragédia týka a potrebuje pomôcť s prevozom, či už sú to rodiny, lekári, policajti, hasiči. Je k dispozícii číslo 0905 816166 na pomoc a zabezpečenie prevozu zdarma."

16.02 - Mesto Prešov zverejňuje číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229 Variabilný symbol: 6122019

16.01 - Viacerých ľudí z bytovky aj z okolitých bytoviek evakuovali na neďaleký internát SOŠT na Volgogradskej.

15.55 - Postupne pribúdajú svedectvá od obyvateľov bytovky.

„Prišla som domov po nočnej a ďalších vybavovačkách v meste. Keď som prichádzala, robotníci kopali pri bytovke diery. Vo vchode bolo veľmi cítiť plyn, tak som sa vrátila a upozornila robotníkov. Povedali mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich išiel so mnou do bytu. Tam plyn nebolo cítiť, tak som si išla ľahnúť po nočnej,“ povedala nám svedkyňa tragédie Silvia Hrebenárová.

Býva na desiatom poschodí, uniknúť jej pomohli hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt jej úplne zhorel. „Mala som v ňom všetko úplne všetko...“

15.50 - „Hasiči momentálne presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšie hasenie. Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory opúšťajú všetci zasahujúci hasiči. Hasenie bude pokračovať z vonkajších priestorov. Z objektu bolo evakuovaných 34 osôb, ošetrených bolo doposiaľ 39 obyvateľov bytového domu," informuje HaZZ.

15.44 - Na mieste výbuchu pomáhajú aj príslušníci 2. mechanizovanej brigády v Prešove. Ozbrojené sily SR vyčlenili na zásah aj šesť vrtuľníkov UH-60M Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej a záchrannej a pátracej služby z Vrtuľníkového krídla Prešov.

„K dispozícii je tiež ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Pripravené sú aj lôžka vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku. Všetky ďalšie požiadavky záchranných zložiek sú operatívne riešené," informovala
hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

15.42 - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila hlbokú sústrasť pozostalým pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome. Na sociálnej sieti sa tiež poďakovala hasičom a všetkým záchranným zložkám.

„Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať s jej následkami a stratou najbližších," napísala prezidentka.

Podľa svojich slov verí, že všetci, ktorí to potrebujú, dostanú adekvátnu pomoc. „Ďakujem hasičom a ďalším záchranným zložkám za úsilie, ktoré venujú zraneným a tomu, aby predišli ohrozeniu ďalších životov, zdravia aj majetku ľudí," doplnila.

15.40 - Výbuch plynu v prešovskej bytovke si doteraz vyžiadal päť obetí a viac ako 40 zranených. „Väčšina utrpela ľahké poranenia," uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

15.25 - Bezprostrednú pomoc poskytuje obyvateľom Prešova aj blízka Základná škola na Mukačevskej ulici. Zriadili v nej centrum, kde sa evakuovaní ľudia môžu zohriať, napiť sa čaju.

„Prídu ľudia z občianskeho združenia Podaj ďalej, aby poskytli pomoc so šatstvom a ďalšími vecami, hovorí riaditeľka školy Zuzana Perželová.

„Je tu pár desiatok ľudí, jedni prídu, druhí odídu. Niektorí hľadajú príbuzných."

Výbuch v neďalekej bytovke vybil aj sklá na chodbách školy. „Bolo vyučovanie, deti boli v triedach a nič sa nikomu nestalo. Hneď sme kontaktovali rodičov, aby si pre deti prišli a teraz sú už všetky v bezpečí.“

15.17 - V súvislosti s mimoriadnou situáciou v Prešove rozhodol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richterihneď zriadiť v blízkosti nehody Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia.

Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovníci aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do Centier pre deti a rodiny.

K dispozícii budú na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky.

15.16 - Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať," píše HaZZ na sociálnej sieti.

Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia."

15.15 - „Prešovský samosprávny kraj je pripravený pomôcť obetiam nešťastia. V spolupráci s mestom ponúkol dočasné núdzové bývanie pre udalosťou postihnuté rodiny a obyvateľov. PSK je v kontakte s krízovým štábom, kde hľadá ďalšie možnosti, ako pomôcť. Krajská samospráva zároveň pracuje na vyčlenení finančných prostriedkov na zmiernenie následkov tejto veľkej tragédie," informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Informácie o núdzovom ubytovaní poskytujú pracovníci Mestského úradu v Prešove na tel. čísle: 051 3100 101

15.14 - „Počet ošetrených pacientov sa zvýšil na deväť. Platí to, čo sme uviedli, že nikto z týchto pacientov nie je v ohrození života," spresnila hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková.

15.09 - Intenzita požiaru na vrchných poschodiach bytovky sa zmenšuje, hasiči stále pracujú a hasia.

15.01 - „Do tejto chvíle sme v súvislosti s nešťastím ošetrili šesť pacientov. Z nich sú zatiaľ dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života. Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života," informovala hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Renáta Cenková.

„Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a ich zdravotný stav nie je život ohrozujúci a ktorí prišli o strechu nad hlavou sme pripravili zhromaždisko v priestoroch Dentálnej hygieny na 1. poschodí Chirurgického monobloku FNsP Prešov. Tam sú prítomní naši psychológovia a naši zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Títo pacienti čakajú na transport a následne budú umiestnení v priestoroch Slovenského červeného kríža."

15.00 - Pamätník Roland Wittner uviedol, že zhruba pred 40 rokmi v tej istej bytovke horelo. Tiež tak vysoko. Býval vo vedľajšom vchode, kde bol teraz pozrieť mamu, tá je v poriadku.

14.59 - Na príjem evakuovaných sa pripravuje aj budova prešovského Červeného kríža, uviedla na svojej facebookovej stránke polícia.

14.54 - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v súvislosti s výbuchom plynu v prešovskom paneláku požiadal o pomoc ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), armáda je na ceste na miesto nešťastia, aby zabránila ďalším obetiam.

„Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom v Prešove," povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

14.53 - Na facebooku vznikla skupina na pomoc ľuďom, ktorých postihla tragédia v Prešove

14.48 - Hasiči stále bojujú v mimoriadne náročných podmienkach s rozsiahlym požiarom bytovky, ktorý zasiahol už päť poschodí.

14.46 - Pre Korzár sa vyjadrila aj žena, ktorá býva v bytovke, ktorú postihol výbuch a požiar.

„Na deviatom poschodí sme zacítili plyn a telefonovali sme so susedou našim manželom, ja som svojho stiahla z práce. On išiel ešte susedu upokojiť. Susedia hovorili, že sa počas prác na oprave poškodili rozvody plynu."

14.44 - Zasahujúci hasiči na mieste udalosti práve potvrdili piatu obeť udalosti. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov, informuje HaZZ

14.43 - Pomôcť pri likvidácii následkov havárie v bytovom dome v Prešove smerujú aj banskí záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi.

„Siedmi záchranári, ktorí smerujú do Prešova, sú odborne školení, dokážu vykonávať špeciálne práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí. V pohotovostnej službe ich operatívne nahradili ich kolegovia banskí záchranári, ktorí budú pripravení zasiahnuť v prípade mimoriadnej udalosti v podzemí," ozrejmila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

14.41 - Podobnú tragédiu Prešov zažil v roku 1974, keď pri výbuchu plynu v bytovke na Zápotockého ulici zahynulo deväť ľudí.

14.32 - Štyri vrchné poschodia bytovky sú napriek snahe hasičov kompletne v plameňoch.

14.29 - Polícia vyzýva vodičov, aby zvolili inú trasu a nebránili zasahujúcim zložkám na mieste požiaru bytovky v Prešove. Zároveň policajti prosia Prešovčanov, ktorí bývajú v blízkosti Mukačevskej ulice, aby rešpektovali pokyny zasahujúcich policajtov.

14.23 - Na mieste zasahujú hasiči zo staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, zo Záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abranovce, Kokošovce a Ľubotice.

14.13 - Zatiaľ štyri obete hlásia po výbuchu v dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove. Potvrdila to Alena Krčová z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Počet zranených nevedia zatiaľ určiť, pretože pribúdajú, dodala.

Súvisiaci článok Na Morave sa chcel pomstiť susedom, výbuch plynu zabíjal aj v USA Čítajte 

14.09 - „Teraz sa snažíme evakuovať ľudí, ktorí sú stále v bytovke. Spolu s ľuďmi z okolitých bytoviek sa zhromaždujú na ZŠ Mukačevská a Prostějovská. Zabezepčujeme poradenskú službu a zabezpečili sme aj ubytovanie v internátoch a penziónoch," dodala primátorka.

14.03 - Za posledné polstoročie je to najhoršia tragédia, ktorá postihla mesto Prešov. Žiaľ, sú aj obete na životoch a veľa zranených," povedala na mieste primátorka mesta Andrea Turčanová.

14.02 - Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne 4 - 5 poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany, informuje HaZZ.

14.02 - V jedálni priľahlej školy sa schádzajú ľudia zohriať. “Majú k dispozícii teplý čaj, priestory jedálne. Ak budú potrebné ďalšie miestnosti, sme k dispozícii, nebude problém,” povedala riaditeľka školy Zuzana Perželová.

14.00 Polícia ohradzuje čoraz väčší priestor okolo bytovky, za ktorý vytláča ľudí. Hasiči varovali, že môže dôjsť ku kolapsu a zrúteniu bytovky.

13.58 -Oficiálne je stále známa jedna obeť, ktorá sa pred zrakmi ľudí zrútila z deviateho poschodia a potvrdil ju aj HaZZ. Dá sa však predpokladať, že ich bude viac.

13.52 - Hasiči vytiahli osobu z bytovky. Polícia posúva dav ľudí čoraz dalej.

13.51 - Záchranné zložky začali píliť stromy v okolí, aby uvoľnili prístup.

13.49 - Viacerí svedkovia prirovnávajú situácu k tragédii newyorských Dvojičiek.

Súvisiaci článok Odborníci radia, čo robiť v horiacej budove Čítajte 

13.43 - V Prešove pomáhajú aj hasiči z Košíc s ťažkou výškovou technikou i evakuačným autobusom. Vo vnútri bytovky to vyzerá tak, akoby v strede paneláku vybuchla bomba.

13.42 - Na miesto udalosti smeruje premiér Peter Pellegrini spolu s ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou a ministerkou zdravotníctva SR Andreou Kalavskou.

13.41 - Niekoľko osôb je podľa svedkov aj na streche.

13.40 Výbuch plynu tesne po poludní bolo počuť až na opačnej strane Prešova pri OC MAX na sídlisku Sekčov.

13.39 „Sme z vedľajšej bytovky, vybilo nám okná na kuchyni,” opisuje pani, ktorá stojí a pozerá sa na tragédiu.

13.38 - Požiar konečne začínajú hasiť z plošín. Situáciu komplikuje vietor a vzdialenosť, hasiči pracujú z dvoch strán bytovky.

13.37 - Ľudia na sociálnej sieti apelujú, aby sa každý, kto môže, vyhol šoférovaniu v Prešove, najmä na Sídlisku III. Dostať sa z Trojky alebo na Trojku trvá podľa šoférov aj hodinu, pre výbuch plynu na Mukačevskej. Dopravu v celom meste riadi polícia. Ľudia preto vyzývajú na zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

13.32 - Požiar sa šíri ďalej po celej bytovke

13.31 - „Myslel som, že je to zemetrasenie,” opisuje Juraj, ktorý bol v čase výbuchu vo vedľajšej bytovke.

13.29 - Hasiči a polícia postupne evakuujú aj okolité bytovky. Zároveň sa snažia dostať dav prizerajúcich sa čo najďalej od miesta nešťastia.

13.29 - Na miesto smeruje MUSAR (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc. Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ.

13.28 V blízkej škole na Mukačevskej ulici zriadili krízový štáb

13.27 - Pôvodný výbuch bol taký silný, že porozbíjal sklá aj na okolitých panelákoch.

13.24 - Z bytovky sa ozývajú ďalšie, menšie výbuchy.

13.23 - Polícia varuje na facebooku, aby sa ľudia nepribližovali k horiacej budove, keďže môžu nastať ďalšie výbuchy.

13.22 Horí aj na piatom poschodí bytovky. Hasiči sú vnútri a snažia sa evakuovať ľudí.

13.21 - V balkónoch vidieť uväznených ľudí. Volajú so svojimi blízkymi a dávajú vedieť, že sú zatiaľ v poriadku.

13.16 Vojaci usmerňujú evakuovaných ľudí do blízkej školy.

13.13 Z vybitého okna bytovky sa vykláňa človek a volá o pomoc.

13.11. V okolí bytovky je plno ľudí. Viacerí telefonicky kontaktujú svojich blízkych o tom,čo sa deje. Záchranným zložkám prekážajú zaparkované autá.

13.11 Trosky sú rozhádzané v okolí niekoľkých desiatok metrov od miesta bytovky.

13.09 Záchranári poslali na miesto šesť sanitiek. Na mieste sú zranení, ich presný počet zatiaľ známy nie je, informovala Alena Krčová z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Obete na životoch zatiaľ potvrdiť nevedela.

13.06 Na mieste sú aj vojaci a prichádza ďalšia plošina na záchranu uväznených ľudí. Podľa informácií z miesta mali hasiči s prvou plošinou technické problémy.

Načítavam video...

13.04 O nešťastí informovalo aj mesto Prešov prostredníctvom svojho hovorcu.

„Na Mukačevskej ulici v Prešove dnes krátko popoludní došlo k výbuchu. Pravdepodobne ide o výbuch plynu vo výškovom bytovom dome, v dôsledku ktorého došlo k rozsiahlemu požiaru. Zástupcovia mestského úradu sú už priamo na mieste. Primátorka Andrea Turčanová vyhlásila od 12:35 na území mesta Prešov mimoriadnu situáciu. Momentálne prebiehajú na mieste záchranné práce. V krátkom čase zasadne krízový štáb."

13.03 Podľa predbežných informácií HaZZ malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy.

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb.

12:57 Výbuch a požiar má minimálne jednu obeť. Podľa informácií redaktora Korzára z miesta sa jeden človek neudržal na poškodenom balkóne a zrútil sa.

12:53 Hasiči sa snažia dostať na miesto výbuchu po rebríku. Podľa svedkov sa zrútila v paneláku aj časť schodišťa.

12:52 Podľa ohlasovateľa udalosti by sa na mieste mali nachádzať aj obete, avšak zasahujúci hasiči túto informáciu zatiaľ nepotvrdili, informuje HaZZ na sociálnej sieti.

12:49 Tri vrchné poschodia bytovky sú v plameňoch, zasahujú desiatky hasičov

PREŠOV. Tesne po poludní vybuchol plyn v jednej z bytoviek na Mukačevskej ulici na prešovskom Sídlisku III.

Mohutný výbuch bolo počuť vo veľkej časti mesta.

Na mieste zasahujú hasiči a všetky záchranné zložky.

Obyvateľov bytovky evakuujú, správy o zranených a prípadných obetiach zatiaľ nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 2. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Trenčín potrebuje nový impulz!
 2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 750
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 993
 3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 517
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 356
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 7 233
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 365
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 800
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 859

Blogy SME

 1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 10. časť
 2. Jan Pražák: Vražedná polyamorie
 3. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 4. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022. Časť 1 - Kalvária pri vodnom diele.
 5. Petronela Čellárová: Stále neverím
 6. Maťo Chudík: Ticho
 7. Anton Kaiser: Ráno pod Hrušovom
 8. Ján Škerko: Ranený ruský medveď najprv mrmlal, potom fučal a teraz už reve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 719
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 18 889
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 532
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 687
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 497
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 129
 7. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 3 829
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 325
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlavný akcionár finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

Finančná skupina prežila dva roky s obrovskými dlhmi. Veritelia z nej chcú dostať viac peňazí.


11 h
Peter Schutz.

Z Arcy zrejme vyvádzali milióny už pred bankrotom.


13 h
Donedávna najväčšie šance stať sa kardinálom mal košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Kardinálov - voliteľov pápeža býva okolo 120.


9. aug
Logo podcastu Dobré ráno.

Majú inštitúcie jasno v uplatňovaní sankcií?


a 1 ďalší 2 h

Blogy SME

 1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 10. časť
 2. Jan Pražák: Vražedná polyamorie
 3. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 4. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022. Časť 1 - Kalvária pri vodnom diele.
 5. Petronela Čellárová: Stále neverím
 6. Maťo Chudík: Ticho
 7. Anton Kaiser: Ráno pod Hrušovom
 8. Ján Škerko: Ranený ruský medveď najprv mrmlal, potom fučal a teraz už reve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 719
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 18 889
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 532
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 687
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 497
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 129
 7. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 3 829
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 325
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu