Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte)

Obetí je osem, bytovku budú búrať.

Poškodená bytovka na Mukačevskej 7. Búrať sa zrejme budú minimálne vrchné tri poschodia.Poškodená bytovka na Mukačevskej 7. Búrať sa zrejme budú minimálne vrchné tri poschodia.
 • Piatkový výbuch plynu v prešovskej bytovke má zatiaľ sedem potvrdených obetí, po ôsmej bezvýsledne pátrali aj v nedeľu.
 • Polícia obvinila troch ľudí z trestného činu všeobecného ohrozenia.
 • Podľa statikov bude nutné zbúrať minimálne štyri vrchné poschodia bytovky, všetky zainteresované strany však čoraz hlasnejšie hovoria o úplnom búraní.
 • Vlastníci bytov z Mukačevskej 7 súhlasia s búraním bytovky, ak tak rozhodne krízový štáb.
 • Časť evakuovaných ľudí z okolitých bytoviek sa mohla už v sobotu vrátiť domov, ďalšia však bude musieť počkať do pondelka.

Dianie v Prešove počas pondelka sledujeme tu

Nedeľňajšie monitorovanie situácie v Prešove po výbuchu plynu v bytovke vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

Situáciu naďalej priebežne sledujeme a budeme informovať o všetkých podstatných informáciách, týkajúcich sa témy.

21.54 - Ďalšie zasadanie krízového štábu je naplánované na pondelkové predpoludnie.

Zároveň v pondelok zasadne Zastupiteľstvo PSK, ktoré by malo odsúhlasiť 50-tisícovú pomoc pre postihnutých piatkovou tragédiou.

21.50 - OZ Podaj ďalej informuje, že od pondelka si budú môcť ľudia zasiahnutí tragédiou vyzdvihnúť materiálnu pomoc v podobe pracích práškov, drogérie, potravín a nových paplónov a vankúšov od 09.30 do 16.00 hod. na zbernom mieste a Požiarnickej ulici 17. Telefonický kontakt: +421940972872 alebo 0908493843. OZ pokračuje v praní a sušení oblečenia, rozvoze nábytku a potrieb do domácností.

21.40 - Podľa informácií Korzára aj vedľajšia bytovka s popisným číslom 3 má mať vlastnú kotolňu.

Šéfa hasičov sme sa pýtali, či v tejto bytovke mali všetky potrebné súhlasné stanoviská od hasičov.

„Momentálne neviem, ale čo sme si teraz prezreli, bytovka je trošku inak riešená. Netvrdíme, že sú robené obidve rovnako zle. Sú tam urobené iné stavebné úpravy. To budeme teraz vyberať zo spisov, či sme sa k tomu vôbec niekedy vyjadrovali a či nám bola predložená dokumentácia,“ vysvetlil Toďor.

21.35 - K bytovke číslo 7, kde nastal výbuch, majú hasiči viac výhrad.

„V roku 2017 sme s riešením protipožiarnej bezpečnostnej stavby nesúhlasili, mali poukázane na body, ktoré vyhlášky a zákony nespĺňajú. V roku 2018 bola zápisnica z protipožiarnej kontroly, kde sme im poukázali ako riaditeľstvo Hasičského záchranného zboru nesúhlasné stanovisko s pripomienkami. Upozornili sme ich, že projekt požiarnej ochrany nebol spracovaný s ohľadom na zistené nedostatky, ani predložený na opätovné posúdenie,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove Ľubomír Toďor.

Napriek negatívnemu stanovisku hasičov sa zrejme v bytovke vykonali stavebné úpravy.

„Neviem sa vyjadriť k tomu, či úpravy boli, nebol som to skontrolovať, ale to, čo nám predložili na dokumentáciu, a skutkový stav tomu nezodpovedal,“ povedal Toďor.

Aké konkrétne zmeny nastali, sa bude ešte vyšetrovať.

Toďor pripustil, stavebné úpravy by mohli byť jednou z príčin zrútenia schodiska.

„Nevieme konkrétne úpravy. Oni niečo prerábali s tým, že sa odpojili od kotolne a urobili si svoju kotolňu, ťahali nejaké rúry pravdepodobne, ale neviem to s istotou povedať, nebol som tam na mieste,“ povedal Toďor.

21.13 - „Situácia sa vyvíja a informácie sa menia, tak prosím aj o toleranciu, keď nie vždy budeme hovoriť to, čo sme hovorili deň alebo aj niekoľko hodín predtým. Dnes statici prešli všetky objekty a postupne sa sprístupňovali plyn a elektrina v objektoch od 15 – 25. Robia sa postupne tlakové skúšky," upozornila prešovská primátorka.

„V pondelok, ak dopadnú dobre tlakové skúšky, tak bude možné obsadiť vchody 11 a 13. Potom bytovku číslo 5. Bytovka číslo 3 je v inom režime, keďže je tam iný správca než Spravbytkomfort a bude potrebné komunikovať s ním. Tam sa obávajú vrátiť do svojich bytov, ale je mimo ohrozenia aj bytovka číslo 3,“ povedala Andrea Turčanová.

21.06 - Mesto Prešov zatiaľ pracuje s viacerými alternatívami asanácie.

„Sú rôzne stroje s rôzne dlhými ramenami. Aktuálne zvažujeme také, kde nebude treba robiť podkladané vrstvy a riskovať zaťaženie a otrasy, alebo je možnosť aj odpalu,“ povedal primátorka Turčanová.

„K budove sa nedá dostať, je veľké nebezpečenstvo aj pre hasičov, prípadne iných pracovníkov. Preto volíme, aby tam išla technika a žiadni ľudia. Aby sa to riešilo kliešťami, mechanicky a nie fyzickou prácou."

Firmy majú zhodnotiť v akom čase dokážu techniku na miesto dostať a či ju dokážu v určenom priestore aj umiestniť. „Musíme zvažovať aj časové hľadisko práve preto, že celý vchod číslo 9 sa nemôže vrátiť do svojich obydlí,“ povedala Turčanová.

O presných termínoch je predčasné hovoriť. „Vzhľadom na to, že sa blížia sviatky a statika budovy je taká poškodená, že hrozí zrútenie v ktorýkoľvek deň, chceme, aby to boli dni, nie týždne ani mesiace,“ povedala Turčanová.

20.51 - Ako potvrdila primátorka Prešova Andrea Turčanová, na Mukačevskej nebude možné obývať bytovku číslo 7 a zatiaľ ani bytovku číslo 9, ktoré je bezprostredne v blízkosti staticky porušenej bytovky, ktorá sa môže zrútiť.

„Bytovku číslo 9 oproti nebude možné obývať dovtedy, kým nedôjde minimálne k čiastočnej asanácii bytového domu číslo 7,“ povedala Turčanová.

Rozhodnutie o búraní nie je úplne definitívne. „Rozprávame a pracujeme s rôznymi alternatívami a komunikujeme aj so statikmi."

„Požiadali sme o rozpracovanie ďalších súdnoznaleckých statických posudkov. Komunikujeme aj so spoločenstvom vlastníkov bytov, lebo sú to ľudia, ktorí prišli o všetko a nie je to pre nich jednoduché,“ povedala Turčanová.

V pondelok na miesto prídu firmy, ktoré sa venujú sanačným prácam, aby posúdili, čo je potrebné urobiť.

„Pracujeme s alternatívou postupného asanovania najhorších podlaží, ktoré sa rozpadávajú. Až postupom prác budeme priebežne vedieť ,ako sa to bude vyvíjať a či bude potrebné zasanovaná celá bytovka,“ povedala Turčanová.

20.34 - Mesto Prešov oznámilo, že všetky budovy okrem bytového domu č. 7 sú podľa statikov v poriadku a obývateľné.

Z dôvodu ohrozenia bezpečnosti ľudí však nie je momentálne možný návrat do bytového domu č. 9, pretože sa nachádza v bezprostrednej blízkosti bytového domu č. 7.

Od pondelka rána budú postupne sprístupnené bytové domy č. 5, 11 a 13 so začiatkom v bytovom dome č. 13 od 8. do 10.00 hod., následne bytový dom č. 11 od 10. do 12. hod. a bytový dom č. 5 od 13. do 15. hodiny.

Po úspešnom vykonaní revíznych skúšok v týchto bytových domoch sa budú môcť obyvatelia vrátiť do svojich bytov.

20.11 - Podľa informácií Korzára by sa bytovka na Mukačevskej 7 mohla začať búrať koncom budúceho týždňa. O presnom termíne a spôsobe musia rozhodnúť experti a krízový štáb.

19.42 - V prípade nutnosti asanácie bytového domu súhlasíme s jeho zbúraním.

Súvisiaci článok Vlastníci súhlasia so zbúraním zdemolovanej bytovky v Prešove Čítajte 

Rozhodnutie s týmto znením odsúhlasili členovia spoločenstva bytov na mimoriadnej bytovej schôdzi.

Na základe informácií od statikov a z krízového štábu sa rozhodli podporiť zbúranie bytovky na Mukačevskej 7 na prešovskom Sídlisku III, ktorá je zdevastovaná po piatkovom výbuchu plynu.

Konečnému rozhodnutiu, ktoré podporili všetci majitelia bytov v paneláku, predchádzala pomerne emotívna diskusia. Pri prvom hlasovaní ešte k ortieľu nedošli, dvaja z vlastníkov mali o tomto kroku pochybnosti.

18.28 - Na mimoriadnej schôdzi bytového spoločenstva vlastníkov bytov na Mukačevskej 7 odhlasovali všetci zúčastnení vlastníci, že súhlasia s búraním bytovky v prípade, ak o tom rozhodne krízový štáb.

18.01 - Ďalšie zasadnutie krízového štábu na naplánované na 19. hodinu na ZŠ Prostějovská.

Súvisiaci článok V košickom paneláku unikal plyn. Na mieste zasahujú hasiči Čítajte 

17.49 - Únik plynu zaznamenali v nedeľu poobede v paneláku na Narcisovej 2 v Košiciach.

Na mieste aktuálne zasahuje päť hasičov s troma vozidlami.

17.33 -Pomôcť s rodinám, ktoré postihlo nešťastie výbuchu chce aj prešovský rodák, výtvarník Martin Horečný.

Ten bude mať v Caraffovej väznici plánovanú výstavu svojich diel od 17. decembra. V rámci nej chystá aukciu obrazu, ktorej výťažok pôjde na pomoc ľudí zo zhoreného bloku.

K Sídlisku III má srdcový vzťah, navyše jeho mama bola v čase výbuchu niekoľko metrov od toho miesta. Našťastie, nič sa jej nestalo.

17.08 - ZŠ DSA Mukačevská naďalej slúži ako provizórne krízové centrum.

Poskytuje útočisko nielen obyvateľom z Mukačevskej ulice, ale aj príslušníkom všetkých záchranných zložiek.

16.38 - Prešovskí i mimoprešovskí umelci pod vedením Ruda Voita pripravujú veľký benefičný koncert, ktorého výťažok pôjde rodinám, čo prišli o bývanie po výbuchu bytovky.

Termín koncertu bude 19. január 2020. Ako pre Korzár povedal Rudo Voit, januárový termín bol zvolený z viacerých praktických dôvodov. Koncert bude v niektorej z prešovských hál, optimálna by pre organizátorov z kapacitného hľadiska bola mestská hala Tatran handball arena, ale miesto ešte definitívne nie je určené.

Voitovi už potvrdilo účasť viacero zvučných miest, zverejnené budú neskôr. Viac informácií bude aj vo facebookovej skupine k tomuto benefičnému koncertu.

16.11 - Od pondelka bude centrum sociálneho zabezpečenia presunuté zo ZŠ Prostějovská na úrad práce na Slovenskej ulici 87.

Od pondelka bude takisto presmerovaná všetka humanitárna a materiálna pomoc pre ľudí postihnutých výbuchom do priestorov Slovenského červeného kríža na Jarkovej ulici.

15.45 - Hovorca mesta Vladimír Tomek nechcel povedať priamo, či bytovku zbúrajú.

Súvisiaci článok Statici tvrdia, že je nutné zbúrať minimálne časť poškodenej bytovky Čítajte 

„Z rôznych záberov, ktoré už boli medializované, všetci videli ,v akom stave je táto bytovka. Je však potrebné zdôrazniť, že sa ide o majetky ľudí. Musíme postupovať veľmi citlivo a všetky informácie, ako budeme v tomto prípade postupovať, dáme vedieť v čo najkratšom čase,“ povedal Tomek.

Neodpovedal, či už je rozhodnuté o búraní. „S obyvateľmi, ktorí mali to šťastie a prežili túto tragickú udalosť, sme priamo v kontakte. Všetky tieto veci sú s nimi komunikované a konzultované."

15.32 - Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove zostáva po piatkovom výbuchu jedna pacientka na oddelení úrazovej chirurgie a matka s dieťaťom na oddelení pediatrie.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, všetci sú mimo ohrozenia života. "Jedného muža sme už z nemocnice prepustili," uviedla.

Dodala, že od nešťastnej udalosti ošetrili zdravotníci v prešovskej nemocnici 17 pacientov, medzi nimi bol aj jeden z hasičov. "Išlo prevažne o ľahké poranenia. Naďalej sú k dispozícii aj naše interné ambulancie, kam si chodia chronickí pacienti z dotknutého paneláku predpisovať potrebné lieky," dodala Cenková.

15.25 - Obyvateľka susedného bloku na Mukačevskej 5 v nedeľu Korzáru povedala, že na robotníkov, ktorí dodávateľsky robili práce pre Východoslovenskú distribučnú (VSD) a kopali okolo domov, sa sťažovali už dva dni pred tragédiou, pred ktorou poškodili plynové rozvody.

"Už v utorok sa im zrejme podarilo preseknúť elektrinu, lebo práve keď kopali, náš dom ostal zrazu bez elektriky. Neviem, čo to bolo za firmu. Keď sme za nimi boli, že nemáme elektrinu, tak nám len odvrkli, že oni teraz idú na obed, že potom sa to vraj bude riešiť..." opísala obyvateľka Mukačevskej 5.

"Východoslovenská distribučná zaznamenala v utorok, pár minút po 11. hodine výpadok v distribúcii elektriny v lokalite Mukačevská 5 v Prešove. Môžeme potvrdiť, že išlo o poškodenie kábla spoločnosťou, ktorá realizovala prípravné práce na rekonštrukciu NN elektrických rozvodov. Distribúciu elektriny sa podarilo obnoviť za necelú 1 a trištvrte hodinu," informovala Andrea Danihelová z VSD.

15.07 - "Z poškodenej budovy visia panely, ktoré môžu kedykoľvek spadnúť, takže to je veľmi nebezpečné," povedal statik Jozef Polák.

Potvrdil, že vrchné poschodia sa musia zbúrať. "O tom, či sa bude zachraňovať zvyšok budovy, musí rozhodnúť krízový štáb."

Statik pripustil, že teoreticky je to možné, ale za určitých technických riešení, ktoré budú náročné. Komplikácie spôsobuje aj mráz a voda, ktorá zamŕza v budove.

15.05 - Mesto Prešov upozornilo občanov dotknutých tragédiou, ktorí chcú podať trestné oznámenia, aby priamo kontaktovali Obvodné oddelenie Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Prešov - Sever na Ulici Mirka Nešpora.

14.51 - Ostatné bytovky v okolí Mukačevskej 7 by mali byť staticky v poriadku, v nedeľu sa však evakuovaní ľudia do vchodov číslo 5, 9, 11 a 13 zrejme ešte nebudú môcť pre bezpečnostné riziká vrátiť.

14.46 - Podľa názorov a posudkov statikov, ktoré odzneli na krízovom štábe, bude nutné zbúrať najmenej štyri vrchné poschodia poškodenej bytovky, teda od podlažia 9 po podlažie 12.

Zároveň upozorňujú, že v ruinách pracuje ľad a môže spôsobiť odpadávanie trosiek z budovy.

14.38 - Polícia obvinila v súvislosti s prácami na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré v piatok predchádzali tregickému výbuchu plynu v bytovke, troch ľudí.

"V trestnej veci všeobecného ohrozenia v súvislosti s prípadom výbuchu obytného bloku v meste Prešov vzniesol krajský vyšetrovateľ obvinenie voči trom osobám a predložil prokuratúre podnet na ich väzobné stíhanie," informoval prešovský krajský policajný hovorca Igor Pavlík.

"Vyšetrovanie naďalej prebieha. Bližšie informácie poskytneme, ak to situácia dovolí,"dodal.

14.33 - Vyše dvadsať áut, ktoré museli odtiahnuť z Mukačevskej ulice, je v areáli Dopravného podniku mesta Prešov na Solivarskej ulici.

Mesto informuje, že sú prikryté a strážené, bude kontaktovať ich majiteľov.

14.06 - Mesto Prešov informuje, že ľudia poškodení tragédiou sa môžu od pondelka hlásiť priamo u supervízora v Klientskom centre Okresného úradu Prešov na Námestí mieru 3, kde prednostne a bezplatne vyriešia vydávanie duplikátov dokladov v zrýchlenom konaní.

14.05 - Z poškodeného paneláku opadávalo sklo aj časti panelov, preto bol ľuďom dočasne obmedzený prístup do budov číslo 5, 9, 11 a 13.

Po kontrole statikom a zaistení bezpečnosti v okolí budovy č. 7 bude znovu umožnený prístup k zabezpečeniu bytov, informuje mesto

13.17 - Košický arcibiskup Bernard Bober slúžil v predvečer druhej adventnej nedele svätú omšu v zaplnenej Konkatedrále svätého Mikuláša v Prešove za obete nešťastia po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici.

Oznámil úmysel zorganizovať celodiecéznu zbierku na pomoc dotknutým rodinám.

Zbierka sa má konať na sviatok Svätej rodiny, v nedeľu 29. decembra 2019, vo všetkých kostoloch Košickej arcidiecézy.

13.10 - Občianske združenie Podaj ďalej ponúka pomoc ľuďom z Mukačevskej, ktorí si nemajú kde vyprať a vysušiť oblečenie, ktoré dostanú v rámci pomoci.

12.56 - Ak bude mesto potrebovať ďalšie peniaze okrem milióna, ktorý je už vyčlenený, vláda mu ich poskytne. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike to
potvrdil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Primátorka má moje priame uistenie, že akonáhle budeme vidieť, že tie prostriedky nestačia a na riešenie situácie dlhodobejšie treba mestu ďalšie, vláda je pripravená kedykoľvek túto sumu navýšiť o toľko, koľko bude mesto Prešov potrebovať," poznamenal premiér.

Podľa neho sa v Prešove takáto tragédia za posledných 50 rokov nestala. Tvrdí, že mesto a ani kraj nemôžu ostať osamote. "To sú také tragédie, čo musí dotyčné vedenie mesta riešiť aj s vládou, pretože to sami nezvládnu," povedal.

Pellegrini poznamenal, že keď prišiel na miesto nešťastia, išlo o "skľučujúci pocit". Poukázal na hrdinstvo hasičov, ktorí na mieste činu zasahovali dlhé hodiny, rovnako aj na solidaritu ľudí, ktorí prišli pomáhať a poskytli svoju pomoc. Vyzdvihol aj dôležitosť krízových centier, ktoré sú k dispozícii obyvateľom mesta, ktorých sa nehoda dotkla.

12.48 - V škole na Prostějovskej ulici sa schádzajú členovia krízového štábu, ktorý zasadne o 13. hodine.

12.42 - V Základnej škole na Prostějovskej ulici, kde je počas víkendu kontaktné a krízové centrum, bude v pondelok normálne vyučovanie. Korzáru po potvrdila riaditeľka školy.

Naopak, učiť sa nebude v susednej škole na Mukačevskej ulici, kde vyhlásili na pondelok riaditeľské voľno.

12.31 - Kynológovia z Horskej záchrannej služby v nedeľu ráno prehľadali dvanáste poschodie zdevastovanej bytovky. Záchranné zložky sa stále snažia nájsť jednu obeť.

"Pes robil to, čo mal, mali sme tam slabšie označenie. Preverili sme to, ale nič sme nenašli. Podmienky sú tam ťažké z hľadiska bezpečnosti, pes pracoval sám a my sme do toho nemohli vstúpiť. Čo sme mohli vidieť, sme videli a skontrolovali," povedal pre televíziu Markíza kynológ Zdeno Fedor.

Pátrali bezvýsledne aj v ruinách zrúteného schodišťa, ktoré siaha až do druhého poschodia.

Zatiaľ sa nerozhodlo, či sa pátranie bude opakovať aj neskôr. Špecialisti nevylúčili možnosť, že telo obete, vzhľadom na veľmi vysokú teplotu horenia, môže byť úplne uhorené.

12.17 - Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek potvrdil, že v nedeľu robia všetky opatrenia, aby sa evakuovaní ľudia z okolitých bytoviek na Mukačevskej ulici mohli natrvalo vrátiť do svojich bytov.

12.01 - Občianske združenie Podaj ďalej, ktoré má zberné miesto na Požiarnickej ulici 17 v Prešove, konkretizovalo potrebné veci, ktoré uvítajú od darcov. V nedeľu otvoria zberné miesto o 13. hodine.

Súvisiaci článok Pre postihnutých nešťastím vyhlásili zbierku v chrámoch, modlia sa aj v Amerike Čítajte 

11.48 - Pri liturgiách vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch prešovského protopresbyterátu sa v nedeľu 15. decembra uskutoční mimoriadna finančná zbierka.

Jej výťažok bude určený na pomoc postihnutým pri výbuchu v Prešove. V sobotu to na konci svätej liturgie v bazilike minor v Ľutine, ktorú obetoval za duše zomrelých pri nešťastnej udalosti, oznámil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

11.45 - Mesto Prešov informuje, že ľudia z evakuovaných vchodov Mukačevská 5, 9, 11 a 13 si môžu ísť zabezpečiť svoje byty. Materiál, ako fólie, pásky sa nachádzajú na ZŠ Mukačevská, kde si ich môžu ľudia vyzdvihnúť.

Do pol hodiny budú zabezpečení aj dobrovoľní hasiči, ktorí s tým budú aj pomáhať. Naďalej platí, že vstup do bytu musí byť za asistencie polície.

Vlastníci poistených bytov musia nahlásiť svojej poisťovni škodovú udalosť. Vlastníci nepoistených bytov oznamujú škody svojmu správcovi, pracovníci spoločnosti Spravbytkomfort, a.s. sú už na mieste pri bytovkách. Ak ľudia majú iného správcu, je nutné ho kontaktovať.

Keď sa vlastníci dostanú do bytu, je potrebné urobiť fotodokumentáciu škôd.

Súvisiaci článok Ubytovávajú, dražia obrazy, vozia štrk. Všetci pomáhajú Prešovu Čítajte 

11.14 - Mesto Prešov informovalo, že v priestoroch ZŠ Prostějovská je ľuďom dotknutým tragickou udalosťou aj v nedeľu k dispozícii Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia MPSVR SR a pracovníci Mestského úradu v Prešove.

Na mieste sú aj zástupcovia spoločnosti Spravbytkomfort, a.s., ktorí s ľuďmi riešia a vybavujú vzniknuté škody.

Mesto opätovne prosí občanov dotknutých výbuchom, ktorí sa ešte neboli prihlásiť v ZŠ Prostějovská, aby to urobili čo najskôr. V priestoroch školy im poskytnú ďalšie informácie.

10.52 - Na kontaktné centrum a krízový štáb na ZŠ Prostějovská a pracovníkov, ktorí zabezpečujú kontakt s obyvateľstvom, sa neustále obracajú nielen postihnutí výbuchom, ale aj množstvo ľudí, ktorí chcú pomôcť.

Ľudia ponúkajú často aj ubytovanie na dlhší čas vo svojich domoch a bytoch. Pracovníci koordinujú ich ponuky s potrebami ľudí, ktorí prišli o domov.

10.50 - V nedeľu o 13. hodine zasadne krízový štáb, ktorý by mal vyhodnotiť aktuálne stav, stanoviská expertov a rozhodnúť o ďalšom postupe prác na mieste tragédie.

10.31 - Potvrdených a nájdených je zatiaľ sedem obetí piatkového výbuchu. Pozostatky ôsmej obete, o ktorej vedia hasiči aj polícia, majú v nedeľu hľadať špecialisti, horskí záchranári aj so psami.

10.09 - Už v sobotu sa evakuovaní ľudia z okolitých bytoviek mohli pod dohľadom polície dostať na nevyhnutný čas domov, zabezpečiť fóliami okná vybité výbuchmi a vziať si najpotrebnejšie veci.

Časť evakuovaných, ktorí bývajú na adresách od Mukačevskej 15 vyššie, sa už v sobotu večer mohla vrátiť domov.

10.05 - Viacerí ľudia z okolitých bytoviek postávajú a čakajú, aký bude verdikt o ich domoch a kedy sa budú môcť vrátiť domov.

10.04 - Parkovacie plochy v okolí zničenej bytovky sú vypratané, mestská polícia odtiahla všetky autá

9.54 - V nedeľu ráno sa naplno rozbehol proces umožnenia návratu evakuovaných obyvateľov okolitých bytoviek.

Revízni pracovníci plynární a elektrární, spolu s mestskou políciou, správcami bytových domov a majiteľmi bytov, kontrolujú postupne jednotlivé domy a vchody, či sú spôsobilé na to, aby sa do nich vrátili ľudia.

Čo sa dialo v sobotu

PREŠOV. Deň po tragickom výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove sa počet obetí zvýšil na osem.

Súvisiaci článok Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte) Čítajte 

Sedem mŕtvych našli, po tele nezvestnej ženy sa pátra a v nedeľu ho majú opätovne hľadať špecialisti so psami.

S konečným číslom obetí sa narába veľmi opatrne, nie je totiž vylúčené, že môžu ešte nejaké pribudnúť.

V nedeľu bude pokračovať práca krízového štábu.

Mali by byť k dispozícii znalecké posudky statikov, na základe ktorých štáb rozhodne, čo bude ďalej s poškodenou bytovkou.

Zároveň sa predpokladá, že by sa mohli domov vrátiť ďalší evakuovaní ľudia z okolitých bytoviek, ak ich po prehliadke uznajú odborníci za bezpečné.

V sobotu zároveň polícia zadržala šiestich ľudí v súvislosti s podozrením zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia.

Hasiči zároveň prišli s vážnymi tvrdeniami o spôsobe opravy bytovky pred dvomi rokmi.

Ľudia zo zničenej bytovky prišli o všetko

Súvisiaci článok Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie Čítajte 

Zo zničenej bytovky evakuovali ešte v piatok 220 ľudí.

Našli dočasný domov prevažne u rodín, známych, alebo v dočasných ubytovniach, ktoré pripravili mesto a kraj.

Viacerí využili aj nezištné ponuky súkromných osôb na dlhodobé prenájmy domov a bytov.

Hoci prvotnú stratu domova ľudia zvládli, najťažšie obdobie ich ešte len čaká.

Po núdzovom alebo dočasnom ubytovaní na pár dní totiž budú musieť nájsť strechu nad hlavou na podstatne dlhší čas, možno navždy.

Veľkým problémom je, že ľudia zo zničenej bytovky prišli prakticky o všetok hmotný majetok, často aj osobné doklady, či rodné listy. Mesto Prešov avizovalo, že im pomôže s prednostným vybavovaním dokladov na matrike.

Naďalej funguje aj krízové centrum na ZŠ Prostějovská, kde nájdu postihnutí výbuchom a jeho následkami všestrannú pomoc.

Ostatné bytovky, ktoré boli evakuované, s výnimkou Mukačevskej 9, kde našli statici problémy, by mali byť v poriadku.

Časť ich obyvateľov sa vrátila už v sobotu, v nedeľu po ďalších prehliadkach zrejme sprístupnia aj ďalšie adresy.

Mesto Prešov má momentálne dostatok materiálnej pomoci. Po spísaní požiadaviek ľudí postihnutých výbuchom zverejní, čo konkrétne je ešte potrebné zabezpečiť.

Ľudia stále môžu finančne prispievať na oficiálny účet vytvorený mestom.

V sobotu zároveň Vláda SR rozhodla o uvoľnení jedného milióna eur z rezervy na pomoc mestu po výbuchu plynu v bytovke.

Rozhodujú, čo bude s bytovkou

Hovorca mesta Vladimír Tomek po skončení večerného zasadania krízového štábu k úvahám o budúcnosti poškodenej bytovky povedal, že mesto stále čaká na vypracovanie odborných posudkov.

Na ich základe sa rozhodne, čo bude ďalej.

Súvisiaci článok Radovan Bránik: Panelák nespĺňal predpisy, varovania boli jasné Čítajte 

„Čakáme na vypracovanie odborných posudkov a situáciu vyhodnocujeme. Zároveň prebiehajú zabezpečovacie práce a až na základe toho bude môcť mesto v súčinnosti s krízovým štábom rozhodnúť o ďalšom postupe," vysvetlil prešovský mestský hovorca Tomek.

Presný termín vypracovania posudkov od statikov zatiaľ mesto nepozná. Je však možné, že budú k dispozícii už v nedeľu, prípadne začiatkom týždňa.

„Konkrétne alternatívy budeme poznať až potom, čo budeme mať posudky od statikov. To je pre nás relevantný a odborný podklad k tomu, aby my sme mohli konať ďalej," dodal Tomek.

Ak by sa bytovka úplne zbúrala, prichádzajú do úvahy dve technické riešenia - postupné rozoberanie zvrchu, alebo riadený odstrel.

V oboch prípadoch tlačí čas, keďže by práce zasiahli do možnosti návratu evakuovaných ľudí do okolitých bytoviek.

Statici sú naklonení názoru, že by sa celá bytovka na Mukačevskej 7 mala zbúrať.

„Horné poschodia sú vo veľmi zlom statickom stave. Pravdepodobne sa bude musieť urobiť asanácia budovy. Je to najlepšie riešenie vzhľadom na situáciu. Pri polovici budovy je asanácia nutná a druhá polovica budovy je na zváženie, takže asi celá, žiaľ. Horná časť je v zlom stave, tam nie je čo zachraňovať. Technicky to nemá význam," povedal pre Korzár technický inžinier, statik Jozef Polák.

„Budova sa určite nezrúti, je dostatočne zabezpečená nato, aby k tomu nedošlo," povedal Viliam Hrubovčák zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Hasiči prišli so závažnými tvrdeniami

Súvisiaci článok Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy Čítajte 

V sobotu krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliaš uviedol závažné skutočnosti.

Príčinu výbuchu a požiaru rieši vyšetrovací tím a mala by súvisieť s prácami pri bytovke bezprostredne pred tragédiou.

Uvažuje sa o prerazení potrubia a následným stúpaním plynu do horných častí bytovky, kde sa vo veľkom množstve nahromadil.

„Poviem to natvrdo, s prerobením tohto celého bytového domu hasiči nesúhlasili. Nesúhlasili sme so stavebnými úpravami v roku 2017. Boli tam porušené niektoré predpisy. To mohlo spôsobiť aj pád schodiska, cez ktoré sme nemohli vnútro evakuovať," povedal Goliaš.

„Bola to svojvôľa majiteľov bytového domu," dodal. Bytovka na Mukačevskej 7 mala vlastnú kotolňu.

Polícia zadržala šesť ľudí

Polícia v sobotu oznámila, že krajský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Súvisiaci článok Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove Čítajte 

Podľa informácií Korzára má byť zadržaných šesť osôb.

„V súvislosti s týmto skutkom boli zadržané osoby zodpovedné za terénne práce, ktorých príčinná súvislosť súvisí s tragickou udalosťou a je predmetom ďalšieho vyšetrovania a znaleckého skúmania," povedala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Podľa informácií Korzára polícia zadržala konateľov firmy aj robotníkov, ktorí robili v piatok tesne pred výbuchom na Mukačevskej ulici výkopové práce.

Polícia zaistila aj mechanizmy firmy, ktoré boli na mieste - auto Nissan Navara a malý bager.

V tejto súvislosti sa vyjadrila aj Východoslovenská distribučná (VSD), a. s., pre ktorú firma pracovala.

„VSD naplánovala v tejto lokalite rekonštrukciu elektroenergetického vedenia na napäťovej úrovni NN. V piatok 6. decembra realizovala zmluvná dodávateľská spoločnosť prípravné práce potrebné pre začatie stavby. Príčiny nešťastia sú momentálne v štádiu vyšetrovania a VSD, rovnako dodávateľská firma, sú maximálne nápomocné pri ich zisťovaní," informovala hovorkyňa spoločnosti VSD Andrea Danihelová.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 694
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 147
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 501
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 102
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 931
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 282
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 479
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 569
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 282
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 994
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Výbuch plynu v Prešove

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Takto by mohlo po rekonštrukcii vyzerať okolie Angels arény.
Pľúcny lekár Pavol Pobeha má v súčasnosti najviac práce s pacientmi s koronavírusom.

V Sheffielde sa objavujú plagáty s negatívnym obsahom voči Slovákom

Rodená Krompašanka Bibiana: Sme posudzovaní podľa neprispôsobivých.

Plagát nalepený v časti Tinsley pripomína novoročné želanie namierené proti Slovkom.

Na výtlky a kanál osadili značky. Vodiči ich zbadajú na poslednú chvíľu

Mesto Košice čaká na lepšie počasie a výrobu teplých asfaltových zmesí.

Prekážka na ceste niektorých vodičov prekvapí.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop