Korzár logo Korzár Prešov
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky

Traja obvinení v kauze výbuchu bytovky idú do väzby (minúta po minúte)

Bytovku budú rozstrihávať špeciálnymi kliešťami.

 • Piatkový výbuch plynu v prešovskej bytovke má osem obetí. Sedem je potvrdených, jednu nezvestnú nenašli. Tento počet je zrejme konečný.
 • Troch obvinených v súvislosti s tragickým výbuchom vzal súd do väzby.
 • V pondelok sa po vykonaných revíziách môžu vrátiť domov evakuovaní ľudia z bytoviek na Mukačevskej číslo 5, 11 a 13. Návrat nie je možný do domu číslo 9 a zatiaľ ani domu číslo 3.
 • Okolie zničenej bytovky je čoraz nebezpečnejšie, zabezpečujú ho plotom a stráži ho polícia a vojaci.
 • Na Mukačevskej 7 rozoberú zatiaľ štyri až päť vrchných poschodí špeciálnymi kliešťami.
 • Krízové a poradenské centrá, aj zberné miesta pomoci fungujú v plnom režime.
 • Mesto má momentálne dosť materiálnej pomoci, prispieť sa dá na oficiálny účet.

Pondelkové dianie v Prešove v súvislosti s výbuchom plynu v bytovke sledujeme minútu po minúte

Pondelkové monitorovanie situácie v Prešove po výbuchu plynu v bytovke vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

Situáciu naďalej priebežne sledujeme a budeme informovať o všetkých podstatných informáciách, týkajúcich sa témy.

19.45 - Prečo nepoužili hasiči pri požiari bytovky vrtuľník? Ako to bolo s plošinou? Prečo nepoužili vaky na zoskakovanie osôb? Bol postup hasičov pri zásahu správny?

Súvisiaci článok Rozhodnutia pri zásahu v Prešove boli správne, tvrdí šéf hasičov Čítajte 

Na tieto otázky odpovedal Korzáru riaditeľ prešovského Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Ľubomír Toďor.

19.02 - Aj riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove Ľubomír Toďor pre Korzár potvrdil, že bytovka číslo 3 by mala byť bezpečná.

„Teplo budú mať pustené, lebo majú vlastnú kotolňu a ostatné si robí správca bytovky. On má svojich revíznych technikov aj čo sa týka sietí v bytovke. Za to zodpovedá správa a jeho technici budú sprístupňovať každý jeden byt,“ povedal Toďor.

Hasiči však preverujú dokumentáciu od roku 2007, keďže majú indície, že v bytovke sú úpravy v rozpore s nariadeniami a normami.

18.24 - Trojica obvinených, ktorú vzal sudca Okresného súdu v Prešove do väzby s súvislosti s výbuchom v bytovke, podala proti uzneseniu sťažnosť. Rozhodne o nej krajský súd.

Obvinení sú z prečinu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti v najprísnejšom - štvrtom odseku.

"Obvinených v predmetnej trestnej veci vzal sudca pre prípravné konanie do väzby zhodne na základe dôvodnej obavy, že by mohli pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie," uviedla hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Dodala, že proti rozhodnutiu Okresného súdu Prešov podali účastníci sťažnosť, o ktorej rozhodne krajský súd.

Sudca okresného súdu naopak zamietol návrh prokurátorky Okresnej prokuratúry Prešov na vzatie obvinených do útekovej väzby.

18.21 - Aj tajomník krízového štábu mesta Prešov Peter Kulan potvrdil obyvateľom bytovky na Mukačevskej 3, že ak utorkové revízie dopadnú dobre, budú sa môcť vrátiť domov.

"S Mukačevskou 3 sme čakali do poslednej chvíle, lebo hasiči museli urobiť určité úkony. Tie už spravili. Nasťahovať sa postupne budú môcť všetky vchody okrem 7 a 9."

Súvisiaci článok Obyvatelia bloku Mukačevská 3 sa pomaly budú môcť vrátiť Čítajte 

18.04 - Hlavnou otázkou evakuovaných obyvateľov bytového domu na Mukačevskej 3 na verejnej schôdzi bolo, kedy sa budú môcť vrátiť domov.

Podľa virtuálneho správcu Ivana Satvara, teda človeka, ktorý sa na základe zmluvy so spoločenstvom vlastníkov výkonne stará o bytový dom, sú ešte potrebné revízie plynu a elektriny v jednotlivých bytov, samotný blok má byť v poriadku.

Do bytov sa budú môcť vrátiť na etapy, nie hromadne. Presný termín nepadol. Mohlo by sa to ale udiať v priebehu utorka.

Satvar: "V pondelok sa ešte poodstavujú zvyšné plynomery v bytoch. Zajtra sa od 11.00 postupne zvrchu začnú robiť revízie, po nich sa ľudia budú môcť nasťahovať naspäť."

Súvisiaci článok Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou Čítajte 

17.36 - Traja obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej 7 v Prešove pôjdu do väzby.

Dôvodom je, aby obvinení nemohli ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie.

V pondelok o tom rozhodol Okresný súd v Prešove. Podnet na vzatie do väzby predložil krajský vyšetrovateľ v nedeľu 8. decembra.

17.04 - Obyvatelia bytového domu Mukačevská číslo 3, ktorý nepatrí pod správu Spravbytkomfortu, sa všetky potrebné informácie dozvedia na schôdzi.

Tá sa práve začala minútou ticha na obete piatkovej tragédie.

Ešte predtým, po krízovom štábe mesta, odznela informácia, že bytovka by mala byť staticky bezpečná.

16.58 - Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek a tajomník krízového štábu Peter Kulan ozrejmili postup pri búraní zničenej bytovky číslo sedem.

S určitosťou sa v najbližších dňoch zbúra vrchných štyri až päť poschodí, potom sa uvidí.

Použijú špeciálnu búraciu techniku - kliešte, ktoré budú postupne odstrihávať jednotlivé poschodia. Rozhodlo sa tak aj preto, lebo z 12. poschodia je stále nezvestná jedna žena a pri tomto spôsobe sa možno budú nájsť jej pozostatky.

Predtým musia okolo bytovky nasypať ochranný val pre inžinierske siete a komunikácie, makadam má ísť zhruba do výšky dvoch metrov. S jeho sypaním sa začne v utorok.

16.57 - Mesto skonštatovalo, že záchranné práce pokračujú. Zhorenisko zabezpečili a vytvorili uzavretú zónu.

Mesto má statický posudok, ešte čaká na posudok súdneho znalca.

16.56 - Na mestkom účte pre postihnutých výbuchom je aktuálne od verejnosti už 1,8 milióna eur.

16.47 - Mesto Prešov po zasadaní krízového štábu oznámilo, že po dnešných testoch a revíziách sa môžu obyvatelia bytových domov na Mukačevskej číslo 5, 11 a 13 vrátiť do svojich domov.

Je zrejmé, že byty budú musieť poupratovať a odstrániť škody, najmä zaskliť okná. Budovy sú však staticky v poriadku a obývateľné.

Naďalej ostáva evakuovaná bytovka číslo 9, ktorá je tak blízko poškodenej bytovky číslo 7, že je v nebezpečnej zóne.

15.47 - Troch ľudí, ktorých polícia obvinila v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu, od pondelkového rána vypočúva sudca pre prípravné konanie. Potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Trojicu ľudí v nedeľu obvinil krajský policajný vyšetrovateľ z trestného činu všeobecného ohrozenia a predložil tiež prokuratúre podnet na ich väzobné stíhanie.

Ako uviedla Petrufová, s výsluchom pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov začal sudca v pondelok o 9.30 h.

15.28 - Mesto Prešov zabezpečilo aj bezplatné právne poradenstvo pre ľudí postihnutých výbuchom. Budú ho poskytovať JUDr. Slavomír Dolinský a JUDr. Ľudmila Šandalová, v priestoroch MsÚ v Prešove, Hlavná 73, v pracovných dňoch od 8. do 15.30 hodiny.

15.02 - Aj ľudia zo susedného Veľkého Šariša súcitia s Prešovčanmi, ktorí prišli v piatok pri výbuchu o svoje domovy. Výťažok 1 022 eur z primátorského punču a vianočnej kapustnice vloží mesto Veľký Šariš na účet vytvorený mestom Prešov.

14.57 - Mesto sa vyjadrilo aj k úvahám o stavbe novej bytovky na mieste dnešnej bytovky číslo 7, ktorú čaká búranie. Tie sa šíria najmä po sociálnych sieťach.

"V tejto chvíli je veľmi predčasné hovoriť o výstavbe novej bytovky. V prípade bytového domu číslo 7, kde došlo k výbuchu, dôkladne zvažujeme ďalší postup v úzkej spolupráci so statikmi a požiadali sme aj o spracovanie ďalších súdnoznaleckých statických posudkov. Do úvahy prichádzajú viaceré alternatívy, budeme však preferovať také riešenie, ktoré v žiadnom prípade neohrozí zdravie ani životy ľudí. Pre mesto Prešov je a vždy bude najvyššou prioritou bezpečnosť ľudí v okolitých bytových domoch. Okrem toho sme v kontakte aj so správcom bytového domu číslo 7, aby sme zohľadnili aj názor obyvateľov tohto bytového domu, ktorí prišli pri tejto tragédii o všetko, čo mali vo svojich bytoch. V neposlednom rade však musíme brať do úvahy aj časové hľadisko, vzhľadom k tomu, že obyvatelia vchodu číslo 9 sa zatiaľ nemôžu vrátiť do svojich bytov. O definitívnom postupe budeme verejnosť informovať v čo najkratšom čase."

14.53 - Mesto Prešov vydalo informácie o aktuálnom stave jednotlivých bytových domov na Mukačevskej ulici a možnosti návratu obyvateľov do nich.

V bytovke číslo 5 a vo vedľajšom bytovom dome s vchodmi číslo 11, 13 prebiehajú počas pondelka revízne skúšky. Ak dopadnú dobre, obyvatelia sa budú môcť vo veľmi krátkom čase nasťahovať späť do svojich bytov.

Obyvatelia bytového domu číslo 3 budú mať dnes bytovú schôdzu. Tu budú informovaní o aktuálnej situácii v dome a dostanú potrebné pokyny ako majú postupovať, aby sa v čo najkratšom možnom čase mohli vrátiť späť do svojich bytov.

Obyvatelia vchodu číslo 9 sa zatiaľ nebudú môcť nasťahovať späť do svojich bytov, keďže sa tento vchod nachádza v bezprostrednej blízkosti bytovky č. 7, ktorá ma po výbuchu a požiari narušenú statiku a môže sa zrútiť. Vchod číslo 9 preto zatiaľ nie je možné sprístupniť na bývanie.

Bytovka číslo 7 je po výbuchu kompletne neobývateľná a je extrémne nebezpečné, aby do interiéru tohto bytového domu vstupovali ľudia.

14.42 - O spôsobe rozdeľovania peňazí zo zbierok pre postihnutých výbuchom v Prešove budú rokovať na stredajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

"Kolegovia zvažovali, či to musí byť formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN), alebo či nebude stačiť len uznesenie mestského zastupiteľstva, keďže hovoríme v prvom rade o darcovských peniazoch a to nie sú verejné zdroje, ktoré podliehajú VZN. Možno to bude len uznesením, aby bol ten princíp zachovaný a aby o ňom všetci vedeli," vysvetlila primátorka Andrea Turčanová.

Súvisiaci článok Ukázali zničený interiér vybuchnutej prešovskej bytovky (fotogaléria) Čítajte 

14.24 - Podľa informácií Korzára sa nebude k zdemolovanej bytovke navážať štrk alebo hlina, aby umožnili prístup demolačnej technike, hoci táto myšlienka v minulých dňoch existovala a NDS bola ochotná štrk aj zabezepečiť zo stavby diaľnice v Prešove.

Pravdepodobný je scenár, že sa využije špeciálna technika českej firmy, ktorá dokáže postupne rozoberať poškodenú stavbu.

14.21 - Primátorka Prešova Andrea Turčanová pripomenula, že ak by aj nedošlo k zbúraniu bytovky, v ktorej plyn vybuchol, je neobývateľná a obývateľná ani nebude.

"Všetky rodiny, ktoré v tomto bytovom dome bývali alebo vlastnili byty, si budú musieť zabezpečiť nové bývanie. Chceme šesť mesiacov uhrádzať nájomné vo výške 300 eur, aby mohli uhradiť akékoľvek nájomné a náklady spojené s bývaním už kdekoľvek, či budú v mestskom byte alebo v nejakom inom," povedala primátorka.

Presné čísla tých, ktorým výbuch spôsobil materiálne škody, zatiaľ nie sú známe.

Patria medzi nich aj obyvatelia bytov či školy v okolí bytového domu na Mukačevskej 7. Podľa nej škody, no v menšom rozsahu, vznikli aj v bytových domoch 3, 5, 9, 11 a 13 i ďalších.

Škody vzniknuté na budovách škôl chce mesto riešiť prostredníctvom
poistiek.

14.14 - Mesto Prešov zriadilo špeciálnu linku Centra sociálneho zabezpečenia, ktorá slúži na pomoc ľuďom dotknutým tragickým výbuchom bytového domu na Mukačevskej ulici č. 7 v Prešove. Telefónne číslo: 0907 997 475.

14.06 - Liptovskomikulášske mestské zastupiteľstvo bude o štvrtok rozhodovať aj o poskytnutí finančnej pomoci pre ľudí postihnutých výbuchom v Prešove. Mesto navrhuje schváliť sumu 10-tisíc eur.

13.38 - Evakuovaných obyvateľov bytovky č. 5 púšťajú krátkodobo po jednom do bytov pre ich nevyhnutné zabezpečenie.

13.16 - Ministerstvo financií SR v pondelok uvoľnilo z kapitoly Všeobecná pokladničná správa jeden milión eur, ktoré odsúhlasila vláda pre mesto Prešov.

"Peniaze sú určené na riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s odstraňovaním následkov výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove," uviedol rezort financií.

Ako avizoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), vláda je pripravená túto sumu v prípade potreby zvýšiť.

13.09 - Poisťovne Uniqa, Allianz aj Generali informovali, že pristúpia k vybaveniu individuálnych poistných udalostí, ktoré vznikli v súvislosti s prešovskou tragédiou, v zrýchlenom režime.

Bytovka číslo 7, ktorú v piatok zasiahol výbuch, má uzatvorené poistenie bytového domu práve v poisťovni Generali.

13.07 - Mesto informovalo, že krízový štáb bude pravdepodobne zasadať v pondelok o 15:00. Situácia sa však stále vyvíja, a preto sa čas zasadnutia môže ešte zmeniť.

13.02 - Na miesto nešťastia prišli zástupcovia špecializovanej českej firmy Cannoneer, ktorá sa zaoberá strojovu demoláciou výškových budov a má na ňu špecializovanú techniku.

Na mieste zisťujú podmienky a možnosti demolácie.

12.48 - Suma 1,4 milióna eur, ktorá sa doposiaľ vyzbierala na oficiálny mestský účet pre postihnutých výbuchom, nezahŕňa milión eur od Vlády SR.

Mesto aj touto cestou ďakuje všetkým prispievateľom, prostriedky je stále možné posielať na účet.

12.23 - Mesto Žiar nad Hronom poskytne finančnú pomoc mestu Prešov. Žiarsky primátor Peter Antal na zasadnutí mestského zastupiteľstva informoval, že do budúceho zasadnutia pripravia materiál, ktorým mesto vyčlení finančnú pomoc. Približnú výšku finančnej pomoci zatiaľ primátor nechcel konkretizovať.

12.16 - V širšom okolí vybuchnutej bytovky, ktoré nie je ohrozené padajúcimi troskami, sa začalo intenzívnejšie upratovanie zvyškov výbuchu a ďalšieho odpadu.

12.09 - Polícia oznámila, že vyšetrovanie tragickej udalosti týkajúcej sa výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej č. 7 v Prešove vedie Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.

Polícia zatiaľ v súvislosti s výbuchom obvinila troch ľudí za všeobecné ohrozenie, dnes sa rozhoduje o ich vzatí do väzby.

11.53 - Mesto Prešov oznámilo, že na oficiálny účet na pomoc ľuďom zasiahnutým výbuchom domu na Mukačevskej ulici bolo do tejto chvíle poslaných viac ako 1 400 000 eur.

"Srdečne ďakujeme všetkým darcom. Momentálne máme kompletne plné stavy a nie je potrebné nosiť ďalšiu materiálnu pomoc," ďakuje a usmerňuje mesto na svojom webe.

11.45 - Predný vchod prešovského Slovenského Červeného kríža (SČK) na Jarkovej ulici je zatvorený. Otvorený je zadný vchod z Baštovej, kam sa dá dostať autom. Ľudí, ktorí nesú pomoc, posielajú preč. Vchod je určený len pre tých, čo pomoc potrebujú.

Viac sme sa nedozvedeli, podľa riaditeľky SČK Prešov – Sabinov Beáty Jakubčovej môže informácie poskytovať len hovorca mesta: „Máme spojenie s krízovým štábom, je to pod ich kontrolou. My máme určené úlohy, ktoré si plníme.“

Veci, ktoré po výbuchu ľudia doniesli, sú odložené v priestoroch SČK vo veľkých vakoch. Fotografovať nám neumožnili.

Šaty, deky a ďalšie veci boli na Červený kríž odvezené už v sobotu. Dobrovoľníci sa sťažovali, že roztriedené veci na ZŠ Mukačevská museli nahádzať do vakov a nechať odviesť na SČK a na Prostějovskú, hoci si pre ne stále nejakí ľudia chodili.

11.30 - Prešovský župan sa vyjadril aj k ľuďom z evakuovaných bytov na Mukačevskej, ktorí sú stále dočasne ubytovaní na internáte SOŠ technická, patriacom do zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.

„K pondelkovému ránu mám informáciu, že tam je 13 ľudí. Chceme im zabezpečiť dôstojnejšie bývanie, aj vzhľadom na to, že idú vianočné sviatky. Ozvali sa nám viacerí vlastníci nehnuteľností i hotelieri, či vlastníci penziónov, ktorí sú ochotní poskytnúť ubytovacie kapacity, niektorí aj stravu. Budeme to riešiť v priebehu týchto dní.“

11.15 - Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský avizoval čiastku 50-tisíc eur na pomoc ľuďom z vybuchnutej bytovky už v piatok na krízovom štábe, kde bol aj premiér.

Poslanci kraja ju už schválili, presunutá bude z rozpočtu župy do Nadácie na podporu rodiny, ktorú zriadil PSK. „Je to najrýchlejšia a najúčinnejšia pomoc, keďže nadáciu máme a schválené peniaze vieme už do konca týždňa poukázať ľuďom,“ uviedol pre médiá Majerský.

Okrem čiastky z rozpočtu sa robí aj zbierka medzi krajskými poslancami.

Postup je taký, že o rozdelení peňazí rozhodne správna rada nadácie v najbližšom čase. Panuje dohoda, že pomoc sa má týkať priamo obyvateľov z bloku Mukačevská 7 a rozdeľovať by sa mala podľa osôb. Údaje si nadácia vyžiada z mesta Prešov.

Rozdelených bude 50-tisíc, plus peniaze vyzbierané od poslancov a nejaká časť z terajšieho zostatku, ktorý bol 13-tisíc eur.

Táto suma nemusí byť konečná. Vo februári budú opäť prehodnocovať, či ľudia nebudú potrebovať ďalšiu finančnú pomoc. „Určite áno, sme pripravení cez našu nadáciu poskytnúť ďalšie peniaze, ak to bude potrebné. Táto nadácia slúži primárne pre tieto účely,“ povedal M. Majerský.

11.01 - Primátorka Prešova Andrea Turčanová upresnila, na čo sa použije prvý milión eur od Vlády SR, ktorý by mal prísť mestu v pondelok.

Postupnosť má byť v prvom rade ľudia, potom nehnuteľnosti a v treťom rade autá a ďalší mobiliár.

„Primárne na odškodnenie. Niektorí ľudia prišli o všetko, niektorí prišli o okná a možno bolo aj čiastočné poškodenie interiéru bytov, hlavne v okolitých bytovkách. Mnohí, žiaľ, nemali žiadne poistenie. Máme mnohých ľudí, ktorí prišli o autá, prípade boli poškodené, takisto nemajú havarijné poistenie. Tieto veci musíme vyriešiť.“

10.56 - Košickí krajskí poslanci schválili obetiam piatkového výbuchu v Prešove mimoriadnu finančnú pomoc 100-tisíc eur.

10.53 - Okresný súd v Prešove rozhoduje v týchto chvíľach o tom, či tri obvinené osoby v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu vezme do väzby.

10.47 - Pred vchodom na Mukačevskej ulici 11 stoja ľudia, ktorým umožňujú krátkodobý vstup do bytov, aby si zabezpečili okná a vypratali nehvyhnutný odpad.

Revízni technici zároveň skúmajú stav elektrických a plynových sietí.

Pred bytovky, ktoré zasiahla vlna z výbuchu, pristavia veľkokapacitné kontajnery, kam sa zhromaždia znehodnotené veci a odpad z bytov.

10.45 - Obyvatelia zničenej bytovky na Mukačevskej ulici 7 si môžu nové doklady vybaviť bezplatne a prednostne. Zničené, resp. poškodené doklady budú počas stránkových hodín v nasledujúcom týždni vybavované prednostne, bez poradového čísla a poplatku na klientskom centre na Námestí mieru č. 3 v Prešove na pracoviskách č. 6, 7 a 8, ktoré sa nachádzajú na prízemí budovy vpravo.

Tí, ktorí v zničenom bytovom dome nemali trvalé bydlisko, vyplnia čestné vyhlásenie, v ktorom uvedú okolnosti, za ktorých došlo k zničeniu alebo poškodeniu dokladov. Tlačivo im poskytnutú na mieste vybavovania dokladov.

Pozostalým, ak vybavujú matričnú udalosť a pohreb občana, ktorý zomrel a u ktorého nenašli občiansky preukaz, dostanú bezplatne potvrdenie o občianskom preukaze platné 7 dní.

10.36 - Mesto upozorňuje obyvateľov bytového domu Mukačevská č. 3, aby sa zástupca každého bytu zúčastnil na schôdzi bytového domu, ktorá je oficiálne zvolaná na pondelok o 17. hod. v budove základnej školy DSA Mukačevská 1, Prešov.

Obyvateľov informujú o aktuálnej situácii v bytovom dome a dostanú potrené pokyny ako majú postupovať, aby sa v čo najkratšom možnom čase mohli vrátiť späť do svojich bytov.

Všetky bližšie informácie týkajúce sa vstupu do budovy č. 3 počas pondelka poskytne obyvateľom správca bytového domu.

10.34 - Polícia zverejnila zábery z interiéru zničeného domu na Mukačevskej 7.

10.33 - Zastupiteľstvo PSK jednomyseľne schválilo vyčlenenie 50-tisíc eur na pomoc rodinám postihnutým výbuchom plynu.

Peniaze župa presunula na účet Nadácie na podporu rodiny. Jej správna rada zasadne počas týždňa a financie budú tým pádom rodinám hneď k dispozícii.

10.24 - Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia sa už presťahovalo z provizórneho krízového centra na ZŠ Prostějovská do priestorov Úradu prace, sociálnych vecí a rodiny SR na Slovenskej ulici v Prešove (prízemie vpravo).

Pracovníci úradu práce absolvovali v lete školenie práve na takéto krízové situácie, podľa nich nie je problém daný administratívny nápor zvládnuť.

10.17 - Zasadnutie Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja sa začalo minútou ticha za obete tragédie v Prešove.

Poslanci majú schváliť cez nadáciu 50-tisíc eur na pomoc obetiam.

10.08 - Evakuovaným vlastníkom bytov z bytového domu č. 9, ktorý bezprostredne susedí s poškodenou bytovkou, umožnili aktuálne nevyhnutný prístup do bytov na zabezpečenie okien vo svojich bytoch.

Vstup je možný len postupne, po jednom byte a v sprievode príslušníka Mestskej polície.

9.48 - Okolo poškodenej bytovky začínajú stavať oplotenie.

9.46 - Priestor okolo zničenej bytovky na Mukačevskej 7 je uzavretý, stráži ho polícia a vojaci.

Opáskovaný priestor sa ešte rozšíril aj vzhľadom na upozornenia statikov, že hrozí opadávanie materiálu z poškodenej bytovky.

Súvisiaci článok Ingrid zo zhoreného bloku: Ľudia sú úžasní, pomáhajú Čítajte 

9.24 - V bytovom dome na Mukačevskej 7 na prešovskom Sídlisku III žila aj Ingrid Brejová, v jednej domácnosti so 75-ročnou mamou, tromi deťmi a psom.

Piatkovú tragédiu našťastie všetci prežili. Dočasne našli útočisko na internáte na Strednej odbornej škole technickej. Sú medzi desiatkami Prešovčanov, ktorí sa nemajú kam vrátiť.

9.22 - Centrum sociálneho zabezpečenia MPSVR SR je od pondelka presťahované do priestorov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov na Slovenskej ulici 87 v Prešove.

9.21 - Materiálna a potravinová pomoc určená pre ľudí postihnutých tragédiou na Mukačevskej ulici je od pondelka sústredená v priestoroch Územného spolku Slovenského Červeného kríža na Jarkovej 45 v Prešove.

9.20 - Krízový štáb sa od pondelka presúva do priestorov Mestského úradu v Prešove na Hlavnej 73.

Čas najbližšieho zasadnutia zatiaľ nie je známy a bude určený operatívne podľa aktuálneho vývoja situácie na Mukačevskej ulici, kde budú od rána v teréne aj samotní členovia krízového štábu.

9.16 - Mesto informuje, že obyvatelia všetkých bytoviek v okolí bytového domu Mukačevská č. 7, ktorí majú rozbité alebo poškodené okná, môžu kontaktovať priamo správcu svojho bytového domu.

Spoločnosť Spravbytkomfort, a. s. Prešov zabezpečila firmu, ktorá bude od pondelka zameriavať okná v jednotlivých bytoch a v čo najkratšom čase zasklievať.

Ak sa niekto rozhodne pre individuálnu výmenu okien, kópiu celej dokumentácie vrátane faktúr doručí svojmu správcovi bytového domu, ktorý zabezpečí, aby náklady spojené s výmenou okien mohli byť uhradené z poistky bytového domu.

9.11 - Počas pondelka majú na miesto výbuchu prísť špecializované stavební firmy, ktoré vyhodnotia spolu s expertmi, aký spôsob búrania poškodenej bytovky by bol možný a reálny.

Čo sa dialo v nedeľu

PREŠOV. Piatkový tragický výbuch plynu v dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici číslo 7 si vyžiada podľa nedeľných aktualizovaných informácií zrejme osem obetí.

Sedem z nich už našli a potvrdili, nezvestnú ženu, ôsmu obeť výbuchu, sa napriek snahe nájsť nepodarilo.

Súvisiaci článok Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte) Čítajte 

Polícia v nedeľu obvinila troch ľudí zo všeobecného ohrozenia s návrhom na vzatie do väzby. Tento úkon súvisí so zemnými prácami, ktoré vykonávali na Mukačevskej ulici tesne pred piatkovým výbuchom.

V nedeľu sa zároveň po expertízach statikov rozhodlo, že mesto pristúpi k búraniu zdevastovanej bytovky na Mukačevskej 7. Nie je definitívne, v akom rozsahu a akým spôsobom.

Je však zrejmé, že mesto tlačí čas, keďže vrchné poschodia poškodenej bytovky sú nestabilné a padajúci materiál z nich ohrozuje okolie.

Časť evakuovaných ľudí z okolitých bytoviek je už doma, časť z nich sa domov zrejme dostane v pondelok. Obyvatelia bytových domov číslo 3 a 9 však zrejme budú mimo svojich bytov dlhšie.

Nezvestnú ženu nenašli

Špecialisti kynológovia z Horskej záchrannej služby v nedeľu za veľmi riskantných podmienok prehľadali dvanáste poschodie zdevastovanej bytovky so psom.

Súvisiaci článok Ingrid zo zhoreného bloku: Ľudia sú úžasní, pomáhajú Čítajte 

Pátrali bezvýsledne aj v ruinách zrúteného schodišťa, ktoré siaha až do druhého poschodia.

Nevylúčili možnosť, že telo obete, vzhľadom na veľmi vysokú teplotu horenia, môže byť úplne uhorené.

Počet potvrdených a nájdených obetí tak ostáva na čísle sedem.

V prešovskej nemocnici ostáva po výbuchu jedna pacientka na oddelení úrazovej chirurgie a matka s dieťaťom na oddelení pediatrie. Všetci sú mimo ohrozenia života.

Časť evakuovaných sa vracia, centrá pomoci presunuli

Časť evakuovaných obyvateľov bytoviek na Mukačevskej ulici sa mohla vrátiť domov už v sobotu večer, celú nedeľu sa pracovalo na statickej kontrole ďalších domov a kontrolovali rozvody plynu a elektriny.

Súvisiaci článok Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie Čítajte 

"Statici prešli všetky objekty a postupne sa sprístupňovali plyn a elektrina v objektoch od 15 – 25," spresnila prešovská primátorka Andrea Turčanová.

„V pondelok, ak dopadnú dobre tlakové skúšky, bude možné obsadiť vchody 11 a 13. Potom bytovku číslo 5. Bytovka číslo 3 je v inom režime, keďže je tam iný správca než Spravbytkomfort a bude potrebné komunikovať s ním. Tam sa obávajú vrátiť do svojich bytov, ale je mimo ohrozenia aj bytovka číslo 3,“ povedala Turčanová.

Problematická z pohľadu návratu obyvateľov je bytovka číslo 9, stojí bezprostredne v blízkosti staticky porušenej bytovky, ktorá sa môže zrútiť.

„Bytovku číslo 9 oproti nebude možné obývať dovtedy, kým nedôjde minimálne k čiastočnej asanácii bytového domu číslo 7,“ povedala Turčanová.

Evakuovaní ostávajú všetci obyvatelia bytovky číslo 7, ktorí sa zrejme do svojho starého domu už nikdy nevrátia.

Ľudia poškodení tragédiou sa môžu od pondelka hlásiť priamo u supervízora v Klientskom centre Okresného úradu Prešov na Námestí mieru 3, kde prednostne a bezplatne vyriešia vydávanie duplikátov dokladov v zrýchlenom konaní.

Od pondelka bude centrum sociálneho zabezpečenia presunuté zo ZŠ Prostějovská na úrad práce na Slovenskej ulici 87.

Takisto je presmerovaná všetka humanitárna a materiálna pomoc pre ľudí postihnutých výbuchom do priestorov Slovenského červeného kríža na Jarkovej ulici.

Traja obvinení

Polícia v nedeľu obvinila v súvislosti s prácami na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré v piatok predchádzali tragickému výbuchu plynu v bytovke, troch ľudí.

"V trestnej veci všeobecného ohrozenia v súvislosti s prípadom výbuchu obytného bloku v meste Prešov vzniesol krajský vyšetrovateľ obvinenie voči trom osobám a predložil prokuratúre podnet na ich väzobné stíhanie," informoval prešovský krajský policajný hovorca Igor Pavlík.

Obyvateľka susedného bloku na Mukačevskej 5 v nedeľu Korzáru povedala, že na robotníkov, ktorí dodávateľsky robili práce pre Východoslovenskú distribučnú (VSD) a kopali okolo domov, sa sťažovali už dva dni pred tragédiou, pred ktorou poškodili plynové rozvody.

"Už v utorok sa im zrejme podarilo preseknúť elektrinu, lebo práve keď kopali, náš dom ostal zrazu bez elektriny," opísala.

"Východoslovenská distribučná zaznamenala v utorok, pár minút po 11. hodine výpadok v distribúcii elektriny v lokalite Mukačevská 5 v Prešove. Môžeme potvrdiť, že išlo o poškodenie kábla spoločnosťou, ktorá realizovala prípravné práce na rekonštrukciu elektrických rozvodov. Distribúciu elektriny sa podarilo obnoviť za necelú 1 a trištvrte hodinu," informovala Andrea Danihelová z VSD.

Bude sa búrať, nevie sa ako a kedy

Hoci v nedeľu už takmer všetky zainteresované strany potvrdili a zhodli sa, že bytovka číslo 7 sa bude búrať, stále nie je jasné, akým spôsobom, v akom rozsahu a kedy.

Súvisiaci článok Statici tvrdia, že je nutné zbúrať minimálne časť poškodenej bytovky Čítajte 

„Rozprávame a pracujeme s rôznymi alternatívami a komunikujeme aj so statikmi. Požiadali sme o rozpracovanie ďalších súdnoznaleckých statických posudkov. Komunikujeme aj so spoločenstvom vlastníkov bytov, “ povedala Turčanová.

V pondelok na miesto prídu firmy, ktoré sa venujú sanačným prácam, aby posúdili, čo je potrebné urobiť.

„Pracujeme s alternatívou postupného asanovania vrchných podlaží, ktoré sa rozpadávajú. Až postupom prác uvidíme, či bude potrebné búrať celú bytovku,“ pripustila Turčanová.

Mesto pracuje s viacerými alternatívami asanácie.

„Sú rôzne stroje s rôzne dlhými ramenami. Aktuálne zvažujeme také, kde nebude treba robiť podkladané vrstvy a riskovať zaťaženie a otrasy, alebo je možnosť aj odpalu,“ povedal primátorka.

„K budove sa nedá dostať, je veľké nebezpečenstvo aj pre hasičov, prípadne iných pracovníkov. Preto volíme, aby tam išla technika a žiadni ľudia. Aby sa to riešilo kliešťami, mechanicky a nie fyzickou prácou."

Firmy majú zhodnotiť v akom čase dokážu techniku na miesto dostať a či ju dokážu v určenom priestore aj umiestniť.

„Musíme zvažovať aj časové hľadisko preto, že celý vchod číslo 9 sa nemôže vrátiť do svojich obydlí,“ povedala Turčanová.

O presných termínoch je predčasné hovoriť. „Vzhľadom na to, že sa blížia sviatky a statika budovy je taká poškodená, že hrozí zrútenie v ktorýkoľvek deň, chceme, aby to boli dni, nie týždne ani mesiace,“ odhadla primátorka.

Statici aj vlastníci odporúčajú búrať

Súvisiaci článok Vlastníci súhlasia so zbúraním zdemolovanej bytovky v Prešove Čítajte 

Podľa názorov a posudkov statikov bude nutné zbúrať najmenej štyri vrchné poschodia poškodenej bytovky, teda od podlažia 9 po podlažie 12.

Zároveň upozorňujú, že v ruinách pracuje ľad a môže spôsobiť odpadávanie trosiek z budovy.

"Z poškodenej budovy visia panely, ktoré môžu kedykoľvek spadnúť," upozornil statik Jozef Polák.

V nedeľu na mimoriadnej schôdzi bytového spoločenstva vlastníkov bytov na Mukačevskej 7 odhlasovali všetci zúčastnení vlastníci, že súhlasia s búraním bytovky v prípade, ak o tom rozhodne krízový štáb.

Konečnému rozhodnutiu, ktoré podporili všetci majitelia bytov v paneláku, predchádzala pomerne emotívna diskusia.

Hasiči zopakovali výhrady

Súvisiaci článok Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy Čítajte 

K bytovke číslo 7, kde nastal výbuch, majú opakovane množstvo výhrad hasiči. Konkretizovali ich v nedeľu

„V roku 2017 sme s riešením protipožiarnej bezpečnostnej stavby nesúhlasili, mali poukázane na body, ktoré vyhlášky a zákony nespĺňajú. V roku 2018 bola zápisnica z protipožiarnej kontroly, kde sme im poukázali ako riaditeľstvo Hasičského záchranného zboru nesúhlasné stanovisko s pripomienkami. Upozornili sme ich, že projekt požiarnej ochrany nebol spracovaný s ohľadom na zistené nedostatky, ani predložený na opätovné posúdenie,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove Ľubomír Toďor.

Napriek negatívnemu stanovisku hasičov sa zrejme v bytovke vykonali stavebné úpravy.

„Neviem, či úpravy boli, nebol som to skontrolovať. Ale to, čo nám predložili na dokumentáciu skutkovému stavu nezodpovedalo,“ povedal Toďor.

Aké konkrétne zmeny nastali, sa bude ešte vyšetrovať.

Toďor pripustil, že stavebné úpravy mohli byť jednou z príčin zrútenia schodiska.

„Nepoznáme konkrétne úpravy. Oni niečo prerábali s tým, že sa odpojili od centrálnej kotolne a urobili si svoju, ťahali zrejme nejaké rúry, ale neviem to s istotou povedať, nebol som na mieste,“ povedal Toďor.

Podľa informácií Korzára, aj vedľajšia bytovka s číslom 3 má mať vlastnú kotolňu a rovnakého virtuálneho správcu, teda človeka, ktorý sa prakticky stará o bytovku.

Šéfa hasičov sme sa pýtali, či v bytovke číslo 3 mali všetky potrebné súhlasné stanoviská od hasičov.

„Momentálne neviem, ale bytovka je trošku inak riešená. Netvrdíme, že sú robené obidve rovnako zle. Sú tam urobené iné stavebné úpravy. Budeme vyberať zo spisov, či sme sa k tomu vôbec niekedy vyjadrovali a či nám bola predložená dokumentácia,“ vysvetlil Toďor.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 3. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 4. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 5. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 6. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 7. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 1. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 2. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 3. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 4. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 5. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 6. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 7. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 8. AURES Holdings sa vydáva na západ
 9. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 10. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 48 750
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 20 250
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 450
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 358
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 075
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 701
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 974
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 851
 9. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 711
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 6 833
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Výbuch plynu v Prešove

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Smer sa o zmenu pokúšal cez pozmeňujúci návrh aj s amnestiou.

15. apr

Sputnik má Viktor Orbán na propagandu.

7 h
Ilustračné foto.

Vláda v piatok prijala uznesenie k zákazu vychádzania.

16. apr

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop