SVIDNÍK. V nedeľu 19. januára si Svidník pripomenie 75 rokov od oslobodenia mesta od fašizmu v 2. svetovej vojne.
Pri príležitosti tohto výročia svidnícka radnica pripravuje viacero sprievodných podujatí.
Ich súčasťou budú aktivity žiakov základných škôl, výstavy, ale aj slávnostná akadémia.
„Toto všetko je pripomienkou krutých a nezmyselných bojov, ale naše spomienky ostávajú s tými, ktorí trpeli, a pre tých, ktorí po nás prídu. Preto sme chceli tento rok urobiť viac, než len položiť kytice. Každým kúskom – našimi aktivitami, sme chceli vyskladať mozaiku, aby sme zachytili spomienky ešte posledných žijúcich pamätníkov a zároveň zapojili aj deti a mládež, pretože posolstvo musí prežiť,“ uviedla v tejto súvislosti primátorka Svidníka Marcela Ivančová (nezávislá).
Ako zdôraznila, porážka fašizmu bola významným medzníkom.
„Život v mieri však nie je samozrejmosť a je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa hrôzy vojny neopakovali,“ dodala.
Náučné články aj historické fotografie
Ako informovala hovorkyňa mesta Svidník Kristína Tchirová, radnica pripravila sériu článkov o vojenských osobnostiach, po ktorých sú pomenované ulice v meste.
Počas siedmich týždňov sa Svidníčania dozvedajú o zásluhách tých hrdinov, ktorých meno nesú ulice mesta.
Pripravili aj výstavu historických fotografií, ktorej ústrednou postavou je človek.
„Zachytiť dejiny, vybrať to najpodstatnejšie sa dá aj na základe historických prameňov. Ale ako ľudia prežívali vojnu vo svojich rodinách, ako ľudia žili bezprostredne po vojne, to sa dozvedáme z osobných výpovedí a práve tieto spomienky sme chceli pre ďalšie generácie prostredníctvom výstavy zachytiť,“ vysvetlila Ivančová.
Zo spomienok starých rodičov
V piatok 10. januára sa vo Svidníku uskutočnilo diskusné fórum na tému života počas 2. svetovej vojny a po nej, a tiež prezentácia prác žiakov zo základných škôl.
„Žiaci sa pýtali rodičov, starých rodičov i starkých zo širšieho okolia, a spracovali svoje výstupy do audioprezentácií i videoprezentácií a výtvarných prác. Nahliadnuť cez oko kamery budeme môcť aj do spomienok Johna Rusina, ktorého boje donútili odísť do šíreho sveta a už desaťročia žije v Amerike,“ uviedla Tchirová.
Dodala, že po diskusnom fóre slávnostne otvoria spomínanú výstavu, ktorej súčasťou je aj prezentácia Združenia Čechov z Wołyńe.
Preveria vedomosti mladých
O týždeň neskôr, v piatok 17. januára, pripraví mesto v spolupráci s Vojenským historickým múzeom vo Svidníku už 10. ročník tradičného vedomostného kvízu pre žiakov.
„V deň výročia oslobodenia 19. januára vzdáme úctu padlým vojakom a hrdinom oslobodzovacích bojov na pietnych miestach na Dukle, pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku a pri Soche generála Ludvika Svobodu vo Svidníku,“ dodala Tchirová.
Na záver pripraví mesto v spolupráci so Základnou umeleckou školou Svidník aj slávnostnú akadémiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári