TICHÝ POTOK. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a. s., dodáva pitnú vodu pre väčšinu obyvateľov východného Slovenska.
Aký je jej postoj k staronovému zámeru štátu prehradiť rieku Torysa a vybudovať vodárenskú nádrž Tichý Potok? Bola by takáto veľká investícia prínosom?
Na otázky Korzára odpovedala Monika Krišková z Agentúry Penelopa, ktorá VVS mediálne zastupuje.
Málo podzemných zdrojov
„Všeobecne platí, že podzemné vodné zdroje sú stabilnejšie a bezpečnejšie ako povrchové zdroje pitnej vody. Slovensko je však v tomto smere veľmi nerovnomerne rozdelené. Východné Slovensko má najmenej podzemných zdrojov v rámci Slovenska. Práve preto je z veľkej časti odkázané na povrchové zdroje,“ uviedla Krišková.
Pokračovala, že práve zo spomínaného dôvodu bola v 80. rokoch vybudovaná vodárenská nádrž Starina.
Starina vraj nebude stačiť
Starina je najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe a na Slovensku a je, podobne ako všetky vodárenské nádrže, v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p.

„Starina sa stala zásobárňou vody nielen pre najbližšie okresné mestá, ale v 80. rokoch sa rozhodlo aj o vybudovaní diaľkovodu do Prešova a Košíc (zhruba 130 km). V tom čase prevládali veľké suchá, obyvateľom mesta Košice sa pitná voda púšťala na prídel, len vo vymedzenom čase. Vybudovanie Stariny situáciu výrazne zlepšilo.“
Vodári tvrdia, že nový vodný zdroj bude potrebný.
„Z hľadiska budúcnosti je však podľa odborníkov VVS, a. s., nevyhnutné uvažovať o ďalšom vodnom zdroji. Z pohľadu vodárov ide najmä o klimatické podmienky, ktoré sa neustále menia.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári