PREŠOV. Návštevnosť múzeí a galérií v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v minulom roku významne vzrástla.
Hrady, skanzeny, expozície a výstavy prilákali vlani vyše 545-tisíc návštevníkov, čo je o takmer 57-tisíc viac ako v roku 2018.
Ako uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, pod priaznivú bilanciu sa podpísali atraktívne podujatia a obnova kultúrnych pamiatok, na ktorú kraj vlani vynaložil viac ako 2,1 milióna eur.
Najvýznamnejšou z realizovaných rekonštrukcií bola obnova Paláca Lubomirských na hrade Ľubovňa, rekonštrukcie meštianskych domov na Radničnom námestí v Bardejove a Hlavnom námestí v Kežmarku a pokračovanie rekonštrukčných prác v renesančnom kaštieli v Humennom či v Šarišskej galérii v Prešove.
„V tomto roku chce krajská samospráva v obnove múzeí a galérií pokračovať, naplánované sú viaceré investičné akcie nateraz za takmer 2,3 milióna eur. Najviac financií poputuje do múzeí v Humennom, Prešove a v Poprade,“ uviedla Jeleňová.
Vedie Ľubovnianske múzeum
Prvenstvo najvyhľadávanejších pamiatok v Prešovskom kraji patrí štandardne Ľubovnianskemu múzeu.
Hrad a expozíciu ľudovej architektúry si v minulom roku prišlo pozrieť rekordných 214-tisíc návštevníkov, čo je o vyše 19-tisíc ľudí viac ako rok predtým.
Hrad, ktorý prešiel za posledné desaťročie obnovou renesančného a gotického paláca a momentálne finišuje s rekonštrukciou barokového kaštieľa Lubomirských, zaujal návštevníkov atraktívnymi expozíciami i podujatiami.
„Najvyhľadávanejšou bola výstava venovaná ženám - La femme fatale hradu Ľubovňa a úplným vrcholom sezóny unikátna výstava pokladov a relikviárov uhorskej princeznej, krakovskej a sandomierskej kňažnej sv. Kunigundy z 13. storočia,“ pripomenula Jeleňová.
Kežmarok na druhej priečke
Rekonštrukčné práce sa vykonávajú aj v objektoch Múzea v Kežmarku, ktorý si stabilne udržiava druhú priečku medzi najnavštevovanejšími kultúrnymi pamiatkami v kraji.
Jeho bránami v roku 2018 prešlo viac ako 63-tisíc návštevníkov, vlani to bolo niečo vyše 59-tisíc.
Mestský hrad na Spiši po obnove meštianskeho domu čaká reinštalácia expozícií.
Obdobne stabilný záujem verejnosti zaznamenalo aj Krajské múzeum v Prešove so svojimi pobočkami v Hanušovciach nad Topľou a Stropkove.
Celková návštevnosť takzvanej Tripolitany sa posledné dva roky udržiava na hodnote 58-tisíc platiacich návštevníkov.
Mierny nárast evidovalo Šarišské múzeum v Bardejove, ktorého umelecko-historické a prírodné zbierky videlo viac ako 53-tisíc ľudí.
Nárast aj v iných zariadeniach
Nárast o takmer 15-tisíc návštevníkov zaznamenalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Expozície približujúce život a dielo kráľa pop artu, ale aj workshopy a prednášky si vlani užilo viac ako 45-tisíc návštevníkov.
„Unikátne múzeum, ktoré čaká komplexná prestavba v hodnote 7,1 milióna eur, sa vlani úspešne prezentovalo v Levoči, Prešove, Bardejove, ale aj Maďarsku putovnou výstavou Warhol Tour,“ dodala hovorkyňa.
Zároveň doplnila, že verejnosť oslovili aj aktivity Vihorlatského múzea v Humennom, kde prebieha kontinuálna obnova renesančného kaštieľa.
Za minulý rok tu evidovali takmer 44-tisíc návštevníkov, čo je takmer o tisíc viac ako predvlani.
Rebríček návštevnosti kultúrnych pamiatok v kraji uzatvára Podtatranské múzeum v Poprade, ktorého expozície si pozrelo približne 10 600 návštevníkov.
Poskočili aj galérie
V číslach návštevnosti výrazne poskočili aj obe galérie v kraji.
Kým Tatranská galéria v Poprade v roku 2018 evidovala zhruba 18-tisíc návštevníkov, vlani to bolo viac ako 35-tisíc.
„Pod citeľný nárast sa evidentne podpísala celosvetovo známa výstava venovaná jednému z najvýznamnejších archeologických objavov 20. storočia, ôsmeho divu sveta – Terakotovej armády, ktorú len počas leta videlo viac ako 20-tisíc hostí,“ konštatovala Jeleňová.
Napriek pretrvávajúcim obmedzeniam a rekonštrukčným prácam stúpla aj návštevnosť Šarišskej galérie v Prešove, ktorá zaujala najmä putovnou výstavou o A. Warholovi Ja pochádzam odnikiaľ.
Návštevnosť tejto inštitúcie stúpla na takmer 27-tisíc, čo je oproti roku 2018 o deväťtisíc návštevníkov viac.
Spolu 27 zariadení
V pôsobnosti PSK je celkovo 27 kultúrnych zariadení.
Okrem siedmich múzeí a dvoch galérií je to osem knižníc, päť osvetových stredísk, dve divadlá, dve hvezdárne a planetáriá a jeden umelecký súbor.
Krajská samospráva v tohtoročnom rozpočte na ich fungovanie prerozdelila takmer 13 miliónov eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári