VRANOV NAD TOPĽOU. Zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy z okresu Vranov nad Topľou chcú, aby vláda SR zaradila do procesu vyhlásenia mimoriadnej situácie v Chemku Strážske aj odkalisko Poša.
Zároveň požiadali aj o uvoľnenie peňazí na riešenie situácie s uskladnenými nebezpečnými látkami odkaliska.
Otvoreným listom sa s touto žiadosťou o pomoc obrátili na premiéra Petra Pellegriniho a ministerku vnútra Denisu Sakovú (obaja Smer-SD).

Reagovali tak na vyhlásenie mimoriadnej situácie v časti Prešovského a Košického kraja v súvislosti s výskytom a snahou o likvidáciu polychlórovaných bifenylov - PCB látok nájdených v sudoch v areáli Chemka Strážske.
Pod výzvu sa podpísali poslanec Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Kocák (nezávislý), starostovia Nižného Hrušova Ján Fenčák (nezávislý), Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská (nezávislá), Poše Tadeáš Malý (nezávislý) a člen petičného výboru Imrich Makó.
Environmentálna záťaž
Ako informoval Makó, odkalisko Poša je evidované Ministerstvom životného prostredia SR ako environmentálna záťaž.
V porovnaní so situáciou v areáli Chemka Strážske zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy vo Vranovskom okrese upozorňujú na kontamináciu prostredia nielen PCB látkami, ale aj ďalšími nebezpečnými látkami, ako je napríklad arzén.
Zároveň pripomínajú, že pritekajúca tzv. vyčistená odpadová voda z bývalého areálu Chemka Strážske aktivuje sedimenty, v dôsledku čoho sú látky uložené v odkalisku následne vyplavované cez Kyjovský potok do rieky Ondava.
Voľne prístupné

Znepokojenie u nich vyvoláva aj fakt, že v rokoch 2014 až 2019 boli v čistiarni odpadových vôd v Strážskom likvidované nebezpečné látky z celého územia Slovenska.
Obávajú sa preto, že úroveň znečistenia odkaliska sa mohla ešte znásobiť.
„Odkalisko nebolo vybudované na uloženie nebezpečných látok, ktoré sa tam počas činnosti bývalého štátneho podniku Chemko Strážske uložili. Odkalisko je verejne prístupné bez akéhokoľvek zabezpečenia. Voľný prístup k nemu majú ľudia, ako aj voľne žijúce zvieratá. Dovolíme si teda poukázať na to, že problém PCB látok uskladnených v odkalisku Poša má ešte väčšie rozmery a zásadný dopad na zdravie obyvateľov celého regiónu,“ vysvetľujú v liste zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy.
Látky ohrozujú obyvateľov
Ako ďalej zdôrazňujú, odkalisko podľa odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove nemá vydané platné integrované povolenie, ani povolenie na osobitné užívanie vôd.

Vzhľadom na to, že nebezpečné látky uložené v odkalisku ohrozujú zdravie obyvateľov obcí a širokého okolia presahujúceho hranice okresov Michalovce a Vranov nad Topľou, požiadali premiéra a ministerku o zaradenie odkaliska Poša pod proces vyhlásenej mimoriadnej situácie.
„Vzhľadom na uvedené skutočnosti máme za to, že problém odkaliska Poša si vyžaduje zmenu postupu riešenia. Preto Vás žiadame, aby sa do riešenia situácie okolo odkaliska Poša aktívne zapojila vláda Slovenskej republiky prijatím okamžitých krokov na zabezpečenie ochrany zdravia obyvateľov v celom regióne,“ uvádza sa ďalej v liste.
Povolenia na prevádzku
Za zásadné pritom jeho autori považujú, aby príslušné ministerstvá a ďalšie štátne úrady preverili platnosť všetkých vydaných povolení na prevádzku odkaliska.
Vrátane preverenia postupu štátnych orgánov, ktoré majú povinnosť na základe platných zákonov kontrolovať činnosť producentov znečistenia, ktorí aktuálne prevádzkujú odkalisko a činnosť súvisiacu s odkaliskom.
„Obce Poša, Nižný Hrušov, Nižný Hrabovec a široká verejnosť sú pripravené byť maximálne nápomocné pri riešení tohto vážneho problému, ale bez pomoci vlády Slovenskej republiky a iných štátnych orgánov sa problém odkaliska, a teda ochrany zdravia obyvateľov regiónu, vyriešiť nedá. K riešeniu celej situácie sú nevyhnutné finančné prostriedky, preto Vás žiadame o uvoľnenie finančných zdrojov potrebných na riešenie situácie okolo odkaliska Poša a uskladnených nebezpečných látok,“ dodali zástupcovia samospráv.
Vrtné práce začnú na jar
Ako v reakcii uviedol hovorca ministerstvo životného prostredia Tomáš Ferenčák, rezort sa odkaliskom Poša zaoberá už viac ako rok.
Pripomenul, že v tejto veci vedenie ministerstva vycestovalo v lete minulého roka do Nižné Hrušova, aby sa stretlo s dotknutými starostami a realizuje práce na sanácii.
„Skončilo už verejné obstarávanie na geologický prieskum, to je prvý krok sanácie. Prvé vrtné práce začnú na jar tohto roka,“ uviedol Ferenčák.
V súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie na odkalisku dodal, že rezort životné prostredia postupuje v rámci svojej legislatívy.
„Vyhlásenie mimoriadnej situácie spadá pod legislatívu ministerstva vnútra,“ dodal.
Na ministerstvo vnútra odkázal vo svojej odpovedi aj Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Ministerstvo vnútra zatiaľ stanovisko neposkytlo. Hovorca rezortu Petar Lazarov prisľúbil vyjadrenie počas štvrtka.
Mimoriadna situácia
Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s toxickým odpadom v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske 22. januára.

V blízkosti areálu sa nachádzajú stovky ton tzv. PCB látok, ktoré môžu byť zdraviu aj životu nebezpečné.
Vyhlásením mimoriadnej situácie by sa mala likvidácia toxického odpadu urýchliť.
Prítomnosť nebezpečných PCB látok definitívne potvrdila kontrola v apríli 2019.
Do vyhlásenia mimoriadnej situácie sa štátne orgány rozhodovali, ako budú situáciu riešiť.
Napokon zvolili čo najrýchlejšie riešenie s prihliadnutím na fakt, že chemické látky by mohli presakovať aj do spodnej vody, čo by mohlo spôsobiť ekologické škody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári