PREŠOV. Základné školy v Prešove prijímajú opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu v Európe.
Školy na svojich webových stránkach informujú rodičov, aby deti, ktoré počas jarných prázdnin navštívili zahraničie, najmä Taliansko a Rakúsko, ostali počas najbližších štrnástich dní doma.
Niektoré školy prijímajú aj prísnejšie opatrenia a všetkým žiakom, ktorí majú príznaky vírusového ochorenia, prikazujú ostať doma.
Školy však podľa ministerstva nemajú možnosť vylúčiť žiakov z vyučovania, ktorí neprejavujú príznaky, len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu.
Rodičia majú byť zodpovední a žiakov nechať v domácej karanténe počas 14 dní.
Svedčí o tom už aj jeden prípad.
Po návrate z Talianska a Rakúska majú ostať doma
Opatrenia a odporúčania prijímajú už aj základné školy v Prešove.

Ak žiaci počas prázdnin navštívili krajiny s potvrdeným COVID-19 (koronavírusom), hlavne Rakúsko a Taliansko, odporúčajú, aby žiaci ostali doma.
„Vzhľadom na výskyt koronavírusu v Európe ministerstvo zároveň odporúča, aby občania pozorne sledovali počas a pri návrate z pobytu v zahraničí svoj zdravotný stav po dobu 14 dní a aby v prípade výskytu respiračných príznakov ochorenia bezodkladne kontaktovali telefonicky lekára.
Doporučujeme, aby po odporúčaní lekára, alebo hygienika Vaše deti, naši žiaci, zostali doma počas inkubačnej doby (14 dní) a neprichádzali do kolektívu ostatných žiakov a zamestnancov. Prosíme, aby ste pobyt dieťaťa v zahraničí telefonicky oznámili triednym učiteľom,“ informuje ZŠ Bajkalská na svojej webovej stránke.
Zodpovední rodičia preventívne neposlali deti do školy
Väčšina škôl dala podobné oznámenia na svoju webovú stránku ešte počas víkendu, niektoré oznam zverejnili až v pondelok.

Rodičia však už z vlastnej iniciatívy zavádzajú opatrenia do praxe.
Po lyžovačke v Rakúsku cez jarné prázdniny sa v jednej z prešovských rodín rozhodli preventívne neposlať dcéru do školy.
Napriek tomu, že v tejto základnej škole zatiaľ nevyzvali k takémuto kroku.
Tento krok konzultovali so svojou detskou lekárkou, ktorá im ho odporučila.
Ministerstvo pre všetky školy poslalo odporúčania v ktorých apeluje na zvýšenú hygienu a neodporúča organizovať ani školské výlety.
Napríklad Súkromná bilingválna základná škola na Solivarskej ulici informuje, že počas najbližších dní bude prebiehať systematická pravidelná dezinfekcia priestorov školy vrátane kľučiek, vodovodných batérií, splachovačov a podobne.
Žiakov budú kontrolovať aj učitelia
Evanjelická spojená škola zavádza prísnejšie pravidlá a prikazuje všetkým žiakom, v prípadoch príznakov prechladnutia, bolesti hrdla a zvýšenej teploty, ostať doma.

Vyučujúci majú prebraté učivo a domácu úlohu zadať do elektronickej žiackej knižky, aby žiaci mohli pokračovať v domácom vzdelávaní.
Žiakov majú kontrolovať aj učitelia.
„Počas prvej vyučovacej hodiny každého dňa vizuálne skontrolovať deti a žiakov a v prípade, že niektorý žiak/dieťa javí niektorý zo znakov vírusového ochorenia (najmä kašeľ, kýchanie, zvýšená teplota), poslať žiaka na odmeranie teploty (každá zástupkyňa riaditeľa školy bude mať pridelený teplomer). V prípade zvýšenej teploty okamžite kontaktovať zákonného zástupcu, ktorý si príde po žiaka do školy,“ informuje riaditeľ školy Marián Damankoš na stránke školy.
Opatrenia zvýšenej hygieny majú prijať aj zamestnanci školy a zrušené sú aj podujatia.
V škole sa napríklad majú odstrániť aj spoločné uteráky.
ZŠ nemajú možnosť vylúčiť žiakov
Niektoré školy na svojej webovej stránke prebrali aj oznam z ministerstva školstva.
Ten informuje, že školy nemajú možnosť vylúčiť žiakov z vyučovania, ktorí neprejavujú príznaky, len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu.
Odporúčajú riadiť sa pokynmi hlavného hygienika, ktorí odporúča v takýchto prípadoch po dobu 14 dní ostali doma a neprichádzali do kolektívu.
„MŠVVaŠ zároveň chápe obavy rodičov a detí z koronavírusu, a preto DÔRAZNE apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14-dňovú domácu izoláciu. Ak sa osoby, ktoré sa zdržiavali v oblastiach, kde sa koronavírus objavil, rozhodnú nerešpektovať odporúčanie ostať doma a zamestnávateľ, resp. zriaďovateľ má obavy z možného rozširovania koronavírusu, má možnosť svoje kroky konzultovať s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, resp. s Úradom verejného zdravotníctva,“ informuje ministerstvo školstva.
V prípade ak sa objavia symptómy (zvýšená teplota, kašeľ, bolesť hrdla) do 14 dní od návratu z oblastí, kde sa objavil koronavírus, osoba musí ostať doma a telefonicky musí kontaktovať lekára.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári