PREŠOV. Alergológovia a imunulógovia v Prešovskom kraji evidujú v týchto dňoch zvýšený počet pacientov. Dôvodom je peľová sezóna.
Pre výskyt nového koronavírusu však ordinujú v núdzovom režime, v niektorých prípadoch je však podľa nich fyzický kontakt nevyhnutný.
„Pacientov vyšetrujeme telefonicky, hodnotíme ich výsledky a posielame e-recepty. Pacienti, ktorých vyšetrenie neznesie odklad, prijímame v ambulancii. V stredu sme napríklad akútne riešili tehotnú 21-ročnú ženu s opuchom kože. Naša fyzická prítomnosť v ambulanciách je teda nevyhnutná," uviedol hlavný lekár Alergoimunologického centra v Prešove Martin Lešťan.
Denne podľa jeho slov na pracoviskách v Prešove a v Sabinove vyšetria približne 150 ľudí, čo je o pätinu viac ako zvyčajne. Zväčša ide o konzultácie cez telefón.
„Niekedy ide aj o viac ako polhodinové hovory, ktoré sú náročné. Vyšetrujeme aj nových pacientov. Pre rozšírený mýtus o rizikovosti astmatikov v súvislosti s ochorením Covid-19 máme nápor aj pacientov, ktorí neboli na kontrole aj viac rokov," skonštatoval Lešťan.
Lešťan: Na ambulancie sa zabudlo
Problém je podľa neho s ochrannými pomôckami, ktoré si zabezpečujú sami.
„Imunoalergologické ambulancie patria medzi rizikové. Máme v dispenzári okrem iného aj astmatikov s respiračnými prejavmi alergií. Dlho sme dávali pacientom zdarma naše tvárové masky, návleky na obuv a v čakárňach sme mali naše dezinfekčné prostriedky. Zásoby sa nám však rýchlo minuli. Spoliehali sme sa na pomoc od štátu. Nečakali sme na ochranné pomôcky zdarma, chceli sme ich kúpiť. Realita však bola taká, že naši dodávatelia mali všetko vypredané. Boli sme nútení kupovať predražené dezinfekčné prostriedky a podomácky šité tvárové masky. Aj dnes som objednával tvárové štíty a masky. Náklady na ochranu zdravia sú vysoké a mám pocit, že na ambulancie sa akosi zabudlo," zdôraznil Lešťan.
Núdzový režim
Ako ďalej povedal, lekári na obidvoch pracoviskách pri naplnení termínov vyšetrení hľadajú ďalšie možnosti.
„Fyzickému kontaktu stále predchádza telefonická konzultácia. Ak to stav pacienta vyžaduje, je za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení vyšetrený. Staráme sa totiž aj o pacientov s poruchami reprodukcie, tehotné pacientky, onkologických pacientov a pacientov s poruchami imunity," vysvetlil alergológ.
„Ambulancia funguje v núdzovom režime. Ošetrujeme najmä akútnych pacientov, podávame injekcie a infúzie, ostatných riešime telefonicky a pomocou e-receptu. Osobne nápor pacientov nepociťujem, aj keď väčšina telefonických kontrol sa týka práve aktuálnych alergických ťažkostí," povedal alergológ Tomáš Kužma z Prešova s tým, že ochranné prostriedky sa im darí zatiaľ zabezpečovať.
„Fyzická kontrola pacienta prebieha štandardne. Vyžadujeme od neho len rúško a nesmie mať známky akútnej infekcie. My sa chránime podľa odporúčaní," vysvetlil Kužma a dodal, že pacient by mal v prípade ťažkostí v prvom rade zatelefonovať svojmu lekárovi, ktorý posúdi, či je nutná fyzická kontrola.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári