PREŠOV. Na novú situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu sa rýchlo adaptovali podvodníci.

Ich obeťami bývajú najčastejšie dôchodcovia. Podvodníci sa zvyčajne vydávajú za nejakú úradnú autoritu, čo na seniorov často zaberá a zdôrazňujú morálny apel, ochranu zdravia či dodržiavanie hygienických opatrení.
Dôverčivým ľuďom ponúkajú „fejkové“ lieky, rúška, dezinfekcie a podobné veci, ktoré sú momentálne v kurze.
Na takéto množiace sa prípady upozornila aj polícia.
Obete sa hanbia
„Je tam vysoká miera latencie, z dôvodu, že sa seniori hanbia k tomu priznať. Nie je ale správne pred tým zatvárať oči a tváriť sa, že to tu nie je,“ hovorí Martin Jurica z kontaktného bodu pre obete trestných činov, ktorý sídli na Okresnom úrade v Prešove.
„Snažíme sa pôsobiť preventívne. Zamerali sme sa najmä na seniorov, ktorí sú obzvlášť zraniteľní Pripravili sme leták, ktorý budeme distribuovať cez samosprávy.“
Ubrániť sa podvodníkom nemusí byť pre starších ľudí vždy jednoduché.

Aké finty používajú
Jednej panej zavolali, že jej prídu skontrolovať domácnosť, vydezinfikovať byt a urobiť určité úkony súvisiace so zdravotným stavom.
Odmerať teplotu a skontrolovať, ako dodržiava hygienické predpisy.
Týchto podvodníkov odohnal duchaprítomný sused. Nie vždy to tak je a ak sa dôchodcovia stanú obeťami zlodejov či podvodníkov, často sa hanbia o tom hovoriť.
Kontaktné body, ktoré spadajú pod ministerstvo vnútra, im vedia podať pomocnú ruku a hlavne sa snažia týmto veciam predchádzať.
Prispôsobili sa situácii

„Podvodníci sa pružne prispôsobili situácii v súvislosti so šírením koronavírusu,“ vraví M. Jurica, regionálny koordinátor tohto projektu a opisuje rôzne situácie, s ktorými sa stretávajú.
„Seniori môžu byť oslovení telefonicky. Overia si, či ide o seniora, či žije sám. Nájdu si zámienku na osobnú návštevu. Predstavia sa napríklad ako úradníci, ktorí musia kontrolovať domácnosť, o čom určite počuli. Hanbia sa priznať, že o tom nepočuli a vpustia ich do bytu… Alebo povedia: Máme iba telefonický údaj a potrebujeme doplniť, ak sa bude situácia zhoršovať, či vás môžeme navštíviť. Takto vylákajú informácie a osobné údaje.“
Čo robiť
Odporúčanie odborníkov znie: Neposkytovať nikomu, hocijako dôveryhodne pôsobí, údaje cez telefón.
„Treba byť minimálne ostražitý,“ zdôrazňuje Jurica.
Taktiež odporúča nepristúpiť na osobnú návštevu a kontrolu, ani nereflektovať na ponuky akože overených liekov, dezinfekčných prostriedkov, rúšok, respirátorov, ponúkaných „za výhodnú cenu nielen pre seniora, ale pre jeho celú rodinu“.
Prípadne sa ponúknu, že spravia nákup a žiadajú peniaze vopred.
Základné pravidlá i kontakty pre Prešovský a Košický kraj zverejnili v spomínanom letáku pre seniorov, k dispozícii sú aj online cez tzv. LiveChat kanál na stránke www.prevenciakriminality.sk.
Prípadov pribúda
Polícia taktiež potvrdila, že počet podobných prípadov pribúda. Preto tiež vyzvala seniorov, aby nedávali ľuďom, ktorých nepoznajú, peniaze vopred a nevpúšťali ich domov. Upozornila aj na to, že zdravotníci nechodia domov merať teploty.
V prípade takýchto podozrení môžu ľudia kontaktovať priamo políciu, alebo kontaktný bod pre obete trestných činov.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári