VEĽKÝ ŠARIŠ. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR počíta napriek súčasnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu s pokračovaním národného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva.
Stať by sa tak malo od začiatku mája, hoci aktuálne sú projekty pozastavené.
Ústredie práce v tomto roku na túto formu podpory nezamestnaných vyčlenilo vyše 3,7 milióna eur, zapojiť plánuje takmer 550 uchádzačov o zamestnanie.
Ďalších 800-tisíc eur na podporu projektu má pripravených Ministerstvo kultúry SR, ktoré prispieva na materiálno-technické zabezpečenie obnovy hradných ruín, kaštieľov a historických parkov nezamestnanými.
Na hrade Šariš sú pripravení
Už v týchto dňoch sú opätovne pripravení spustiť práce nezamestnanými aj na hrade Šariš pri Veľkom Šariši.
Ide o jeden z najväčších hradov, ktorý v rámci projektu už niekoľko rokov opravujú.
„Väčšinou začíname začiatkom mája, aj keď pre nás by bolo ideálne začínať už v apríli, ktorý by sme mali na prípravné práce, ako je stavanie lešenia, hasenie vápna a verejné obstarávania. Keď prestanú mrazy, teda väčšinou na prelome apríla a mája, tak môžeme začať naplno s prácami bez zdržania a murovacie práce potom môžeme realizovať do konca septembra, aby sme október mali na zazimovanie. Ústredie povedalo, že nemusíme robiť výberové konania. Máme dostatok pracovníkov na to, aby sme mohli začať už v týchto dňoch, ale nezáleží to od nás,“ skonštatoval správca hradu Šariš Ladislav Babuščák.
Práce komplikuje koronavírus
Na hrade zatiaľ stále čakajú na podpis potrebných zmlúv.
Ten už po hodnotení projektov prebehol v uplynulých dňoch na Ministerstve kultúry SR.
Ako informoval hovorca Ministerstva kultúry SR Matúš Bystriansky, celkovo bude v podprograme rozdelených 800-tisíc eur.
„Miera podpory jednotlivých projektov závisí od rozhodnutia odbornej komisie,“ skonštatoval Bystriansky.
Výška dotácie pre jednotlivé projekty je zverejnená na stránke rezortu.
Ako dodal hovorca, ministerstvo verí, že sezóna prác nebude ohrozená, aj keď to závisí od situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.
Práce vonku
S pokračovaním prác ráta aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR.
A to napriek tomu, že aktuálne sú jednotlivé projekty pozastavené.
„Zatiaľ počítame s realizáciou projektu od 1. mája do konca novembra. Podmienky pre prácu nestanovuje ústredie, ale ide o dodržiavanie nariadení Úradu verejného zdravotníctva,“ uviedla Mária Hrehová z Kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR.
Podľa Babuščáka aktuálne obmedzenia v súvislosti s epidemiologickou situáciou nie sú prekážkou pre začiatok prác na hrade Šariš.
„My sme aj napriek problémom s koronavírusom pripravení. Sú to práce vonku, ktoré aktuálne realizujú aj stavebné firmy. Ak by sme teda dostali zmluvu, vieme už teraz organizovať prácu tak, aby nedochádzalo k zhlukovaniu ľudí,“ uviedol Babuščák.
Opatrenia pre pracovníkov
Ako konkretizoval, pripravení sú na pravidelné meranie teploty pracovníkov, zabezpečenú majú individuálnu dopravu aj potrebné ochranné pomôcky.
„Vieme vytvoriť viac pracovných skupín, ktoré budú pracovať na rôznych miestach. Všetci dostanú ochranné pomôcky ako rúško, rukavice a dezinfekčný gél. Čiže vieme vytvoriť také pracovné a bezpečnostné podmienky, aby tí ľudia na hrade mohli pracovať,“ uviedol správca hradu, ktorý je v súčasnosti pre verejnosť vzhľadom na prijaté opatrenia neprístupný.
V prípade pokračovania prác pritom plánujú v tomto roku na hrade Šariš dokončiť obvodovú hradbu horného hradu. Ide o posledný úsek z východnej strany.
„Ukončili by sme tým konzerváciu a čiastočnú rekonštrukciu horného hradu, ktorý je najstarší, najcennejší a pre turistov najatraktívnejší. Zavŕšime tým dôležitú etapu obnovy hradu,“ uviedol Babuščák.
Menej schválených pracovníkov
Ako ale dodal, ústredie schválilo mestu ako žiadateľovi v tomto roku nižší počet zapojených pracovníkov.
Kým v minulom roku na hrade pracovalo 50 nezamestnaných, v tomto roku ich má byť iba 35.
„Pri rozdelení finančných prostriedkov medzi jednotlivých žiadateľov sa tieto finančné prostriedky rozdelili rovnomerne pre všetkých žiadateľov. To znamená maximálne pre 35 uchádzačov o zamestnanie na jedného žiadateľa pre tých žiadateľov, ktorí požadovali väčšie počty zapojených uchádzačov,“ vysvetlila Hrehová.
Obnova kultúrneho dedičstva
Na realizáciu národného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva je v roku 2020 vyčlenených celkovo 3,745 milióna eur.
Ako konkretizovala Hrehová, ide o prostriedky z úspor z predchádzajúcich dvoch rokov tohto trojročného projektu, ako aj z rezervy pre tento rok.
Do projektu sa v roku 2020 zapojí 34 zamestnávateľských subjektov schválených Ministerstvom kultúry SR v podprograme Obnova historických parkov a architektonických areálov v kritickom stavebno-technickom stave.
Tieto zamestnávateľské subjekty predpokladajú zamestnať 547 uchádzačov o zamestnanie a znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári