PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj od začiatku mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou pristúpil k viacerým prísnym opatreniam v domovoch sociálnych služieb (DSS).
Konali tak ešte pred usmernením Hlavného hygienika Slovenskej republiky a prevalení informácii o prepuknutí infekcie v domove v Pezinku a Martine.
Župa na potrebu testovania upozorňovala ešte pred týmito prípadmi a sama sa púšťa do testovania.
V prípade zhoršenia situácie sú naplánované špeciálne zmeny a s klientmi budú v zariadení uzavretí.
Opatrenia prijali už v marci

Prešovský samosprávny kraj v súvislosti s eliminovaním rizík šírenia Covid-19 vo vzťahu k poskytovateľom sociálnych služieb v zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti prijal množstvo preventívnych opatrení.
Stalo sa tak už na začiatku marca.
„Prísne sa dodržiava zákaz prijímania návštev a opúšťania areálu zariadenia prijímateľmi sociálnych služieb. Zatvorená bola ambulantná a týždenná forma sociálnej služby. Vydaný bol zákaz výdaja stravy pre externých klientov. Dočasne pozastavené bolo prijímanie nových prijímateľov sociálnej služby, výnimkou je bezodkladné zabezpečenie poskytovania sociálnej služby v prípade život ohrozujúceho stavu,“ vymenúva hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.
Klienti majú dvojmetrové odstupy a rúška

Pozastavené boli aj všetky kolektívne aktivity a každý deň sa prijímateľom meria telesná teplota.
Rovnako klienti nosia aj rúška a ich pohyb je kontrolovaný.
„Prijímatelia môžu z izieb vychádzať a stretávať sa na chodbách len za predpokladu, že majú na tvárach rúška a dodržiavajú minimálne 2-metrový odstup, teda pri dodržiavaní protiepidemiologických noriem. Rovnaké sprísnené požiadavky sú kladené na pohyb v areáli zariadenia,“ vysvetľuje Jeleňová.
Kraj zvažuje aplikovať aj dvojtýždenné turnusy zamestnancov
Upravilo sa aj stravovanie v jedálňach, kde prijímatelia do nich dochádzajú individuálne tak, ako sú ubytovaní a sedia maximálne jeden pri stole.
Ostatným je strava podávaná na izbách.
Župa už má vypracovaný aj plán, ako postupovať v prípade, ak sa objaví nákaza.
„Samozrejme, každé z našich 25 zariadení má vytvorený krízový štáb a spracované krízové plány s usmerneniami, ako postupovať v súvislosti s eliminovaním rizík šírenia ochorenia Covid-19 a v prípade krízovej situácie,“ vysvetľuje Jeleňová.
Kraj uvažuje aj nad možnosťou, že služby zamestnancov sa budú striedať až po dvoch týždňoch a s klientmi budú ostávať nepretržite aj cez noc.
„Zatiaľ to neaplikujeme, aj keď zvažujeme aj takúto možnosť, zatiaľ si to situácia v našich zariadeniach nevyžadovala,“ dodáva Jeleňová.
Dezinfekcia, meranie teploty aj špeciálne priestory

Opatrenia sú prijaté aj voči zamestnancom, ktorí sú informovaní ako postupovať v prípade kontaktu s infikovanou osobou alebo osobou s cestovateľskou anamnézou.
Rovnako dodržiavajú protiepidemiologické postupy.
„Pred nástupom do práce sa im každý deň meria telesná teplota, samozrejmosťou sú rúška, rukavice a dezinfekcia. V zariadeniach sú zabezpečené, resp. vyčlenené osobitné priestory pre prípad izolácie prijímateľov s podozrením na ochorenie Covid-19, samozrejme, všetko za dodržania prísnych protiepidemiologických noriem,“ informuje o opatreniach Jeleňová.
Vo zvýšenej miere sa vykonáva aj dezinfekcia, využíva sa germicídne žiarenie a v priebehu dňa sa vetrá aj celá budova.
Mysleli aj na zásobovanie stravovacej prevádzky, ktoré sa vykonáva taktiež za prísnych bezpečnostných podmienok.
Prešovský kraj bude testovať
Kraj súbežne s opatreniami od začiatku pandémie začal zabezpečovať aj ochranné pracovné prostriedky pre zamestnancov a prijímateľov sociálnych služieb.
„Z vlastných zdrojov zakúpil celostné ochranné obleky, bavlnené rúška so strieborným vláknom na viacnásobné použitie,respirátory FFP2, ochranné okuliare i lepivé dekontaminačné rohože. Potrebné OOPP kraj dopĺňa podľa možností aj zo Správy štátnych hmotných rezerv,“ informuje Jeleňová.
Kraj pripravuje aj novú iniciatívu – preventívne testovanie zamestnancov, ktorí sú v priamom kontakte s prijímateľmi sociálnych služieb.
„ Kraj chce urobiť vo svojich zariadeniach minimálne 200 testov už v najbližších dňoch,“ informuje Jeleňová.
Povinné testovanie nariadené štátom považuje kraj za kľúčové.
„Na túto skutočnosť sme prostredníctvom SK8 a v spolupráci s Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb upozorňovali uplynulé týždne (pred prípadom v Pezinku) rezortné ministerstvo, aby toto opatrenie bolo vo vzťahu k zariadeniam sociálnych služieb prijaté. Zatiaľ (15. 4.) evidujeme schválenie testovania nových klientov zariadení sociálnych služieb a aj klientov zariadení, ktorí sa vrátia po preliečení z nemocníc, čo považujeme za dôležitý krok k ochrane zdravia pred nákazou Covid-19,“ dodáva Jeleňová.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári