TICHÝ POTOK. O výstavbe vodárenskej nádrže (VN) Tichý potok na rieke Torysa sa hovorí už roky.
Priehrada pri rovnomennej obci v Sabinovskom okrese mala dodávať pitnú vodu pre región východného Slovenska.
Zámer na jej výstavbu oprášil na prelome minulého a tohto roku štátny podnik Vodohospodárska výstavba.

Začal aj s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie – EIA.
Výstavbu VN Tichý Potok by privítali aj vodárne.
Naopak, ostro proti je obec Tichý Potok i ďalšie okolité samosprávy, ako aj ochrancovia životného prostredia.
Hlasy proti výstavbe tejto vodárenskej nádrže našli podporu v novej vláde Igora Matoviča (OĽaNO).
Rezort životného prostredia vedený Jánom Budajom (OĽaNO - Zmena zdola) presadil priamo do programového vyhlásenia vlády definitívne zrušenie plánovanej investície vodného diela Tichý Potok.
Investor: Plnili sme len vôľu vlády
Čo na to hovoria zainteresovaní?
Štátna firma Vodohospodárska výstavba, ktorá mala investíciu zabezpečovať, ju za každú cenu presadzovať nebude.
Odvolala sa na to, že túto úlohu dostala na základe rozhodnutia vlády ešte z roku 1992 „na základe podkladov a stanovísk odborníkov z radov geológov, vodohospodárov, hydrológov a ďalších“ a táto úloha je plne v pôsobnosti ministerstva životného prostredia.
„Vodohospodárska výstavba, š. p., ako rezortná organizácia v zmysle rozhodnutia vlády od roku 1992 zabezpečuje prípravu tejto vodnej stavby, ktorej hlavným účelom je zabezpečenie dostatku kvalitnej pitnej vody pre oblasti východného Slovenska,“ konštatovala Simona Holovič z kancelárie generálneho riaditeľa tohto štátneho podniku.
Vodárne: Rozhodnutie nie je v našich rukách
Obrátili sme sa aj na Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS), ktorá tvrdila, že z hľadiska budúcnosti je nevyhnutné uvažovať o ďalšom vodnom zdroji a „najvhodnejším sa javí vybudovanie VN Tichý Potok“.

Vodári potvrdili, že by dali prednosť výstavbe priehrady, ale nie je to ich kompetencia.
„VVS, a. s., nie je správcom vodných ani vodárenských zdrojov. VVS, a. s., kupuje (tzv. surovú) vodu od štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku a vyrába z nej vodu pitnú, ktorú dodáva svojim odberateľom. O prípadnom budovaní vodárenských nádrží či iných zásobární pitnej vody nerozhodujú vodárenské spoločnosti, teda ani VVS, a. s.,“ uviedla v stanovisku VVS Monika Krišková, PR manažérka z Agentúry Penelopa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári