PREŠOV. Ako získať viac peňazí pre samosprávy zisťovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
V prieskume ZMOS, ktorý sa konal v marci a apríli a zapojilo sa doň 466 respondentov z radov starostov a primátorov, zisťovali ich názor na financovanie cez výnos z dane z príjmov fyzických osôb.
Terajší systém podporujú, chcú ho rozšíriť
Prieskum ukázal, že tento spôsob slovenským obciam a mestám vyhovuje. Úplne, alebo čiastočne vyhovujúci je pre 76,8 percenta opýtaných.

Za nevyhovujúci ho považuje 11,2 % respondentov a 12 percent sa nevedelo vyjadriť.
Takmer 32 percent šéfov samospráv považuje za nevyhnutné rožšírenie príjmov samospráv o podiel z výnosu dane z príjmu právnických osôb. Viac než polovica to považuje za vhodnú úvahu.
„Inými slovami, 86,4 percenta starostov a primátorov odpovedajúcich v prieskume je naklonených rozšíreniu príjmov samospráv o podiel z tejto dane,“ konštatuje ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, ktorý vidí priestor na rozširovanie tohto zdroja financií pre obce a tvrdí, že financovanie komunálu je nastavené na zmeny.
Tento názor nezdieľajú podľa prieskumu len necelé 3 percentá starostov a primátorov, takmer 11 percent sa nevedelo k téme vyjadriť. Starostovia a primátori preto vo vzťahu k podielu z výnosu dane z príjmu právnických osôb vidia ďalšie možnosť finančného posilnenia komunálu.
Dáta z tohto i ďalších prieskumov ZMOS budú podľa M. Kaliňáka použité pre už ohlasovanú analytickú štúdiu, ktorá sleduje „alternatívne financovanie municipálneho rozvoja“, má za cieľ zvýšiť príjmy a zefektívniť výdavky samospráv.
Digitálna daň nie je horúca téma
Novým zdrojom peňazí pre obce a mestá by mohla byť podľa ZMOS digitálna daň, o ktorej sa čoraz častejšie diskutuje v súvislosti s klimatickou krízou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári