PREŠOV, KOŠICE. Za práva rodičov navštíviť svoje dieťa, ktoré zostalo bez ich prítomnosti v nemocnici, sa v uplynulých dňoch strhol veľký boj.
Rodičom pomáha aj mimovládna organizácia Ženské kruhy, občianske združenie Mamila, organizácia Občan, demokracia a zodpovednosť a Iniciatíva žien k lepšiemu pôrodu Prešov.
Spoločne adresovali prezidentke, predsedovi vlády, ministrovi zdravotníctva a nemocniciam otvorený list.
Upozorňujú, že mnohé mamy nemali osobný kontakt so svojimi deťmi celé týždne.
„Nemôžu sa im prihovárať, držať ich, dojčiť či poskytovať im vedecky overenú starostlivosť klokankovaním (tzv. Kangaroo mother care). Fotky, ktoré rodičom posiela zdravotnícky personál, sú slabou náhradou skutočného kontaktu a deťom blízkosť vzťahovej osoby nijako nenahrádzajú.“
Rodič nie je návšteva
V liste sa uvádza, že „separácia matky od dieťaťa, a špeciálne predčasne narodeného dieťaťa, prináša závažné zdravotné riziká. Zvyšuje riziko úmrtia, predlžuje dobu hospitalizácie a zvyšuje chorobnosť predčasne narodených detí.“

Apelujú na kompetentných, aby uznali, že zákonný zástupca dieťaťa nie je návšteva. Na to, aby si mohol rodič napĺňať svoje práva a povinnosti voči dieťaťu je nevyhnutné, aby s ním bol v kontakte.
„Charta práv hospitalizovaných detí hovorí o práve na prítomnosť rodičov alebo zákonných zástupcov a o ich aktívnej účasti počas hospitalizácie. Práva a povinnosti nemôže rodičom odňať inštitúcia, v ktorej je dieťaťu poskytovaná zdravotná starostlivosť. Existencia a nadradenosť týchto práv nie je podmienená ani prevádzkovými možnosťami nemocníc. Rodičovskú zodpovednosť je možné odobrať či obmedziť jedine rozhodnutím súdu, a aj to za prísne stanovených podmienok, do ktorých však súčasná situácia nepatrí,“ upozorňujú.
Barňáková: Riziká a benefity neboli zvážené
Danielu Barňákovú zo združenia Iniciatíva žien k lepšiemu pôrodu Prešov oslovilo niekoľko mám, ktoré svoje deti nemohli vidieť.
„U detí ide o výrazný zásah do ich práv na zdravie, u rodičov do ich práv a povinností. Predčasne narodené deti sú pod zámienkou protiepidemiologických opatrení vystavované stresu, ktorého škodlivosť je vedecky preukázaná. Z vývinovej psychológie je známe, že dlhotrvajúce odlúčenie má negatívne následky vo fyzickej rovine, ale najmä v rovine psychického a emočného zdravia,“ hovorí Barňáková.
„V Prešove dokonca prvý týždeň, keď sa vyhlásil núdzový stav, zakázali matkám nosiť materské mlieko pre vlastné deti.“
Barňáková upozorňuje, že opatrenie hlavného hygienika sa týkalo zákazu návštev, ale zákonný zástupca dieťaťa nie je návšteva.
„Takže opatrenia, ktoré si nastavili nemocnice, boli svojvoľné, protiprávne a neprimerané,“ tvrdí.
Interný predpis v prešovskej nemocnici
Čiastočné uvoľnenie opatrení povolil hlavný hygienik 11. mája. Zákaz návštev v nemocniciach nebol zrušený, no boli povolené výnimky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári