PREŠOV. Záverečným účtom mesta Prešov za minulý rok, odkúpením akcií futbalového klubu, založením mimorozpočtového fondu aj nadácie mesta sa budú na svojom stredajšom rokovaní zaoberať poslanci mesta Prešov.
Na v poradí 13. zasadnutí poslaneckého zboru v tomto volebnom období majú na pláne celkovo 21 rokovacích bodov.
Prebytok minuloročného rozpočtu
Z pripraveného záverečného účtu mesta Prešov za rok 2019 vyplýva, že mesto vlani skončilo v kladných číslach.
Príjmy rozpočtu dosiahli 93,5 milióna eur, výdavky boli 82,9 milióna eur.
Poslanci preto budú schvaľovať aj usporiadanie prebytku minuloročného rozpočtu.
Okrem záverečného účtu mesta sa budú poslanci zaoberať aj vyhodnotením ekonomických výsledkov a plnením vecných úloh Parku kultúry a oddychu v Prešove ako mestskej príspevkovej organizácie, ako aj ďalších siedmich obchodných spoločností s majetkovou účasťou mesta.
Odkúpenie podielu v 1. FC Tatran
Zastupiteľstvo prerokuje aj návrh na odkúpenie podielu v obchodnej spoločnosti 1. FC Tatran, a. s., ktorá sa podieľa na financovaní najstaršieho futbalového klubu na Slovensku 1. FC Tatran Prešov.

Obchodná spoločnosť bola založená v roku 2005 a má základné imanie takmer 382-tisíc eur.
Má troch akcionárov, pričom väčšinový podiel 86,96 percenta z celkového počtu 115 akcií vlastní obchodná spoločnosť Futbal Tatran, s. r. o.
Odkúpením jej podielu od podnikateľa Miroslava Remetu za jedno euro chce mesto pomôcť zachrániť mládežnícky futbal v meste.
„Keďže majiteľ klubu nebol rozhodnutý, či vôbec podá prihlášku do súťaže, uskutočnilo sa stretnutie k otázke fungovania futbalu v meste, na ktorom pán Remeta povedal, že ponúka akcie klubu za jedno euro. Preto to teraz dávame do zastupiteľstva, samozrejme s tým, že sa tam vykoná interný audit, lebo nevieme, či spoločnosť náhodou nemá skryté dlhy a skryté zmluvy, ktoré by znevýhodnili mesto, keby sa stalo majoritným akcionárom. Budeme potom hľadať, komu by sme ho ďalej odovzdali, alebo hľadali nejaký iný kapitál, pretože mestský rozpočet nie je stavaný na to, aby financoval profesionálne tímy, či už futbalové, hokejové alebo iné,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (KDH).
Mesto má takouto formou záujem pomôcť Futbalovej akadémii s takmer 300 mladými hráčmi, ktorej hrozí zánik.
Samospráva aktuálne v spoločnosti 1. FC Tatran, a. s., vlastní 8,69 percenta akcií. Zvyšný podiel má obchodná spoločnosť Just, s. r. o.
Šport aj v ďalšom bode
Futbalu sa budú poslanci venovať aj pri majetkových prevodoch, kde rozhodnú o nájme pozemkov, futbalového ihriska a šatní na Zborovskej ulici na 10 rokov pre Športový klub Slovan Solivar.
Dôvodom je snaha kompletnej obnovy futbalového ihriska.
Kým žiadateľ navrhol za nájom cenu dve eurá ročne, predložená cena v návrhu na prerokovanie je v zmysle zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta Prešov 8,3 eura za meter štvorcový za rok pre stavby a 4,6 eura za meter štvorcový ročne pre pozemky.
Celková výmera pozemkov je viac ako 11 200 metrov štvorcových, stavba šatní má vyše 90 metrov štvorcových.
Nájomca pritom má splniť aj viacero podmienok, medzi nimi do dvoch rokov vybudovať futbalové ihrisko, dobudovať šatne so sprchami aj parkovisko.
Poslanci budú prenájom nehnuteľnosti posudzovať ako prípad hodný osobitného zreteľa.
Platené parkovanie v obytných zónach
Poslanci prerokujú aj petíciu za zrušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o platenom parkovaní v obytných zónach mesta Prešov, ktorú podpísalo 3 395 občanov.
Práve z uvedeného platného nariadenia vyplýva mestu aj úloha vytvoriť tzv. fond mobility, teda účelový mimorozpočtový peňažný fond mesta s cieľom získať a sústrediť finančné prostriedky najmä z výnosu úhrad za dočasné parkovanie.
Tie majú slúžiť na ďalšie investície v rámci parkovacej politiky. Zastupiteľstvo sa preto bude zaoberať návrhom štatútu tohto fondu.
Nadácia mesta Prešov
Okrem fondu chce mesto na stredajšom rokovaní založiť aj vlastnú nadáciu, ktorá by mala niesť oficiálny názov Nadácia mesta Prešov.
Samospráva má byť jediným zakladateľom tejto nadácie a zo svojho rozpočtu, ale aj získaných prostriedkov, chce podporovať verejnoprospešné aktivity na zlepšovanie kvality života na svojom území.
Jedným z ďalších bodov je pritom aj zmena VZN o podmienkach poskytovania dotácií z rozpočtu mesta na ním podporované oblasti.
Majú sa tak rozšíriť možnosti podpory aj o niektoré ďalšie oblasti, ktoré si zaslúžia pozornosť mesta a jeho podporu v prípade núdze v rôznych životných situáciách.
Ide konkrétne o zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti a humanitárnu pomoc a charitu.
Radnicu k zamýšľanému doplneniu podnietila situácia po výbuchu bytovky na Mukačevskej ulici.
Zlučovanie, delenie aj premenovanie komisií
Zastupiteľstvo bude rozhodovať aj o zmenách v komisiách mestského zastupiteľstva.
Snahou je zlúčiť komisiu školstva a telesnej kultúry a komisiu pre kultúru, národnostné menšiny a zahraničné kontakty do jednej komisie pod názvom komisia školstva, kultúry, športu a cestovného ruchu.
Zároveň doterajšiu komisiu pre územný plán, výstavbu, dopravu a životné prostredie rozdeliť na komisiu pre územný rozvoj, architektúru a výstavbu a komisiu pre životné prostredie a dopravnú infraštruktúru.
Navrhnutá je aj zmena názvu komisie pre podnikateľskú činnosť a strategický rozvoj na komisiu pre strategický rozvoj a Smart City.
Za tým účelom je potrebné odvolať súčasných členov navrhovanou zmenou dotknutých komisií a zvoliť nových členov z radov poslancov i z radov neposlancov.
V poradí 13. zasadnutie mestského zastupiteľstva mesta Prešov sa uskutoční v stredu 24. júna so začiatkom o 10. hodine v zasadacej miestnosti Mestského úradu v Prešove na Jarkovej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári