PREŠOV. Život významného slovenského jaskyniara a speleopotápača Daniela Hutňana vyhasol koncom minulého týždňa v Chorvátsku vo veku 60 rokov.
Informovali o tom jeho priatelia na sociálnej sieti.
Podľa oficiálnej stránky Českej speleologickej spoločnosti tragicky zahynul v piatok 26. júna, pričom osudným sa mu stal ponor na chorvátskom ostrove Pag.
Na Pagu pravidelne robieval potápačské kurzy.
Spätý s univerzitou v Prešove
Meno skalického rodáka Daniela Hutňana bolo roky späté s prešovským vysokoškolským prostredím.
V Prešove vyštudoval pedagogickú fakultu s titulom PaedDr. V čase Nežnej revolúcie ako začínajúci odborný asistent podporil štrajkujúcich študentov.
Venoval sa geografii, pričom sa špecializoval na jaskyne. Ako speleológ a speleopotápač objavil a zmapoval mnohé jaskynné priestory nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Za svojho ho považujú aj Česi, dokonca aj Wikipédia ho uvádza ako českého jaskyniara, pod krstným menom Dan. Medzi českými potápačmi mal príznačnú prezývku Slovák.
Svetové objavy
Objavy s medzinárodným významom urobil v Mexiku a na Sardínii.
Najznámejší bol objav priestorov na mexickom polostrove Yucatán, kde jaskyniarsky tím s Danom Hutňanom objavil štvrtú najdlhšiu zaplavenú jaskyňu na svete.
Podieľal sa aj na skúmaní a objavovaní mnohých domácich jaskýň. Na Slovensku je známych päťtisíc, verejnosti je sprístupnený len zlomok z nich.
Jaskyniar a vysokoškolský pedagóg D. Hutňan napísal aj viacero odborných článkov i publikácií.
Držiteľ mnohých ocenení
Za svoje objavy získal aj viacero cien.

Napríklad v roku 2005 dostal spolu s kolegom Michalom Megelom ocenenie na Speleomítingu za spomínaný objav nových jaskynných priestorov na mexickom polostrove Yucatán.
V roku 2013 mu Česká speleologická spoločnosť udelila medailu za zásluhy.
Slovenská speleologická spoločnosť ho v rovnakom roku ocenila za úspešné speleopotápačské postupy v jaskyniach na Sardínii, v Macedónsku a Mexiku.
Česť jeho pamiatke!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári