PREŠOV. Situácia pred Fakultnou nemocnicou s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove v súvislosti testovaním na Covid-19 bola vo štvrtok už pokojnejšia.
Parkovisko v nemocnici a v okolí síce praskalo vo švíkoch, ale pri samotnom mobilnom odberovom mieste (MOM), ktoré sa nachádza pred nemocnicou pri vstupe do amfiteátra, bolo menej ľudí ako v stredu.
Vtedy došlo aj ku konfliktným situáciám medzi čakajúcimi na testy z radov tých, ktorí mali papier od lekára, repatriantmi a samoplatcami.
Odbery v Prešove
Mobilné odberové miesto pred nemocnicou je v réžii súkromnej spoločnosti.
Podľa hovorkyne FNsP Renáty Cenkovej informuje nemocnica v súvislosti s aktuálnou situáciou pandémie koronavírusu o všetkých zmenách a novinkách, pričom ich pravidelne aktualizuje.

„Všetky aktuálne informácie týkajúce sa testovania na Covid-19 nájdu záujemcovia na stránke fnsppresov.sk/covid-19,“ konštatovala.
K situácii sa vyjadril aj hovorca spoločnosti Synlab Slovakia, ktorá MOM prevádzkuje, Robert Hladil: „Negatívna skúsenosť pána Erika nás mrzí. Vzhľadom na to, že ostatné odberové miesta, okrem infekčného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, svoju činnosť ukončili, je naše odberové pracovisko aktuálne jediné v okrese Prešov. Preto môže dôjsť k tomu, že sa na mieste kumuluje väčšie množstvo ľudí.“
Posilnia bezpečnosť
Preto od júla spoločnosť upravila odberové miesta na tri dni v týždni (pondelok, streda, piatok, od 8. do 12. hodiny). Táto prevádzková doba je rovnomerne rozdelená pre všetky typy testovaných.
„Prichádzajú k nám osoby s požiadavkou na otestovanie od lekára, samoplatcovia i záujemcovia s Covid passom. Samoplatcovia sa môžu objednať cez web na presne určený čas.
Na konkrétny čas sú v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva objednaní aj držitelia Covid passu. Pacienti, ktorých k nám posielajú lekári s doporučením na otestovanie, sú vyšetrovaní priebežne,“ povedal hovorca.
Príčinou stredajšieho incidentu a enormného náporu ľudí bolo podľa Hladila predovšetkým nedostatok odberových miest v Prešove a blízkych okresov.
„Situáciu, kedy došlo prvý raz k nezhodám medzi čakajúcimi na odber pre priamy preukázanie infekcie SARS-CoV-2, sme okamžite konzultovali s mestskou políciou a pripravujeme špeciálny bezpečnostný tím,“ zdôraznil.
„Aby sme však predišli vzniku chaosu, prosím všetkých, ktorí sa k nám chystajú na odber, aby dodržiavali objednávacie časy a vzájomne sa tolerovali sa,“ dodal Robert Hladil.
Nervozita ustala
Štvrtkové odbery mali už hladký priebeh, záujem o ne je stále veľký.
Vedúci kancelárie regionálneho hygienika RÚVZ Prešov Pavel Liška označil situáciu na odberovom mieste za pokojnú.
Vyjadril sa k tomu, ako majú postupovať ľudia s podozrením na Covid-19? Či už repatrianti, pacienti s prípisom od lekára alebo samoplatcovia.
„Repatrianti majú povinnosť telefonicky kontaktovať príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup. Ostatní ľudia by sa mali riadiť pokynmi, ktoré im budú zaslané v SMS správe. V stanovený deň a čas sa majú dostaviť na odberové miesto. Dodržiavať bezpečnú vzdialenosť, nosiť rúško,“ konštatoval.
„Počet mobilných odberových miest sa priebežne aktualizuje s prihliadnutím na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Ordinačné hodiny zdravotníckych zariadení vrátane mobilných odberových miest patria do kompetencie vyšších územných celkov,“ povedala pre Korzár hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Ako postupovať
Opísala aj postup, ako majú záujemcovia o testy na Covid-19 postupovať.
Testovanie je hradené z verejného zdravotného poistenia v prípade, že je indikované lekárom.
„Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia,“ konštatovala Eliášová.
Ak sa niekto vráti z krajín, ktoré nie sú na zozname menej rizikových krajín, je povinný v zmysle platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR prihlásiť sa na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.
„Ten mu pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ho s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie Covid-19, ktoré je potrebné podstúpiť najskôr na piaty deň po príchode na Slovensko,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Užitočné informácie
Zoznam menej rizikových krajín: Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári