PREŠOV. Od praveku až po súčasnosť. V Krajskom múzeu v Prešove mohli deti počas troch dní pocítiť, ako sa žilo kedysi.
Vyskúšali si, aké je to byť rytierom, šľachticom, lukostrelcom, ako si vyrobiť hlinenú nádobu či šperk.
Celkovo prešli v Rákociho paláci ôsmimi stanovišťami, vrátane prehliadky múzea.
Hlina ako v praveku
„Vyrábam takú misku z hliny, zahnem konce, aby to pekne vyzeralo,“ povedala Tamarka, korá s kamarátkami Hankou a Elkou pripravovali nádoby ako v praveku.
Decká prezradili, že ich to baví a odnesú ich domov ako darček pre rodičov.

„Predstavujeme výrobu hlinených nádob, ktoré sa vyrábali ešte v mladšej dobe kamennej. Človek sa už usadil, začal sa zaoberať poľnohospodárstvom, choval domáce zvieratá, pestoval obilie a na to všetko potreboval nádoby. Tie si začal vyrábať z toho, čo mu dala príroda, teda z mastnej hliny zmiešanej s vodou. Z nej ich začal tvarovať,“ vysvetlil Pavol Mikita, lektor múzea v Hanušovciach nad Topľou, ktorý deťom ukázal, ako na to.
Objasnil im, že aby takéto nádoby mali trvácny charakter, bolo potrebné ich vypáliť. To zistili naši predkovia náhodou, keď ich nechali pri ohni a do rána sa vypálili.
„Deti to zaujíma. Môžu si priamo vyrobiť buď nádoby, ale aj zvieratká či nejaké predmety. Pravekí ľudia používali všelijaké obety bohom. V hanušovskom múzeu máme vystavené predmety, ktoré sa podobali ľudským nohám. Archeológovia predpokladajú, že keď sa praveký človek zranil napríklad na nohe, tak si vyrobil takúto hlinenú nohu a tú priniesol bohom ako obetu. Verili, že ich to môže vyliečiť,“ podotkol P. Mikita.
Šperky z doby bronzovej
Neskôr, v dobe bronzovej, začali vznikať aj šperky.
Deti si mohli repliky bronzových príveskov, náramkov či prstienkov nielen pozrieť, ale aj vyrobiť a odniesť na pamiatku.
Ako sme sa dozvedeli, poniektorí boli takí šikovní, že sa im krásny točený prstienok podarilo spraviť na prvý raz.
Lukostreľba i rytierske zbrane
O niečo akčnejšia zábava ich čakala na nádvorí múzea, kde sa mohli venovať lukostreľbe.
„Deti sa naučia základné postavenie. Ako sa strieľa z luku, aké sú jeho časti, z čoho sa skladá šíp. Na čo sa luky používali prakticky od praveku až po novovek,“ povedal nám historik Krajského múzea v Prešove Erik Ondria.
Streľba na slamený terč s polmetrovým priemerom deti lákala.
Rovnako tak ich zaujalo stanovište Staň sa rytierom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári