VRANOV NAD TOPĽOU. Mesto Vranov nad Topľou sa snaží riešiť problém so zmesovým komunálnym odpadom.
Za prvých sedem mesiacov tohto roka vyprodukovali Vranovčania v odpadovom hospodárstve oproti plánovaným nákladom stratu viac ako 53-tisíc eur, pričom mesto zneškodnenie odpadu do konca júla stálo celkovo viac ako 550-tisíc eur.
Zlepšiť túto situáciu sa samospráva aktuálne snaží analýzou, ktorá má priniesť riešenia v rámci koncepcie nakladania s odpadmi.
Výsledky analýzy
Mesto si v tejto súvislosti nechalo spracovať analýzu druhov odpadov z rodinných domov na päťpercentnej vzorke, predstavujúcej zhruba 60 nádob.
Tú v tomto týždni vykonala spoločnosť JRK Slovensko, s. r. o., Bratislava, ktorej za jej vypracovanie zaplatí 1 140 eur.
Podklady z tejto analýzy budú slúžiť mestu pre vypracovanie koncepcie pri nakladaní s odpadmi, na základe ktorej mesto prijme potrebné opatrenia.
„Zavedený triedený zber neznamená, že ľudia triedia dobre alebo že vôbec triedia. V lepších prípadoch je to 40 percent, čo je stále málo. Ak kontajnery rozoberieme na jednotlivé frakcie, tak ostane 20 až 30 percent toho, čo by išlo na skládku. Všetko ostatné sa dá dotriediť. Až 70 percent odpadu končí v komunálnom odpade a nemalo by,“ skonštatovala regionálna manažérka spoločnosti Jana Nékyová a dodala, že v rodinných domoch sa nachádza 35 až 40 percent biologicky rozložiteľného odpadu.
Ekologický aj ekonomický rozmer problému
Podľa primátora Vranova nad Topľou Jána Ragana (nezávislý) je dôvodom nelichotivých údajov najmä konzumný spôsob života, ktorý zapríčiňuje nárast produkcie obalov.
Analýza podľa neho ukázala rezervy v separácii, využití kuchynského odpadu aj biologicky rozložiteľného odpadu.
„Čím viac vecí skončí v čiernych nádobách, tým viac nás to stojí. V komunálnom odpade je mnoho vecí, ktoré sa dajú vyseparovať,“ zdôraznil s tým, že práve to je cesta, ako môžu občania aj samospráva ušetriť.
„Poplatky za skládkovanie sa zvyšujú, štát nám zvyšuje náklady na odpady, preto sa občania musia touto témou zaoberať a musia byť nápomocní, aby sme mohli využiť peniaze rozumnejšie na opravy ciest, budovanie parkovísk, podporu športu a kultúry a nemuseli dávať prostriedky na likvidáciu odpadov,“ uviedol primátor.
Primátor Ragan predloží výsledky analýzy poslancom na zastupiteľstve.
„Budú to podklady na analýzu na štyri roky nakladania s odpadmi v našom meste, aby sme vedeli zamerať oblasti, ktoré treba zlepšiť a aké opatrenia prijať,“ dodal Ragan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári