PREŠOV. Zamestnanci SAD Prešov sú v štrajkovej pohotovosti.
Od svojho zamestnávateľa požadujú vyššie mzdy.
Želinský: K dohode nedošlo
„Keďže ani po desiatich mesiacoch kolektívneho vyjednávania nedošlo k dohode, dospeli sme k tomu, že je to patová situácia. Takže na výboroch základných organizácií sme sa dohodli a rozhodli, že požiadame Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR o určenie sprostredkovateľa a zároveň vyhlasujeme štrajkovú pohotovosť z dôvodu nedohody pri kolektívnom vyjednávaní," uviedol v stredu predseda základnej organizácie Odborový zväz (OZ) KOVO SAD Prešov, prevádzka Bardejov, Jozef Želinský.
Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v utorok, najprv však chceli informovať zamestnávateľa a až potom verejnosť.
Od zamestnávateľa požadujú zvýšenie tarifnej mzdy najmä u vodičov z 3,60 eura na štyri eurá na hodinu.
„Ďalej je to zvýšenie priemernej mzdy v jednotlivých kategóriách o 7,5 percenta. Pôvodná požiadavka bola o 11,5 percenta plus ďalšie sociálne výhody, ako je napríklad zvýšenie sumy stravného lístka," vysvetlil Želinský a doplnil, že od januára do júla bola v kategórii vodič priemerná mzda približne 1015 eur.
Kičura: Prebieha vyjednávanie
„V súčasnosti prebieha vyjednávanie medzi nami a naším odborovým zväzom. V našej firme poklesli výkony z dôvodu koronakrízy asi celkovo o 750 000 kilometrov. Nevieme sa jednoznačne zaručiť za požiadavky, ktoré by sme podpísali, že ich do konca roka dodržíme, pretože nevieme, čo spôsobí druhá vlna pandémie nového koronavírusu," povedal generálny riaditeľ SAD Prešov Jozef Kičura.

Podľa jeho slov napriek tomu, že v ich spoločnosti došlo k poklesu výkonov, priemerné mzdy vodičov stúpli. „Z toho dôvodu, že sa vo väčšej miere čerpala dovolenka a priemerné mzdy oproti roku 2019 vzrástli o 5,6 percenta, čo si myslím, že je postačujúce," vysvetlil Kičura.
Ako povedal, dĺžku vyjednávania ovplyvnila i koronakríza, keďže rokovania boli na dva až tri mesiace prerušené.
„OZ KOVO podporuje spravodlivé požiadavky zamestnancov SAD Prešov. Nejde iba o vodičov, ale o všetkých zamestnancov. Mohli mať od 1. januára alebo februára zvýšenú mzdu a nemajú," doplnil člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
Župa: Príspevok na mzdy sme zvýšili
Ako uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja PSK Daša Jeleňová, príspevok župy pre štyroch dopravcov v posledných troch rokoch vzrástol o takmer 50 percent.
Kým v roku 2016 na výkony vo verejnom záujme v prímestskej doprave vynaložili 17,5 milióna eur, v tomto roku je to takmer 26 miliónov.
Podľa Jeleňovej výraznú časť z týchto prostriedkov župa účelovo smeruje na mzdy vodičov v rámci tzv. ekonomicky oprávnených nákladov (EON).
„Konkrétne od apríla 2018 do januára 2020 sme zvýšili príspevok na mzdy vodičov už štyrikrát, z rozpočtu kraja išlo len na tento účel navyše takmer 3,5 milióna eur,“ pripomenula Jeleňová.
Podľa hovorkyne tak z pozície objednávateľa služieb vo verejnom záujme urobili maximum pre zlepšenie mzdových podmienok zamestnancov v prímestskej autobusovej doprave.
„Preto považujeme za dôležité, aby aj dopravcovia hľadali rezervy vo svojich podnikoch, zatraktívnili dopravu a finančné zdroje vynakladali nie na dotovanie prázdnych autobusov, ale na platy vodičov a pracovníkov v prímestskej doprave. Naša priorita je neznižovať príspevok kraja pre túto dopravu, ale naopak, v prípade efektívneho hospodárenia ho presunúť na navýšenie miezd,“ skonštatovala Jeleňová.
Zároveň zdôraznila, že aj napriek zníženiu jazdných výkonov, a tým aj zníženiu tržieb, plánovaný rozpočet kraja bude použitý na verejnú dopravu v predpokladom objeme.
O kompenzácie výpadkov tržieb a zvýšených výdavkov v súvislosti s koronakrízou, pri ktorých odhadujú stratu na úrovni piatich miliónov eur, požiadal Úrad PSK vládu aj rezortné ministerstvá.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári