PREŠOV. Odkedy došlo vlani v decembri v bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove k výbuchu plynu, polícia a prokuratúra rozbehli vyšetrovanie s cieľom odhaliť vinníkov tejto udalosti.
Zatiaľ je v pozícii obvinených päť ľudí, prebiehajúce znalecké dokazovanie naznačí, či z nich niekto ubudne alebo sa ich počet rozšíri.
Okrem vyšetrovania sa riaditeľ OO PZ Prešov Juh, Krajská prokuratúra (KP) Prešov a Generálna prokuratúra (GP) SR zaoberali aj podnetmi, ktoré im adresoval obhajca jedného z obvinených.
Bol totiž presvedčený, že zamestnanci týchto inštitúcií nepostupovali voči nemu a teda ani voči jeho klientovi v súlade so zákonom.
Neumožnili mu stretnutie s klientom
Ako obhajca píše v podstate zhodne v oboch podnetoch, nepáčil sa mu postup orgánov činných v trestnom konaní z 22. a 23. februára 2020.
Krátko pred tým na plnú moc prevzal obhajobu klienta, ktorý bol v tom čase v cele policajného zaistenia na OO PZ Juh v Prešove.

„Na základe plnej moci som požiadal o poradu s klientom. Policajt sa telefonicky snažil kontaktovať vyšetrovateľa i službukonajúceho prokurátora KP Prešov. S vyšetrovateľom sa mu spojiť nepodarilo, s prokurátorom áno. Ten mal uviesť policajtovi, že nedáva súhlas na povolenie stretnutia s klientom," píše obhajca v podnete, ktorým žiadal preskúmať postup prokurátora.
Uviedol aj viacero paragrafov alebo citácií zákona, podľa ktorých mal byť takýto postup prokurátora porušením práva jeho klienta na obhajobu.
Namietal postup polície
V druhom podnete, adresovanom riaditeľovi polície, obhajca požiadal preveriť postup jeho podriadeného. Týkal sa nasledujúceho dňa po prvom pokuse stretnúť sa s klientom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári