PREŠOV. Chyba pri verejnom obstarávaní bude stáť Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP) státisíce eur.
Podľa právnej analýzy pritom chýbali v podkladoch len dve slová, ktorými sa malo predísť diskriminácii uchádzačov.
Aktuálne zisťujú okolnosti vzniku pochybenia.
Je možné, že peniaze si bude chcieť dopravný podnik vymáhať od externej spoločnosti.
Dopravný podnik má zaplatiť 375-tisíc eur
Dopravný podnik mesta Prešov vysúťažil za 13 miliónov eur bez DPH nákup 25 trolejbusov v dvoch etapách.
Prvých 15 trolejbusov nasadil DPmP postupne ešte počas roka 2017.

Celkové náklady na ich nákup v prvej etape boli takmer 7,9 milióna eur, z toho 7,5 milióna pokryl nenávratný finančný príspevok z európskych fondov.
Dopravný podnik sa v týchto dňoch obrátil na mesto Prešov so žiadosťou o súhlas k finančnej oprave (korekcii) vo výške 5 percent, uplatnenej na proces verejného obstarávania v rámci projektu modernizácie vozového parku v prvej etape.
„Záväzok predstavuje vrátenie časti príspevku vo výške 375 071,10 eura, poskytnutého na financovanie projektu Modernizácia vozového parku trolejbusov v Prešove. K vráteniu príspevku v uvedenej výške ministerstvo dopravy vyzvalo spoločnosť 12. 5. 2020 žiadosťou o vrátenie finančných prostriedkov (5 % finančná oprava),“ vysvetľuje dôvodová správa.
Riadiaci orgán predložil podniku návrh dohody o splátkach záväzku, predstavenstvo DPMP už návrh dohody o splátkach schválilo.
Suma má byť postupne splatená do roku 2023.
„V podstate za jeden milión eur sme dostali 25 trolejbusov. Je mi ľúto, že tá chyba nastala, ale dívam sa na to pragmaticky,“ povedal poslancom na stredajšom mestskom zastupiteľstve riaditeľ DPmP Martin Jaš.
Chýbali dve slová
Podľa predložených materiálov od dopravného podniku bolo vykonaných od roku 2016, kedy podnik realizoval projekt, niekoľko finančných kontrol zo strany ministerstva dopravy, ale žiadne pochybenia nenašli.

Chyba sa objavila až pri záverečnej audítorskej správe Európskej komisie na jeseň v roku 2019.
Dopravný podnik si objednal právne stanovisko k rozhodnutiu riadiaceho orgánu o korekcii k projektu.
Aj podľa tohto stanoviska však bolo po ex post kontrole verejného obstarávania identifikované porušenie zákona.
„Kontrolné zistenia oprávneného orgánu sú správne, nakoľko v súťažných podkladoch sa nachádzala diskriminačná podmienka v technických špecifikáciách s odkazom na konkrétnu firmu výrobcu bez toho, aby bol použitý výraz 'alebo ekvivalentné',“ hovorí v závere analýzy advokát Martin Staroň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári