PREŠOV. Na prešovskom Sídlisku III bola ešte pred niekoľkými rokmi vysoká koncentrácia hudobných klubov na jednom mieste. Neprežil ani jeden.
Budovy, v ktorých sa nachádzali, ponúkali umelecké skvosty a patria k architektonickým zaujímavostiam sídliska, ukrývajúceho mnoho príbehov.
Tunel: S najdlhším futuristickým barom
Dnes je v tej budove predajňa obchodného reťazca. Kedysi v nej bolo slávne sídliskové kino Kozmos. Po ňom vznikol hudobný klub Tunel, presnejšie Tune:l. V roku 2005 sa v ňom napríklad lúčilo so životom Rádio Flash. Čoskoro jeho osud nasledoval aj samotný Tunel.

Pod Tunelom boli podpísaní neskôr vyhlásení architekti Irakli Eristavi a Martin Jančok, ktorí sa predtým podieľali aj na projekte neďalekého klubu Plastik, o ktorom ešte bude reč.
Eristavi je strojcom aj celkovej zmeny tváre nákupného strediska Centrum, ktoré je v tesnej blízkosti.
Preslávil sa tiež najprv kontroverznou, neskôr oceňovanou premenou bytov na Majakovského ulici a rukopis vtlačil aj košickým kasárňam KulturPark, za ktoré získal niekoľko cien.
„Pustili sme sa do väčšieho experimentu. Bolo tam vložené tuneloidné teleso z preglejky a v tom bol futuristický svietiaci bar a podobne,“ spomína na rekonštrukciu Tunela Irakli Eristavi.
Spätne ho mrzí, že premazali „pôvodnú substanciu“ a nepracovali aj so samotným kinom.

„Ak by sme to robili dnes, kino by bolo súčasťou toho objektu. Nebola by to iba bohapustá diskotéka, čo sa z toho napokon, po istej dobe, stalo. Hoci sa tam hrávali iné veci než na bežných diskotékach.“
Tieto úvahy sú už pasé, z budovy je obchod. Tunel bol svojrázny klub, ktorý sa pýšil najdlhším barom v strednej Európe. Tak aspoň hovorí miestna legenda.
Jej pôvod po roku prezradil Eristavi: „To sme len tak vypustili do sveta ako hlášku. Ako taký reklamný slogan. A s tým sme operovali aj v Plastiku.“
Ďalšie prvenstvo bolo v tom, že išlo o objekt s najväčším CO krytom v Prešove. Ani to však tak úplne nebola pravda.
„Bol veľký, ale určite nie najväčší. Jeho prednosť bola v tom, že bol najmodernejší, technologicky najlepšie vybavený,“ prezradil Slavomír Capek z Ta Take Town, prešovskej iniciatívy, ktorá otázky architektúry a urbanizmu popularizuje.
Reliéfy od otca Barbary Haščákovej
Iste je, že celá budova už pred Tunelom dýchala architektúrou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári