PREŠOV. Krajský súd v Prešove potvrdil, že Okresný úrad v Prešove a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) nemajú povinnosť odstrániť segregované vzdelávanie rómskych žiakov v obci Terňa v okrese Prešov.
Stotožnil sa tak s rozhodnutím Okresného súdu Prešov z februára 2019.
Informoval o tom Štefan Ivanco, programový koordinátor Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá súdne konanie iniciovala.
Poradňa sa voči rozsudku odvolala, keďže je podľa nej v rozpore s medzinárodným právom, a plánuje sa preto obrátiť s dovolaním na Najvyšší súd SR (NS SR).
Durbáková: Spoločný školský obvod mali určiť inak
Vanda Durbáková, advokátka zastupujúca Poradňu v tomto súdnom spore, si myslí, že odvolací súd v tomto prípade odkázal, že ak sa má riešiť segregácia na školách, mali by sa žalovať samotné školy.

Poukázala, že právna interpretácia segregácie tak bola zúžená iba na cielené oddeľovanie rómskych detí školami do samostatných tried.
„Súd nevenoval už pozornosť tomu, že k segregácii na školách často dochádza aj v dôsledku opatrení prijímaných štátnymi inštitúciami alebo ich nečinnosťou. Žalované inštitúcie v tomto konkrétnom prípade mali zohľadniť voľné školské kapacity iných škôl a svojimi rozhodnutiami určiť spoločný školský obvod inak, čím by Základná škola v Terni dokázala segregácii predísť,“ konštatovala.
Rozsudok potvrdili v celom rozsahu
Ivanco vysvetlil, že poradňa oba štátne orgány žalovala, pretože v dôsledku prijatých rozhodnutí o určení školského obvodu a zároveň nečinnosti zodpovedných štátnych orgánov dochádza na Základnej škole s materskou školou v Terni k segregácii rómskych detí.
Na súde sa následne domáhala toho, aby tieto orgány súd zaviazal k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna segregácii zabránia.

Odvolací súd rozsudkom zo dňa 20. augusta 2020, ktorý poradni doručili v týchto dňoch, v celom rozsahu potvrdil rozsudok okresného súdu.
Podľa Ivanca sa tak stotožnil s názorom, že orgány štátnej správy nie sú oprávnené zasahovať do organizácie vzdelávacieho procesu, ktorý je výlučne v kompetencii školy.
Rozhodnutie o určení školského obvodu podľa odvolacieho súdu nemá za následok segregáciu rómskych detí v oddelených rómskych triedach a na popoludňajšej zmene.
Súd to zdôvodnil tak, že inštitúcie nemali inú možnosť, ako určiť jeden spoločný školský obvod pre všetky deti z obcí Malý Slivník a Terňa.
Nespochybnil však fakt, že segregované vzdelávanie rómskych detí predstavuje porušenie zásady rovnakého zaobchádzania a že štátne inštitúcie majú povinnosť prijímať opatrenia na to, aby segregovanému vzdelávaniu predchádzalo či ho odstránilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári