Hoci nás tento týždeň potrápili chladné a daždivé dni, podľa meteorológov sa vraj ešte môžeme tešiť na babie leto.
A to priam volá na cyklovýlety do prírody. Rozprávkovo sfarbené stromy, príjemné počasie a vôňa opadaného lístia majú moc vytiahnuť von kadejakého domaseda.
Keď však krátke babie leto pominie, teplota klesne pod pätnásť stupňov a poriadne sa rozfúka, viacerí zo strachu o zdravie radšej svojho dvojkolesového tátoša odložia aspoň do pivnice.
Neexistuje zlé počasie

Nájdu sa však aj cyklisti, ktorí sa svojho vozidla nevzdávajú bez ohľadu na počasie či vonkajšiu teplotu.
Takouto aktívnou cyklistkou je aj Renáta Kmecová, organizátorkou prešovského podujatia Cyklométa, ktoré združuje ľudí jazdiacich na bicykli celoročne.
Sama považuje jeseň, keď už nie je tak horúco ako v lete, za obdobie ako stvorené na bicyklovanie.
„V prípade jesene teplej a slnečnej odporúčam cykloturistiku každému bez výnimky, je potrebné však vybrať si trasu takú, ktorá zodpovedá schopnostiam cyklistu. Určite sa však nájdu aj takí cyklisti, ktorí si dokážu užiť bicykel v lese, aj keď je po daždi,” hovorí.
Ona sama teda s jazdou v zlom počasí problém nevidí, i keď priznáva, že dážď aj jej v začiatkoch jazdenia spôsoboval problém.
„Ten sa však vyriešil jednoducho, a to nepremokavou vetrovkou, ak pršalo viac, mala som so sebou nohavice na prezlečenie,” vysvetľuje s tým, že nakoniec ju od cyklistiky neodradil ani mráz.
„Moja prvá zima na bicykli bola už taká z lenivosti, jednoducho sa mi nechcelo chodiť pešo. Už to je, tuším, šesť rokov, čo som jednoducho neprestala jazdiť bicyklom,” spomína na svoje začiatky.
Ako hovorí, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista.
Menej je viac
Ani pri poriadnom vetre a nižších teplotách však nie je dobrý nápad natiahnuť si na seba vlnený sveter a okolo krku omotať kilometrový šál, práve naopak.
Podľa Renáty Kmecovej menej je na bicykli viac.
„V zásade vám na jeseň postačuje nejaká základná vrstva – funkčné tričko, flísová bunda a nepremokavá, ale priedušná vetrovka. Odporúčam už dlhšie nohavice tak, aby sme mali chránené kolená, čelenku alebo čiapku na zakrytie uší. Dnes už je možné si kúpiť aj nepremokavé nohavice. Cykloturisti, ktorí obľubujú cyklistické dresy, si už vedia vybrať podľa funkčnosti tričiek a nohavíc, sú aj také, ktoré sú určené do nízkych teplôt. V takom prípade nezabúdajte na rukavice,” odporúča skúsená cyklistka.
Pri fyzickej aktivite v jesennom počasí si však treba dávať dobrý pozor aj v prípade, že je vonku príjemne.
„Ak aj jazdíte bez bundy lebo je teplo, po zosadnutí z bicykla sa oblečte. Bicyklovaním sa zahrieva organizmus, krv sa rozprúdi, máme pocit, že je nám veľmi teplo, no jesenný vietor nám môže v takom prípade poškodiť,” upozorňuje Kmecová.
Dodáva, že zabúdať netreba ani na pitný režim a konzumáciu dostatku ovocia a zeleniny.
V zdravom tele zdravý duch
Ako pri všetkom, aj pri cyklistike platia staré známe porekadlá, že pomaly sa zájde ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári