BARDEJOV. Duchovný správca pravoslávnej cirkevnej obce v Bardejove a bardejovský arcibiskup Ján Lakata zomrel v utorok vo veku 83 rokov.
Informoval o tom portál ahoj.tv.
Ján Lakata pochádza z Vagrinca zo Svidníckeho okresu. V roku 1960 ukončil v Prešove bohosloveckú fakultu.
O dva roky nato mal svadbu s Alžbetou Petrigáčovou z Prešova – Nižnej Šebastovej.
Začínal vo Vyšnej Olšave
Krátko potom, 27. januára 1962 bol vysvätený na diakona a hneď na druhý deň prijal kňazské svätenie z rúk vysokopreosvieteného arcibiskupa Doroteja v Prešove.
Svoje kňazské pôsobenie začal vo Vyšnej Olšave, v okrese Stropkov, následne narukoval na základnú vojenskú službu.
Ak uvádza stránka pravoslávnej cirkevnej obce (PCO) v Bardejove, po dvoch rokoch sa vrátil k vykonávaniu kňazskej služby, no už 15. decembra 1964 sa stal správcom PCO vo Vyškovciach v okrese Stropkov, kde pôsobil do roku 1968.
Bohoslužby vykonával aj v susednom Veľkrope.
V Bardejove od roku 1969
Menovací dekrét do Bardejova dostal od 1. októbra 1969 a odvtedy, až do svojho skonu, vykonával bohoslužby na pravoslávnej cirkevnej obci v Bardejove.
V roku 2006 sa podľa PCO zavŕšilo jeho veľké dielo, posvätenie chrámu sv. Serafíma Sarovského. Lakata sa zapríčinil aj o postavenie zvonice a umiestnenie ikonostasov
V roku 2016 metropolita Rastislav posvätil základný kameň nového pravoslávneho chrámu sv. Pantelejmona v Bardejovských kúpeľoch, ktorého výstavbu inicioval práve Ján Lakata.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári