PREŠOV/SABINOV. Prípadov, že vyrastajú nové rodinné domy a nerešpektuje sa pri tom okolitá cestná infraštruktúra, je viacero.
Stáva sa, že stavebné úrady v obciach vydávajú stavebné povolenia od buka do buka. Kolaudácia je problematická, často jej vydanie osciluje na hrane zákona.

Pozreli sme sa preto vo všeobecnosti na tému problémov so stavbami v obciach a vydávaním stavebných povolení bez zohľadnení cestnej situácie bližšie.
Vychádzali sme napríklad z už skôr medializovaných problémov vo viacerých obciach v okresoch Prešov a Sabinov.
Nejde o ojedinelé prípady, čo nám potvrdila polícia i viacerí experti. V týchto okresoch evidujú viaceré podnety pre podozrenia z nezákonného postupu.
Vynútená výstavba problém nerieši
Realitný expert Bohumil Kratochvíl, ktorého sme oslovili cez platformu Medializuj.sk, potvrdzuje, že „obecné úrady často vydávajú rozhodnutia bez celkovej znalosti veci“.
Miera profesionality sa podľa jeho skúseností zlepšuje pri združených stavebných úradoch (slúžia pre viacero obcí).
Podľa Kratochvíla takýto stav svojvoľne vydávaných povolení zhoršuje dopravnú situáciu nielen v obciach, ale aj vo veľkých mestách.
„No problém nevyrieši nadiktovanie tzv. vynútenej investície investorovi, napríklad podmienenie výstavby vybudovaním novej križovatky či odbočovacích pruhov, ale komplexná urbanizácia miest a obcí, vrátane infraštruktúry, ktorú majú budovať obce a mestá. Len tak zaistíte ich rozvoj v súlade s územnými plánmi, počítajúc aj so stavbami nemajúcimi komerčný charakter, ako sú zeleň, odpadové hospodárstvo, ihriská a podobne,“ hovorí Kratochvíl.
Širšie dopravné vzťahy majú mať podľa neho obce vyriešené už pri tvorbe územných plánov a nie až po príchode konkrétneho investora so zámerom na zelenej lúke, s ktorým územný plán obce ani nepočítal.
Dodatočná legalizácia býva často štandardom
Architekt Ján Cimra je expertom na územné rozhodnutia a stavebné povolenia.
Robil projekty na stavby rodinných domov i pre územné rozhodnutia, spojili sme sa s ním cez platformu Medializuj.sk.
Jeho skúsenosti sú také, že obce a ich stavebné úrady obvykle postupujú rutinne a robia, čo im stavebný zákon dovoľuje.
„Stavebný úrad má odborne posúdiť, k čomu všetkému treba stanovisko alebo nie.“
Veľká časť jednoduchých rodinných domov nezhoršuje dopravnú situáciu v obci.
„To je trošku malicherný problém. Avšak sú horšie veci, napríklad, že v obciach sa toleruje začať bez stavebného povolenia. To je pomerne časté a v mnohých obciach. Oveľa častejšie sa vydáva dodatočné stavebné povolenie a tvária sa, že je to normálne,“ hovorí.
Väčšinou to podľa neho skončí tak, že kde niet žalobcu, niet ani vinníka.
Problémy bývajú aj v neskúsenosti stavebníkov.
„Problém býva v tom, že niekedy sú developeri mladí chalani. Postavil svoj dom a zrazu je z neho developer,“ podotýka Cimra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári