ŠARIŠSKÝ REGIÓN. Žiadne peniaze, žiadne testovanie. V tomto duchu sa pre Korzár vyjadril Ján Šurkala (nezávislý), starosta obce Zborov, v ktorej boli už štyri kolá plošného testovania.

Ako uviedol, od štátu nedostali za ne ani euro a neprišli im žiadne peniaze ani za „covid náklady“ v jarných mesiacoch.
„V tejto situácii sa odmietame zúčastňovať na ďalšom testovaní, či už priamo alebo aj nepriamo. Náklady nám musia byť dovtedy uhradené,“ povedal pre Korzár Šurkala, ktorý je zároveň okresným predsedom Regionálneho združenia miest a obcí Šariša.
Štát vníma ako dlžníka a dlžníkovi priestory a ďalšiu pomoc poskytovať nebude.
Nasrac, odkazuje starosta narušiteľovi
Na sociálnej sieti bol Šurkala ešte ostrejší. Napísal, že samosprávy to celé niečo stálo a hoci sú trpezliví, vyprosí si vyjadrenie premiéra, že starostovia si nemôžu myslieť, že keď dali zarobiť svojim kamarátom, že im to štát preplatí.
„Už sme na tom zarobili. Aj ujom elektrikárom som dal. Aj ujom z plynární. Za nás hovorím diplomaticky: Nasrac,“ napísal a dodal, že tento incident je vážnym narušením diplomatických vzťahov medzi štátom a samosprávou.
Podľa neho je narušiteľ známy a vie, kde nájde samosprávy: „Dovtedy odmietame ísť so štátom do rizikových projektov. Poučili sme sa. Zákon nám jasne káže hájiť záujmy našich občanov.“
Úrad vlády na naše otázky nereagoval.
Minuli peniaze na most

Problém s financiami však zďaleka nemá len Zborov, ale aj mnohé iné obce a mestá.
Starostka obce Čierna Lehota v Rožňavskom okrese Iveta Potočná (Most-Híd) sa vyjadrila, že peniaze, ktoré mali ísť na opravu mosta v havarijnom stave minula obec na testovanie.
„Ak bude testovanie o dva týždne znovu, obec naň bude musieť použiť peniaze, ktoré chcela použiť práve na opravu mosta,“ povedala pre SME starostka tejto obce so 640 obyvateľmi.
Nie sme netvori, hovorí starosta
Aj obec Šarišské Sokolovce v okrese Sabinov zabezpečovala všetko potrebné na všetky kolá plošného testovania. To sa uskutočnilo v priestoroch kultúrneho domu. Pre všetkých členov testovacieho tímu zabezpečila obec stravovanie a občerstvenie, ako aj dezinfekciu a ochranné pracovné prostriedky.
„Doteraz v našej obci boli tri kolá testovania a náklady boli zhruba tritisíc eur, ktoré neboli zatiaľ uhradené. K tomu ešte nemáme uhradené náklady za prvú jarnú vlnu pandémie vo výške 1 740 eur,“ povedal pre Korzár starosta Anton Durkáč (Smer).

„Doposiaľ sme problém s administratívnym zabezpečením testovania nemali. Je to aj tým, že máme ochotných pracovníkov obecného úradu ako aj dobrovoľných hasičov. Otázne je odmeňovanie zdravotníckeho personálu. Keďže v doterajších kolách sme si sami zabezpečili zdravotníkov, tak mám obavu, že do ďalšieho kola budeme mať problém zabezpečiť kvalifikovaných zdravotníkov, lebo premiér a vláda im nasľubovali možné aj nemožné a doteraz podľa ich vyjadrení nemali zaplatený ani cent,“ povedal starosta.
Konštatoval, že obec je pripravená aj v prípadných ďalších kolách zabezpečiť všetko ako doteraz.
Zároveň však odmieta výroky niektorých ministrov, ktorí stavali niektorých starostov a primátorov za ich názor „do polohy div nie netvorov, ktorým nezáleží na zdraví svojich občanov“.
Podľa jeho slov si vláda musí uvedomiť, že samosprávy nie sú nepriatelia a „bez nás, bez našej práce by nespravila nič“.
Žiadne ďalšie testovanie
Obec Šarišská Poruba v Prešovskom okrese je na tom podobne.
Ako pre Korzár povedal starosta Ján Hudák (nezávislý), do ďalšieho testovania sa nehrnú a podľa hlasov obyvateľov obce už žiadne testovanie nechcú.

Prvá vlna zasiahla obec podľa starostu nielen výdavkami, ale aj veľkými starosťami ohľadom zabezpečenia hygieny. Hlavne v rómskej osade, kde nie je pitná voda. Celkové náklady navyše odhadol na štyritisíc eur, pričom štát poskytol prostriedky vo výške zhruba tisícpäťsto eur plus mzdy pre zamestnancov v materskej škole a vrátenie odvodov za jeden mesiac.
Kritizoval zníženie podielových daní, konkrétne v Šarišskej Porube o 11-tisíc eur, ktoré potom štát poskytol obci ako bezúročnú pôžičku.
Štát podľa Hudáka nedodržal slovo ani pri plošnom testovaní.
„Čo nás najviac štvalo, bola slabá informovanosť od poverených orgánov, neustále sa meniace pravidlá, opatrenia a požiadavky na obec. Väčšinu informácií sme sa dozvedeli z médií a internetu. Plošné testovanie vyšlo našu obec celkovo na 2600 eur za obidve kolá a zobralo nám to 20 rokov života,“ podotkol starosta.
Na Okresný úrad v Prešove dala obec žiadosť na preplatenie sumy 2600 eur, ktorá zatiaľ preplatená nebola.
ZMOS: Peniaze musia uhradiť
Nejde o ojedinelý prípad, oslovili sme preto Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák upozornil na to, že rozhodnutie vlády o testovaní sa opiera o núdzový stav na základe ústavného zákona. Ten jasne hovorí o tom, že „obce a vyššie územné celky sú pri plnení úloh podľa tohto ústavného zákona financované formou štátnych dotácií.“
Preto ZMOS nevidí priestor na polemiku o tom, či má štát samosprávam výdavky preplatiť, ale zdôrazňuje, že všetky oprávnené výdavky musia byť uhradené.
„V tejto súvislosti však zdôrazňujeme, že je potrebné, aby tieto peniaze boli na účtoch miest a obcí čo najskôr, pretože v tomto období samosprávy pripravujú tvorbu rozpočtov na budúci rok a najneskôr v polovici decembra uzatvárajú hospodársky rok. Na rozdiel od štátu musia mať mestá a obce vyrovnaný rozpočet a preto okrem toho, že štát musí čo najskôr refundovať výdavky, mal by zároveň prísť aj s preddavkovými platbami za každé ďalšie avizované testovanie, ktoré sa uskutoční už v čase pred koncom roka,“ doplnil Kaliňák.
Spor kulminuje
ZMOS sa zároveň obrátil na poslancov parlamentu z vládnej koalície, ktorí sú zároveň starostami či primátormi. Predseda ZMOS Branislav Tréger ich vyzval na to, aby pomohli vyriešiť problém s preplatením všetkých oprávnených výdavkov.
„Mestá a obce v rámci svojich limitovaných možností poskytli maximálnu súčinnosť a proaktívne participovali na každom kole testovania... Prístup samospráv bol ústretový a zodpovedný,“ povedal Tréger s tým, že na ťahu je teraz štát.
Vláda sa zatiaľ konkrétne k refundácii nákladov za prvú vlnu pandémie koronavírusu a plošné testovanie oficiálne nevyjadrila. Tento bod nie je ani v stredajšom programe zasadnutia vlády.
Minulý týždeň po rokovaní vlády však minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) povedal, že diskusia medzi ministerstvami vnútra a financií o preplácaní nákladov obciam za prvé kolá plošného testovania je vo finálnej fáze. Spolu by malo ísť o sumu okolo osem miliónov eur.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa ešte 19. novembra v tlačovej správe, ktorú zverejnila TASR i Úrad vlády SR vyjadril, že za odmietavým postojom niektorých samospráv k ďalšiemu kolu plošného testovania vidí politikárčenie starostov.
„Áno, sú medzi starostami 'smeráci' a 'hlasisti', ktorí chcú bojkotovať plošné testovanie. Nezáleží im na tom, či ich obyvatelia budú zomierať alebo nie,“ vyhlásil predseda vlády.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári