STROPKOV. Zrekonštruovanú vežu rímskokatolíckeho kostola Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej zo 16. storočia v Stropkove sprístupnia pre verejnosť po schválení prevádzkového poriadku a uvoľnení aktuálnych protipandemických opatrení.

Podľa hovorcu mesta Petra Nováka ide o najvyššiu a historicky najcennejšiu stavbu v meste i širokom okolí.
Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahli bezmála 160 000 eur, z čoho 60 000 eur tvorila dotácia z Úradu vlády SR, zvyšok uhradilo mesto z vlastného rozpočtu.
„Prípravy na rekonštrukciu, ktorej cieľom bolo sprístupniť kostolnú vežu verejnosti, začali ešte pred štyrmi rokmi. Po odsúhlasení zámeru rímskokatolíckou farnosťou ako vlastníka stavby a posúdení zamýšľaného projektu pamiatkovým úradom, nasledoval architektonicko-historický výskum a spracovanie projektovej dokumentácie. Posledným krokom bolo nájsť potrebné zdroje na rekonštrukciu," vysvetlil primátor Stropkova Ondrej Brendza (nezávislý).
Oslovili aj statika
Išlo o náročný projekt, keďže kostol je Národnou kultúrnou pamiatkou.
Významnú časť rekonštrukcie viac ako 50 metrov vysokej veže zahŕňali aj reštaurátorské práce.
Nevyhnutná preto bola úzka spolupráca s Pamiatkovým úradom v Prešove.
„Reštaurované boli ostenia okien, dverí a portálov v interiéri, ako aj podlaha na ochodzi veže. Niektoré prvky bolo potrebné obnoviť umelecko-remeselným spôsobom. Veľa sme pri obnove čerpali aj z dobových dokumentov i zachovaných fragmentov niektorých poškodených interiérových prvkov. Náročná bola aj obnova renesančných kamenných stĺpov na ochodzi, ktoré boli pri poslednej rekonštrukcii nešetrne doplnené novodobým murivom a pálenými tehlami. Táto časť si vyžadovala aj posúdenie statika, do akej miery a či vôbec ich bude možné odkryť a zreštaurovať," priblížil Brendza.
Sklený strop
V rámci polročnej rekonštrukcie bola kompletne vymenená elektroinštalácia a namontované LED svietidlá.
Nanovo osvetlili ciferník vežových hodín a opravili hodinový stroj.
Obnovili tiež drevené podlahy a staré nestabilné rebríky nahradili drevenými schodiskami.
Boli ošetrené a doplnené vnútorné omietky so zachovaním dobových nápisov.
Vymenené boli aj okenné lamelové zvučnice zvonov.
"Unikátnym riešením je odstránenie časti stropu na najvyššom podlaží, jeho presklenie a nasvietenie viac ako 20 metrov vysokého krovu veže. V rámci Slovenska ide o prvú historickú stavbu, ktorá ponúka pohľad do svojich útrob. Z veže je rovnako prístupný a osvetlený vstup nad klenby a krov samotného chrámu," opísal primátor.
Na budúci rok plánujú na jednotlivých podlažiach zriadiť malé muzeálne expozície a pri príležitosti oficiálneho otvorenia uložia do jej útrob časovú schránku.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári