HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Kolekciu 52 plastík anjelov, ktoré pôvodne slúžili ako barokový mobiliár sakrálnych stavieb na východnom Slovensku, predstavia od utorka 8. decembra v brokovom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou.
„Niektoré z nich budú verejnosti predstavené prvýkrát," informoval Rastislav Žitný, zodpovedný za marketing Tripolitany - Krajského múzea v Prešove, pod ktorú patrí aj múzeum v Hanušovciach.
Názov výstavy Barokoví anjeli v barokovom kaštieli má potvrdzovať skutočnosť, že vznik týchto barokových unikátov majú na svedomí hlavne predstavitelia šľachty.
„Väčšinou išlo o štedré dary ako silné potvrdenie rekatolizácie. A tak sa tu snúbi prezentácia barokového rezbárskeho umenia s niekdajším panským sídlom barokovej architektúry v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou," vysvetlil autor projektu a odborný pracovník Krajského múzea v Prešove Samuel Bruss.
Najzaujímavejšie exponáty
I samotná grófska rodina Dessewffyovcov, ktorej hanušovský kaštieľ patril, zadala napríklad zákazku Dionýzovi Reissmeierovi na barokový chrámový mobiliár kostola Navštívenia Panny Márie vo Finticiach.
Veriacim má pritom slúžiť dodnes.
„K odborne a divácky najzaujímavejším exponátom radíme doteraz nevystavované plastiky anjelov zo Šarišského múzea v Bardejove. Oko diváka však určite poteší aj adorujúci anjel z pôvodného, dnes už neexistujúceho chrámu vo Veľkej Domaši od Jozefa Hartmanna či torzo anjela zo zbierok Šarišskej galérie v Prešove od Rafaela Donnera," priblížil ďalej.
Do februára
Ako Bruss dodal, vybraná kolekcia diel zo zbierok Krajského múzea v Prešove prešla procesom reštaurovania a výstupom výstavy je preto aj ukážka reštaurátorského umenia.
Súčasťou výstavy sú aj exponáty, ktoré Tripolitana získala od svojich partnerských organizácií na východnom Slovensku či zo súkromných zbierok.
Výstava Barokoví anjeli v barokovom kaštieli, ktorá sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského, potrvá do 15. februára 2021.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári