TERŇA. Kedysi dve samostatné obce Hradisko a Babin potok sú v súčasnosti časťami obce Terňa v okrese Prešov.
Jedna z nich je zaujímavá pre početné archeologické nálezy.
Podľa starostu Terne Juraja Senderáka (nezávislý) na kopci Hrádok bolo v 10. až 12. storočí po Kristovi slovanské hradisko.
„Archeologické vykopávky pod kopcom Lysá stráž viedol v roku 1954 archeológ Vojtech Budinský - Krička. Bolo nájdené množstvo keramického materiálu, kamenné drvidlá a rôzne ozdoby," uviedol Senderák.
Obec má dve časti
Prvá písomná zmienka o Terni je z roku 1259, keď uhorský kráľ Belo IV. daroval rytierovi Adamovi, pochádzajúcemu z Poľska, Terňu (Therne), ktorá patrila ku kráľovskému hradu Šariš.

„Samozrejme, osídlenie existovalo už pred prvou písomnou zmienkou, či už priamo v obci, alebo v jej blízkosti, čo dokladajú aj spomenuté početné vykopávky," doplnil starosta obce.
Obec má v súčasnosti viac ako 1 300 obyvateľov.
Jej súčasťou sú dve spomenuté časti - Hradisko a Babin potok.
„Babin potok je menšia obec, ktorá má zhruba 90 stálych obyvateľov. Po Nežnej revolúcii sa pričlenila k obci Terňa ako miestna časť. To isté platí o Hradisku, ktoré má v súčasnosti len nejakých 20 stálych obyvateľov. Hradisko malo kedysi takmer 450 obyvateľov. Žiaľ, po druhej svetovej vojne sa veľká časť z nich odsťahovala do Sovietskeho zväzu, boli zlákaní na Ukrajinu. Výrazne to poznačilo obec. Veľa starých domov sa premenilo na chaty, čiže je to skôr chatárska osada," priblížil Senderák s tým, že niektorí z obyvateľov sa vrátili, avšak usadili sa už inde na Slovensku.
Dominanty obce
Dominantou obce Terňa je okrem renesančného kaštieľa zo 17. storočia i Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej z 13. storočia, ktorý bol však viackrát prestavaný.
„Z gotického obdobia, keď bol postavený, sa takmer nič nezachovalo. Jednou časťou kostola je baroková kaplnka Svätej rodiny. Je umiestnená tak, že oltár smeroval na východ. V súčasnosti hlavná loď a presbytérium vzhľadom na priestory smeruje na sever," priblížil kronikár obce a miestny historik Tomáš Majerník.
Kaplnku dal postaviť barón Gabriel Splényi, ktorý bol majiteľom kaštieľa. Okrem jeho rekonštrukcie sa totiž rozhodol zveľadiť aj kostol.
„Horná časť kaplnky je zaklenutá kamennou klenbou. Je tam vzácny stropný obraz. Ešte nemám zistené, či tam bol aj pred renováciou kostola v roku 1948. Verím, že sa nám to podarí zistiť," dodal Majerník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári