PREŠOV. Preverovanie okolností smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského pokračuje.

Generál Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po pokuse o samovraždu v prešovskom väzenskom ústave.
Už predtým, 13. decembra, si mal po páde poraniť oko o posteľ a bol aj hospitalizovaný.
Smrť Lučanského, ktorý bol vo väzbe pre obvinenie z brania úplatkov, preveruje komisia, ktorej členmi sú aj koaliční a opoziční poslanci.
Oficiálnu komisiu zriadilo ministerstvo spravodlivosti.
Jej členovia už navštívili nemocnicu v Trenčíne, v ktorej bol po prvom zranení Lučanský hospitalizovaný, následne mali prísť do prešovskej väznice.
Kontrola bola pôvodne ohlásená na 15. januára, ale komisia ju odvolala po tom, čo bolo u jedného z jej členov, poslanca Juraja Krúpu z OĽaNO, zistené ochorenie Covid-19.
Členovia komisie museli ísť do karantény, návštevu väznice preložili na prvý február.
V pondelok väčšina z nich navštívila Ústav pre výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Prešove.
Chýbali poslanci Marián Saloň zo Smeru a Róbert Puci z Hlasu.
Poslanci pred kontrolou: Máme viacero otázok
„Myslím, že páni poslanci Saloň a Puci zostali doma, pretože boli minulý týždeň v kontakte s nejakým iným pozitívnym poslancom,“ podotkla Denisa Saková (Hlas-SD), bývalá ministerka vnútra, ktorá Lučanského menovala do funkcie policajného prezidenta.
Ona i jej kolegovia boli zvedaví na viaceré okolnosti úmrtia obvineného exšéfa polície.
„Mám viacero otázok, ale nebudem ich riešiť cez médiá. Určite chcem vidieť kamerové záznamy, lebo nie všetky sme videli na ministerstve spravodlivosti. Videli sme len časť. Máme si prehliadnuť aj celu a sme zvedaví na odpovede, ktoré nám príslušníci ZVJS dajú priamo na mieste,“ povedala dopoludnia pred kontrolou.
Na uvedené skutočnosti sa chcel pozrieť aj poslanec Juraj Krúpa. „Budem sa pýtať aj ľudí, ktorí boli pri tom zásahu, či postupovali tak, ako mali,“ uviedol pred vstupom do priestorov väzenia.
Chcú sa vrátiť do Trenčína
Členom komisie je aj Marian Kotleba (ĽSNS).

„Chceme vedieť, ako došlo k tej prvotnej udalosti. Ako to bolo s tým nešťastným posledným dňom pána Lučanského v tejto väznici. Na to sa budeme pýtať, budeme to konfrontovať s kamerovými záznamami, ktoré sme videli. Určite budeme chcieť vidieť priestory, v ktorých sa pohyboval. Budeme sa pýtať riaditeľa väznice na to, že ako to je s tými kamerovými systémami, ako je to s tým percentuálnym pokrytím kamerami, so záznamami, lebo to sú veci, ktoré sme doteraz nemali zodpovedané,“ povedal novinárom Kotleba pred bránami väznice, než vošli dnu.
Podľa jeho slov sa ustálilo, že prvá udalosť nebola pokusom o samovraždu. Kotleba očakával, že po návšteve prešovského ústavu sa budú musieť vrátiť do trenčianskej nemocnice.
Vo väzení nakoniec strávili skoro 8 hodín
Komisia napokon rokovala v prešovskej väznici takmer osem hodín, pričom videla aj Lučanského celu.
Poslanec Krúpa večer po skončení kontroly povedal, že výpovede zúčastnených sa zhodujú a dávajú ucelený obraz o tom, čo sa dialo.
„Všetci unisono potvrdili ucelenejší obraz všetkých incidentov, ktoré sa udiali. Či už 9. 12., 29. 12., čo sa dialo predtým, počas, potom. Všetky tie odpovede dávali zmysel. Všetky sa zhodovali aj s materiálmi, ktoré tu máme. Vždy môžete nájsť nejaký detail, ktorý nemusí sedieť, napríklad nejaká minúta, ale to sú naozaj detaily, ktoré neovplyvňujú celú situáciu ako takú takým zásadným spôsobom, aby sme mohli spochybniť, čo sa tam udialo,“ opísal poslanec.
Nejaké pochybnosti vyslovili jeho kolegovia Saková a Kotleba.
„Kolegovia sa vyjadrili, že im tam niečo nesedí, ale úprimne, máme už niekoľko tých sedení a kôl otázok, ideme dookola a ja som ešte nepočul nič konkrétne, čo by označili, že im nesedí. Možno si niečo všimli, čo nám nechcú povedať, a možno sa to dozvieme na konci, keď sa urobí hodnotiaca správa. Nechám sa prekvapiť,“ vyjadril sa na ich adresu Krúpa.
Ešte sa možno vrátia
Jeho kolega Milan Laurenčík (SaS) uviedol, že členovia komisie dostali odpovede na všetky svoje otázky.
„Musím si ich vyhodnotiť. Nie som odborník na jednotlivé procesy,“ podotkol s tým, že očakáva, že sa ešte raz priamo na miesto vrátia.
„Mali by sme sa vrátiť opäť do Prešova a pozrieť si tie videozáznamy, pretože tu vznikali, a otázky, ktoré budeme mať, nám môžu lepšie zodpovedať priamo pracovníci ZVJS.“
Kotleba ocenil súčinnosť aj zásah dozorcov
Podľa Kotlebu je nutné vrátiť sa ešte raz do trenčianskej nemocnice.
Predpokladá, že sa ešte vrátia aj do prešovského väzenského ústavu.
Nejasnosť vidí v tom, že vyšetrujúce orgány si podľa neho nevyžiadali zdravotnú dokumentáciu Lučanského.
Kotleba uviedol, že zúčastnení vylúčili samovražedné tendencie u obvineného.
Ocenil súčinnosť pracovníkov väzenia pri pondelkovej návšteve.
„Definitívne sa potvrdilo, že ten prvý incident nemohol byť ani len teoreticky pokusom o samovraždu,“ povedal s tým, že v tomto má stopercentnú istotu.
Opísal aj ďalšie zistenie: „Nepochybné je, že zásah príslušníkov ZVJS po tom, čo našli generála Lučanského, bol naozaj vykonaný s najväčšou svedomitosťou a starostlivosťou.“
Sakovú niektoré odpovede neuspokojili
Poslankyňa Denisa Saková povedala, že personál a všetci príslušníci, ktorí prišli do kontaktu s Milanom Lučanským, boli zbavení mlčanlivosti a odpovedali na otázky členov komisie.
„Niektoré odpovede, ktoré odzneli, vniesli väčšie svetlo do niektorých okolností. Naopak, niektoré odpovede si navzájom odporovali, preto sme si ešte vyžiadali od pána riaditeľa ďalšie podklady,“ uviedla Saková s tým, že komisia nemôže mať „ucelený pohľad na celú vec“, pretože nemá toľko kompetencií ako orgány činné v trestnom konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári