PREŠOV. Pandémia koronavírusu neobišla ani kostoly.
A v čase, keď sa pre kresťanov Popolcovou stredou začína veľký pôst, sú chrámy stále zatvorené.
Podarilo sa nám navštíviť útroby Konkatedály sv. Mikuláša v Prešove a spraviť zopár záberov z prázdneho rímskokatolíckeho chrámu, ktorý ukrýva viacero unikátov.
Dominanta Prešova
„Veľký kostol“, ako ho volajú Prešovčania, je jednou z dominánt šarišskej metropoly.
Výstavba sa datuje do čias gotiky, do roku 1347.
Ukrýva viacero unikátov. Zaujímavé sú aj okenné vitráže vyrobené začiatkom 50. rokov 20. storočia.
Vo vnútri, napravo od oltára (z pohľadu celebrujúceho kňaza) sa nachádzajú gotické tabuľové maľby zo začiatku 16. storočia, zreštaurované v rokoch 1980 - 1985.
Svojimi rozmermi (dĺžka 54,7 metra, šírka 34,45 m a výška 16 m) patrí medzi najväčšie kostoly na Slovensku.
„Patrónom farského kostola je sv. Mikuláš, ktorý sa v 13. storočí tešil veľkej úcte medzi slovenským obyvateľstvom. Prvotný kostol pochádzal z roku 1230 a tvoril jednoloďovú stavbu. V roku 1347 ho prestavali a v roku 1515 bol dokončený do dnešnej podoby,“ uvádza na svojom webe Farnosť sv. Mikuláša v Prešove.
Začiatkom 16. storočia dostal chrám neskorogotickú podobu, keď bol rozšírený na trojloďový objekt pod vedením majstra Brengiszena.
Konkatedrálou je krátko
Dvakrát vyhorel, v 17. a 18. storočí.
Generálnou opravou prešiel v 50. rokoch 20. storočia, kedy dostal novú dlažbu, omietku, maľbu, rozhlas, spomínané farebné okná a krížovú cestu.
Rímskokatolícka cirkev, na rozdiel od ostatných, nemá v Prešove vlastné biskupstvo. Aj chrám sv. Mikuláša bol pôvodne len farským kostolom. Na konkatedrálu ho povýšil až pápež Benedikt XVI. v roku 2008.
Priebežne vo „veľkom kostole“ prebieha rekonštrukcia.

Pred desiatimi rokmi bol osadený nový oltár. V minulom roku bol v konkatedrále po dvoch rokoch prác zrekonštruovaný organ. Pod prešovskú dominantu sa podpísali obdobia gotiky, renesancie i baroka.
Historik Peter Švorc vo svojom Sprievodcovi po historickom Prešove uvádza na margo zachovaných cirkevných pamiatok v tomto kostole: „K zachovaným predmetom patrí napríklad mimoriadne cenná gotická plastika Ukrižovaného z prvej polovice 14. storočia, soška Krista Trpiteľa z dielne Majstra Pavla z Levoče a plastika archanjela Gabriela z 15. storočia, ktorá bola v roku 1873 na svetovej výstave vo Viedni. Z prelomu 15. a 16. storočia sa zachovali nástenné maľby na severnej stene a z čias ranej renesancie krstiteľnica z červeného mramoru s tepaným medeným vrchnákom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári