VRANOV NAD TOPĽOU, DOMAŠA. Cyklistické spojenie Vranova nad Topľou s vodnou nádržou Domaša dostáva reálnejšie kontúry.

Aktuálne začali s prípravou projektovej dokumentácie tejto cyklotrasy, ktorá je súčasťou tzv. Kostrovej siete cyklistických komunikácií v Prešovskom kraji.
Objednávateľom dokumentácie je Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ).
Ako uviedla jej riaditeľka Michaela Zdražilová, trasa by mala prispieť k prepojeniu Vranova nad Topľou so Stropkovom.
Mesto Stropkov pritom chystá v budúcnosti cyklistické prepojenie so susedným Svidníkom, ktoré by tiež pokračovalo na Domašu.
Vytvorilo by tak atraktívny turistický okruh.
Trasa medzi Vranovom a hrádzou vodnej nádrže veľká Domaša patrí medzi priority riešenia cyklistickej komunikácie.
Aktuálne sa začala prípravná fáza vypracovania projektovej dokumentácie, ktorá je nevyhnutná k začatiu stavebných prác.
Náklady na prípravu projektovej dokumentácie sú takmer osemdesiattisíc eur.
Projekt podporila cez Výzvu pre región aj župa (45-tisíc eur) a štát cez program podpory najmenej rozvinutých okresov (29 161 eur).
Do projektu cyklocesty sú zapojené aj jednotlivé samosprávy.
Kadiaľ bude prechádzať

Plánovaná cyklotrasa s východiskovým bodom v meste Vranov nad Topľou bude prechádzať katastrami obcí Majerovce, Sedliská, Benkovce, Slovenská Kajňa až po priehradný múr.
„Navrhovaná cyklotrasa bude riešená predovšetkým ako segregovaná cyklistická cestička s voľnou šírkou koruny 3,5 metra v extraviláne s najvyššou dovolenou rýchlosťou 15 km/h, kde budú mať cyklisti a korčuliari obojsmerné pruhy šírky 1,5 metra. Intenzita sa odhaduje na 200 cyklistov za hodinu. Uvedený úsek cyklistickej komunikácie predstavuje plánovanú novostavbu a modernizáciu v predpokladanej dĺžke 21,027 km,“ uviedla Zdražilová.
Dokumentácia bude v lete
Prípravné práce sa už začali.

„Počas prvých dvoch mesiacov roku 2021 sa uskutočnili stretnutia zástupcov OOCR HZ a HŠ a projekčnej kancelárie so starostami zainteresovaných obcí. Riešili v rámci nich trasovanie tak, aby vyhovovalo z pohľadu majiteľov pozemkov. V marci, keď už to umožnilo počasie, sa začali realizovať práce v teréne, čo znamená zameranie budúcej cyklistickej trasy,“ konštatovala Zdražilová a dodala, že dokumentácie pre jednotlivé obce by mali byť hotové v júni a v auguste 2021.
Spracovaná dokumentácia bude následne slúžiť k územným konaniam a neskôr ako podklad pre stavebné konanie.
Potom príde na rad samotná výstavba cyklocesty, jej termín ešte známy nie je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári