Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka Korzár.
PREŠOV. Pri postupe mesta Prešov pri likvidácii ruín bytového domu na Mukačevskej ulici po výbuchu plynu a požiari v roku 2019 nedošlo k spáchaniu zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
K takému záveru dospela Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá ukončila vyšetrovanie.
Vec však odstúpila Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý vo veci ďalej koná pre možné porušenie zákona o verejnom obstarávaní.
Podľa uznesenia vyšetrovateľa NAKA, ktoré má Korzár k dispozícii, konkurenčná firma, ktorá zákazku nedostala, nedokázala svoju nižšiu cenovú ponuku dôveryhodne vysvetliť a preukázať.
Mesto zvažuje aj právne kroky pre ohováranie.
Podľa polície nebol spáchaný trestný čin
Po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici prebiehali záchranné práce a demolácia staticky narušeného bytového domu.

Vrchné poschodia búrala najprv česká firma Cannoneer, ktorá si nechala preplatiť len náklady spojené s prepravou a samotné búracie práce realizovala zdarma.
Dolné poschodia však už búrala firma Matijka, ktorá mala zabezpečiť aj odvoz, triedenie a likvidáciu sutín bytovky.
Práve pre postup pri zadávaní vyše miliónovej zákazky mesta firme Matijka bolo podané trestné oznámenie.
Objavili sa totiž informácie, že práce, ktoré sa vyšplhali na viac ako milión eur, by sa dali vykonať za 400-tisíc.
„V trestnej veci bolo vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry vedené konanie pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Vyšetrovanie sa týkalo preverenia skutočností súvisiacich s postupom zodpovedných osôb Mestského úradu Prešov pri výbere subjektov, ktoré sa podieľali na demolácii bytového domu Mukačevská 7 v dôsledku výbuchu plynu 6. decembra 2019,“ informoval hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Po rozsiahlom vyšetrovaní dospeli k záveru, že „v danom prípade nedošlo k spáchaniu uvedeného trestného činu, ale môže ísť o správny delikt podľa zákona o verejnom obstarávaní“.
Ďalej koná Úrad pre verejné obstarávanie
Vec preto polícia 14. januára 2021 postúpila Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý môže rozhodnúť o správnom delikte.

„Z vykonaného vyšetrovania vyplynulo podozrenie, že Mestský úrad Prešov ako verejný obstarávateľ pri výbere dodávateľov demolačných prác porušil niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ako napríklad opomenutie priameho rokovacieho konania či neuzatvorenie písomnej zmluvy s dodávateľmi prác,“ informuje Slivka.
S postupom polície sa 3. marca stotožnil aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove.
Rozhodnutie je tak právoplatné a vo veci správneho deliktu bude ďalej konať ÚVO.
Hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková potvrdila, že úrad vo veci koná.
Primátorka priznala pochybenie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári