ČERVENICA. Počas pauzy vynútenej pandémiou covidu-19 pracovali v opálových baniach na Dubníku na vylepšení turistického okruhu.

Slovenské opálové bane sa nachádzajú v Slanských vrchoch, v obci Červenica v Prešovskom okrese.
„Bolo obdobie, keď boli opály drahšie ako diamanty,“ hovorí riaditeľ banského skanzenu Jozef Čurík.
Po objavení baní v Austrálii, ale aj vplyvom zlatníckej loby ich cena neskôr klesala. No ťažba opálu bola stále atraktívna, ukončili ju až v roku 1922. Nájomcovia bane sa v priebehu rokov striedali.
Zlatá éra za Goldschmiedtovcov
„Na tomto mieste sa stretávali, keď si o polnoci odovzdávali nájom. Umiestnili sme tu repliku tabule zo dňa, keď Goldschmiedt odovzdával v roku 1880 baňu Eggerovcom. Za rodiny Goldschmiedtovcov to bola zlatá éra dubníckeho opálu, pôsobili tu 35 rokov,“ ukazuje J. Čurík na ďalšiu z noviniek.
Nachádza sa tam aj kríž, vyrobený presne podľa originálu, ktorý je dodnes v kostole v Červenici. Kríž je pri patrónke, sv. Barbore. Baníci boli pobožní a pred každým vstupom do bane sa modlili.
Banský záchod prechádzal kontrolou
Ďalšou novinkou sú sypy, teda akési banské výťahy, hrádza na odčerpávanie vody, unikátne fotografické zábery, technické exponáty, zbierka opálov, sklad streliva, ale najväčšiu pozornosť vzbudzuje úplne iný exponát.
„Keď sme tu boli ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, mysleli sme si, že je to na nosenie materiálu. V skutočnosti je to niečo iné,“ ukazuje riaditeľ pojazdnú latrínu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári