PREŠOV. Každoročne na jar sa začína masívna migrácia žiab z lesov do rybníkov, kde obojživelníky kladú vajíčka. Počas svojej cesty k vode však väčšina z nich musí prejsť cez asfaltové cesty, každoročne tak uhynie niekoľko tisíc žiab.
Na Sigorde neďaleko Prešova sa každý rok schádza množstvo dobrovoľníkov, ktorí zvieratám počas migrácie pomáhajú.
Dobrovoľníci každoročne začínajú svoju prácu ešte pred začiatkom ťahu žiab.
Hlavným bodom pomoci je stavanie dostatočne dlhých zábran, ktoré pozostávajú z približne pol metra vysokých plastových fólií a drevených stĺpikov. Zábrany sa osadzujú bez mechanizácie, preto je pri ich výstavbe každá ruka potrebná.
Nabíjači, spinkovači, naťahovači
Tento rok dobrovoľníkom komplikovali situáciu protipandemické opatrenia, ktoré zakazovali združovanie osôb mimo spoločnej domácnosti a aj vycestovanie mimo okresu.
Preto bola organizácia pri stavaní zábran náročnejšia ako zvyčajne. Vďaka práci hlavného koordinátora Ondreja Sabolčíka ich napokon začali stavať koncom marca.
„Na úseku približne jedného kilometra pracovalo dopoludnia aj popoludní približne 15 ľudí. Rozdelili sme sa na dve skupiny tak, aby nás nebolo veľa pokope a aby bolo možné dodržiavať rozostupy. V každej skupine sa nachádzali kopáči, nabíjači kolíkov, spinkovači, naťahovači fólie a prihrabávači,“ opisuje rozdelenie dobrovoľníkov do skupín podľa ich činnosti.
Samotný ťah sa začal deň po prvej stavbe zábran, práve keď na Sigorde husto snežilo.
Zábrany na spätný ťah
Núdza o novinky túto sezónu nebola. Najefektívnejšou z nich bolo vybudovanie zábran nielen na hlavný, ale aj na spätný ťah, ktorým sa rozumie putovanie žiab naspäť z vody do lesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári