PREŠOVSKÝ KRAJ. Hasiči z Prešovského kraja absolvovali počas noci zo soboty na nedeľu niekoľko zásahov súvisiacich s počasím.
V obci Nižná Voľa v okrese Bardejov pomáhali odstraňovať následky lokálnej prietrže mračien, uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová.
Ako informovala, v rámci kraja vyrazili hasiči v čase od 21.40 h v sobotu do 2.40 h v nedeľu do terénu päťkrát. Po dva výjazdy absolvovali príslušníci zborov v okresoch Medzilaborce a Svidník, jeden v Bardejovskom okrese.
"Išlo prevažne o odstraňovanie prekážok z vozovky, čerpanie vody zo suterénov a pivníc rodinných domov," priblížila Knišová s tým, že do zásahov sa zapojilo spolu 13 hasičov so šiestimi kusmi techniky.
"Členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí zasahovali trikrát s 26 hasičmi a šiestimi kusmi techniky," doplnila.
Povodeň v Nižnej Voli
Povodeň v obci Nižná Voľa ohlásili hasičom v sobotu krátko po 21.40 h.

"V dôsledku lokálnej prietrže mračien došlo k zaplaveniu suterénnych priestorov rodinných domov a miestnych komunikácií od nánosov zeminy," ozrejmila hovorkyňa.
Na mieste zasahovali profesionálni hasiči z Bardejova a príslušníci obecných hasičských zborov z obcí Nižná Voľa, Vyšná Voľa a Oľšavce.
"K zraneniu a evakuácii osôb nedošlo," doplnila Knišová.
Starosta obce mal podľa jej slov vyhlásiť III. stupeň povodňovej aktivity.
V Tatrách výdatne prší
Aj v najvyšších polohách Tatier v nedeľu od skorého rána výdatne pršalo.
Vyhlásili tam druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Súvislá vrstva snehu sa v Tatrách nachádza približne od výšky 1500 metrov nad morom, a to hlavne na severných a tienistých svahoch.
"Na južnej strane pohorí je pokrývka značne nesúvislá. Vplyvom oteplenia a dažďa je sneh vlhký a premočený aj v najvyšších polohách. Nebezpečné sú preto svahy všetkých orientácií," priblížil Bešinský.
Zdôraznil, že vyskytovať sa môžu aj malé lavíny alebo splazy z mokrého snehu.
V nedeľu ráno bolo na horách hmlisté a daždivé počasie. Ranná teplota sa pohybovala od plus jedného stupňa Celzia v najvyšších polohách Tatier po plus deväť stupňov na podhorí.
"Plusové teploty sú aj na vrcholoch hôr. Dážď snehovú pokrývku premáča, čo spôsobuje spontánne lavíny a splazy najmä na svahoch, kde sa doteraz držal suchý sneh," upozornil Bešinský.
Hrozia búrky aj silný vietor
Počas nedele treba v niektorých častiach Slovenska počítať so silným vetrom, na niektorých miestach sa vyskytnú početné prehánky a búrky.
Na svojom webe na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Pre všetky kraje, s výnimkou Banskobystrického a Žilinského, platí výstraha prvého stupňa pred vetrom. Ten v nárazoch dosiahne rýchlosť 65-85 kilometrov za hodinu.
Priemerná rýchlosť vetra môže podľa SHMÚ dosiahnuť rýchlosť 45-60 kilometrov za hodinu, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre Banskobystrický, Trenčiansky a Košický kraj do 18.00 h. Podľa meteorológov možno v týchto krajoch rátať s úhrnom zrážok do 35 milimetrov.
Búrky s krúpami sa vyskytnú v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.
"S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu," informovali meteorológovia.
Na horách v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji treba podľa SHMÚ počítať so silným vetrom, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 110-135 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra predstavuje nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári