PREŠOV. Prijímatelia sociálnych služieb v meste Prešov si po novom budú musieť za svoj pobyt v denných stacionároch a denných centrách zaplatiť.
Prešovskí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní zaviedli nové a upravili aj niektoré existujúce poplatky prijatím novelizácie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní sociálnych služieb mestom Prešov.
Zároveň schválili aj Akčný plán sociálnych služieb na najbližšie tri roky.
Ako uviedla vedúca odboru služieb pre občanov Mestského úradu v Prešove Mária Humeníková, dôvodom novelizácie VZN bolo predovšetkým poskytnúť kvalitnejšie sociálne služby, ako aj zjednotiť sumy pri poskytovaní sociálnej služby.
V dennom centre mesto v súlade so schváleným návrhom zavedie 50-centový denný poplatok za poskytovanie sociálnej služby. Tá bola doteraz bezplatná.
Rovnako zavedie aj dvojeurovú mesačnú úhradu za doteraz bezplatnú sociálnu službu v denných centrách.
Podujatia či nákup pomôcok na terapie
Mesto má zaregistrovaných 81 miest pre poskytovanie sociálnej služby v dennom stacionári. Zavedením úhrady získa ročne zhruba 5 000 eur.

Ďalších približne 3 000 eur mesto plánuje získať za poplatok pre 141 prijímateľov v denných centrách.
Všetky získané finančné prostriedky plánuje využiť na zvýšenie kvality poskytovaných služieb.
„Postupne sme denné centrá a stacionáre rekonštruovali. Každé jedno má zabezpečené štandardy kvality. Chceme ale zabezpečiť vyššie štandardy a prostriedky využiť na nákup pomôcok na pracovné terapie, aby sme mohli platiť kultúrne a športové podujatia. Aby sme sa rozvíjali a posúvali dopredu,“ uviedla vedúca odboru.
Viac za celodennú stravu
V rámci zmeny doteraz platného VZN schválili poslanci desaťpercentné zvýšenie úhrady v zariadeniach pre seniorov v pôsobnosti mesta z 3,08 na 3,39 eura za poskytnutie celodennej stravy.
Táto suma je podľa Humeníkovej napriek tomu stále najnižšia v porovnaní s viacerými mestami na východe Slovenska.
„V budúcnosti sa tomuto budeme venovať, lebo za 3,39 eura sa nám vidí celodenná strava málo,“ skonštatovala.
Zmeny v poplatkoch za opatrovateľské služby
Mesto zároveň zníži sumu úhrad za poskytovanie opatrovateľskej služby.
Výnimkou je starostlivosť o domácnosť poskytovanú medzi 14.00 a 19.00, kde sa hodinová suma zvýši zo 6,46 na 7,50 eura za hodinu.
„V prvom rade nám ide o poskytnutie sociálnej služby pre prijímateľa a nie aby chodila opatrovateľka čisto na upratovanie v domácnosti,“ vysvetlila Humeníková.
Sumy úhrad za sebaobslužné úkony a celodennú starostlivosť a základné sociálne aktivity mierne klesnú.
Ceny za domácu opatrovateľskú službu sa zároveň zjednotili a zaokrúhlili.
Sociálna služba v meste Prešov je zabezpečovaná prostredníctvom 80 zamestnaných opatrovateľov pre vyše 200 prijímateľov.
Odkázaný občan ma právo požiadať o poskytovanie služby v rozsahu minimálne dvoch a maximálne 12 hodín denne.
Akčný plán
Poslanci schválili aj Akčný plán sociálnych služieb na roky 2022 až 2024.
Ako uviedla Humeníková, jeho tvorba prebiehala vzhľadom na epidemickú situáciu online, pričom mesto oslovilo zhruba 360 jednotlivcov, občianskych združení a neziskových organizácii.
„Snažili sme sa doňho zapracovať všetko, čo združenia a jednotlivci v našom meste potrebujú. Sú v ňom zahrnuté jednotlivé cieľové skupiny sociálnych služieb. Tieto služby sú v našom meste žiadané a je snahou ich naďalej rozširovať,“ skonštatovala vedúca odboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári