KRUŽLOVÁ. Pre obce severovýchodného Slovenska je vojnová história súčasťou každodenného života.
Do Údolia smrti za ňou prichádzajú tisícky turistov a návštevníkov.
„Robíme všetko pre to, aby sme severovýchod a Údolie smrti zveľaďovali, rozširovali, modernizovali, starali sa oň. Hlavne z vlastných prostriedkov, získať externé zdroje je ťažšie,“ hovorí Adrián Gužo (SNS, Most-Híd, Sme rodina), starosta obce Kružlová v okrese Svidník, predseda Združenia mikroregiónu Údolie smrti a predseda občianskeho združenia Dukla.
Ťažké boje
V októbri 1944 postup sovietskych a československých jednotiek v rámci Karpatsko-duklianskej operácie uviazol južne od Duklianskeho priesmyku.
Sovietske velenie preto nariadilo obchvat nemeckých pozícií údolím Kapišovky.
Pokus o prielom nepriateľskej obrany vyústil do urputných bojov, ktoré neskôr dali údoliu Kapišovky pomenovanie Údolie smrti.
„Prebiehali tu ťažké tankové boje. Sovietske tanky prenikali hlbšie do nášho územia, Nemci boli v zákopoch. Ešte aj dnes v týchto miestach nájdete v lese míny a bomby. Pred necelými tromi rokmi sme našli pozostatky nemeckého vojaka. Pochovali ho na takom mieste, kde ho časom vyplavila voda. Zbadali sme špičky topánok, ktoré trčali zo zeme. Privolali sme pyrotechnika,“ hovorí starosta Gužo.
Všade boli mŕtvoly a kusy ľudských tiel
Nemecký vojak mal totiž pod hlavou granát.
„Bola to narafičená mŕtvola. Po vojne zbierali miestni obyvatelia mŕtvoly za desať korún a fľašku pálenky. Stávali sa aj také veci, že nepriateľskí vojaci obesili sovietskeho vojaka na strome a všetko dookola podmínovali. A tak pribúdali obete medzi civilistami. Naši ľudia postupne celé okolie vyčistili. Nemec mal pri sebe zrkadielko, nožík a granát. Nemal žiadne identifikačné známky,“ hovorí Gužo.
Zneškodnený granát putoval do obecného minimúzea.
„V oblasti Údolí smrti padlo 11-tisíc ľudí. Moja 84-ročná babka mi rozprávala, že nemohli prejsť s koňom či kravou bez toho, aby nenarazili na povaľujúce sa kúsky roztrhaných tiel, na ruky, nohy, mŕtve telá. Bolo to niečo neuveriteľné. Nebohých postupne pochovávali v jednotlivých obciach, neskôr vznikli tri veľké masové hroby. Vo Svidníku je pamätník padlých,“ dodáva.
Tanky majú v prenájme
V Údolí smrti v katastri obce Kružlová je osem tankov, sedem sovietskych T-34, jeden nemecký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári