PREŠOV/BRATISLAVA. Dusíkaté látky slúžia na to, aby poľnohospodárske plodiny narástli, pesticídy sú zas na to, aby ich ochránili od škodcov a chorôb.

Zjednodušene, dusičnanmi a dusitanmi sa hnojí, pesticídmi strieka.
Aj keď sú pesticídy považované za škodlivejšie a toxickejšie látky ako dusíkaté, Slovensko má s nimi menší problém.
Kvôli dusíkatým látkam je až 15 ložísk podzemných vôd vyhlásených ako problémových, pri pesticídoch je to jedno ložisko.
„V spotrebe pesticídov je v súčasnosti Slovensko v poslednej tretine krajín Európskej únie (EÚ pozn. red.). Hlboko pod európskym priemerom EÚ,“ uviedol Radoslav Bujnovský, odborník z Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH).

Na druhej strane, aj na Slovensku je zrejmý dlhodobý rastúci trend v používaní syntetických hnojív či pesticídov, do určitej miery spôsobený aj s nárastom pestovania energetických plodín.
Kiča: Dosť bolo pesticídov

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča na konferencii šéfov envirorezortov z krajín V4 informoval o opatreniach, ktoré pomôžu zabrániť na Slovensku strate biodiverzity a ochránia prírodné bohatstvo.
Podčiarkol, že pre Slovensko je kľúčová reforma ochrany prírody, ale aj zmena poľnohospodárskej politiky štátu. Slovensko rovnako ako fungujúce národné parky potrebuje aj moderné poľnohospodárstvo, ktoré chráni prírodu a zabezpečí zdravé potraviny.
„Nevyhnutné je prestať s používaním zbytočnej agrochémie a nebezpečných pesticídov, vytvárať priestor pre biodiverzitu, medonosné lúky, podporovať extenzívnu pastvu v chránených územiach, častejšie striedanie vhodných plodín a naopak, obmedziť monokultúry,“ zdôraznil Kiča.

Ľudia z poľnohospodárstva vidia problém v slabej podpore tohto odvetvia zo strany štátu.
„Žiadna strana nešla tento rezort systematicky podporovať. V iných štátoch podporovali zariadenie, techniku, skladovacie priestory, prevádzku a všetko možné a preto sú na tom poľnohospodárstva v zahraničí na tom lepšie,“ tvrdí Kiča.
Dedičstvo z minulosti
Problém s pesticídmi je ale ten, že ich v zemi existuje naakumulovaných veľa z minulosti, kedy sa masívne striekalo. Pozostatky pesticídov tak môžu „udrieť“ hocikedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári