STROPKOV. Mestský cintorín, Chrám sv. Cyrila a Metoda, symboly mesta a dva výročné dni sa stali prvými oficiálne uznanými pamätihodnosťami mesta Stropkov.
O ich vyhlásení rozhodli mestskí poslanci na ostatnom rokovaní zastupiteľstva na návrh sedemčlennej komisie zriadenej primátorom mesta.
Posudzovali 60 návrhov
Ako informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák, komisia posudzovala návrhy mesta i verejnosti.
Do výberu sa dostalo zhruba šesťdesiat návrhov na pamätihodnosti.
Z nich sa napokon mestský cintorín z roku 1763 a sakrálny Chrám sv. Cyrila a Metoda z polovice 20. storočia zaradili medzi hmotné nehnuteľné pamätihodnosti.
Symboly mesta Stropkov – erb, vlajka, insígnie a pečať sa stali hmotnými hnuteľnými pamätihodnosťami a ako nehmotné pamätihodnosti boli zvolené dva dátumy.
Dátum 12. marec 1404 je výročný, pamätný deň, keď vznikla prvá historická písomná zmienka o Stropkove a 28. november 1944 je pamätný, výročný deň Stropkova, keď bolo mesto počas druhej svetovej vojny oslobodené.
Každý rok pridajú dve vzácnosti
„Schválené pamätihodnosti plánuje samospráva viac propagovať, prvým krokom bude ich označenie a takisto vydanie informačných letákov so zoznamom i opisom jednotlivých objektov či udalostí,“ dodal Novák s tým, že zoznam pamätihodností budú každoročne rozširovať o ďalšie lokálne vzácnosti.
Radnica sa takýmto spôsobom rozhodla popularizovať a ešte viac dostať do povedomia verejnosti pamätihodnosti regionálneho významu.
„V každom meste či obci sú okrem národných kultúrnych pamiatok ďalšie hnuteľné a nehnuteľné objekty, udalosti a názvy, tzv. pamätihodnosti. Tie nie sú vyhlásené za národné kultúrne pamiatky, ale majú pre obec kultúrno-historickú alebo umelecko-remeselnú hodnotu a súvisia s históriou a životom na danom území. Predstavujú preto pre každé mesto osobitnú a špecifickú hodnotu,“ priblížil vedúci odboru školstva a kultúry Mestského úradu v Stropkove Tibor Kubička.
Ako predkladateľ návrhu dodal, že evidencia pamätihodností má byť tiež odporúčaním pre majiteľov, aby ich zachovali a starali sa o ne v súlade s princípom ochrany ich kultúrno-historických hodnôt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári