PREŠOV. Archijerejská svätá liturgia pred Mestskou športovou halou v Prešove, ktorej v utorok bude predsedať pápež František, bude slávená na plátne s ostatkami blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča.
Zároveň v oltári budú vložené aj relikvie ďalších blahoslavených gréckokatolíkov - hieromučeníka Vasiľa Hopka a rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku.
Svätý Otec v Prešove celebruje Božskú liturgiu Jána Zlatoústeho, ktorá je najviac používanou liturgiou v gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža, ktorý pripadá práve na 14. september.
Katolíci ním vyjadrujú úctu sv. Krížu, na ktorom bol umučený a zomrel Ježiš Kristus.

Takmer každý deň
Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, liturgia sv. Jána Zlatoústeho má svoj pôvod v Antiochii.
Svätý Ján Zlatoústy ju zrevidoval v 4. storočí a postupne bola v Konštantínopole upravená do dnešnej podoby.
„Slávime ju každý deň v roku okrem dní, ktoré majú trúchliaci charakter, akými sú dni Veľkého pôstu. Vtedy túto radostnú liturgiu neslávime. Desaťkrát do roka tiež namiesto nej slávime liturgiu sv. Bazila Veľkého,“ uviedol Pavlišinovič.
Počas sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža nad celým svetom, ktorý sa slávi 14. septembra, je predpísaná zdržanlivosť od mäsa.
Celá liturgia je prepojená s krížom, ktorý dominuje aj liturgickému priestoru pred mestskou halou v Prešove.
Liturgická farba je červená.
„To, že má liturgia aj prívlastok archijerejská, znamená, že jej bude predsedať archijerej – veľkňaz, v našom prípade Svätý Otec František, hlava katolíckej cirkvi, apoštol Peter, ktorý príde povzbudiť svojich bratov a sestry vo viere,“ dodal hovorca.

Priebeh liturgie
Slávnostný sprievod sa pohne o 10.30 hod.
Na jeho čele sa nesie kríž, za ním pôjdu diakoni s kadidelnicami, kňazi, preláti pápežského sprievodu, košickí a bratislavskí vladykovia.
Po nich nasleduje asistencia, ktorá drží v rukách trikirion a dikirion – svietniky, ktorými archijerej požehnáva na štyri svetové strany, zvolávajúc Božie požehnanie.
Za nimi prichádza v sprievode prešovský arcibiskup metropolita Ján a Svätý Otec František spolu so svojimi ceremoniármi.
Po príchode k oltáru si ho Svätý Otec uctí bozkom a odíde na svoje miesto – hornoje sidališče – kráľovský trón, z ktorého bude požehnávať prítomný ľud.
Ďalšou časťou svätej liturgie je liturgia katechumenov, počas ktorej sú prednášané viaceré krátke prosby v ekténiach.
Sú to striedavé modlitby diakona a ľudu, počas ktorých Svätý Otec pristupuje k tetrapódu, miestu pred hlavným oltárom, kde je k úcte vyložený svätý kríž, ako je zvykom gréckokatolíkov pri sviatku Povýšenia čestného kríža.
Následne sa prednášajú čítania z Nového zákona a homília so Svätým Otcom.
Do ďalšej časti slávenia, ktorou je liturgia veriacich, sa vstupuje cherubínskou piesňou.
Nasleduje prenesenie darov zo žertveníka na oltár, kde je umiestený antimenzion, plátno s vyobrazením snímania Ježiša Krista z kríža a jeho ukladanie do hrobu, so všitými relikviami prešovských mučeníkov.
„V látke sú zašité čiastočky, ostatky Petra Pavla Gojdiča. Bude položená pod vrchnou plachtou a na týchto ostatkoch sa bude sláviť svätá liturgia. Súčasťou oltárnej konštrukcie, v zásuvke, budú inštalované ostatky blaženého Vasiľa Hopka, pomocného prešovského biskupa a blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, rehoľného kňaza redemptoristov,“ povedal Pavlišinovič.
Pri svätej liturgii bude použitá aj čaša a diskos, na ktorých slávil sväté liturgie blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič.

Záver liturgie
Pred modlitbou Otče náš odznejú prosby v rôznych jazykoch, a to cirkevnoslovanskom, rusínskom, maďarskom, rómskom a ukrajinskom.
„Je to obraz toho, že cirkev pozostáva z mnohých národov a národností, ktoré sa spoločne modlia,“ vysvetlil Pavlišinovič.
Po modlitbe bude nasledovať sväté prijímanie, pričom ako prvý prijíma eucharistiu Svätý Otec František.
Nasledujú biskupi, kňazi, diakoni a následne sa podáva eucharistia zhromaždenému ľudu.
Na záver svätej liturgie udelí Svätý Otec František záverečné požehnanie a vykoná prepustenie.
Celá slávnosť sa zakončí slávnostným sprievodom, pred ktorého začiatkom Svätý Otec ešte podíde k ikone klokočovskej Bohorodičky, kde sa krátko pomodlí a odovzdá nové korunky pripravené na túto slávnosť, ktoré už pred pár týždňami požehnal vo Vatikáne.

Zvony rozozvučia mesto
Počas príchodu Svätého Otca Františka do Prešova sa v utorok rozozvučia všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste Prešov.
Zvonenie sa podľa Pavlišinovičových slov začne o 9.50 a potrvá 10 minút.
„V našich srdciach je obrovská radosť z toho, že Svätý Otec František navštívi naše mesto a bude s nami sláviť Božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Túto radosť chceme zvestovať všetkým ľuďom. Nástupca svätého Petra, o ktorom Ježiš Kristus povedal, že je skalou, na ktorej postaví svoju Cirkev, prichádza k nám a my chceme, aby celé mesto a celý kraj o tom vedeli a sprevádzali celé toto utorkové dopoludnie svojimi modlitbami,“ uviedol prešovský arcibiskup, metropolita Ján Babjak.
Po príchode Svätého Otca Františka do Prešova je naplánovaný prejazd papamobilom pomedzi sektory s pútnikmi a o 10.30 sa začne archijerejská svätá liturgia, ktorej bude predsedať pápež František.
Spolu s denníkom Korzár sledujte celú návštevu pápeža Františka na východnom Slovensku online minútu po minúte tu.
Pápež na Slovensku 2021

- Návšteva pápeža na Slovensku 2021
- Kompletný program pápežovej návštevy
- Program na dnes: Pápež František v Košiciach a Prešove
- Životopis pápeža Františka: Kto je Jorge Mario Bergoglio?
- Pápež František na východe: Najnovšie správy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári