UŽHOROD. Dve plne naložené dodávky znovu prichádzajú z Prešova do Užhorodu.
V meste neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice je pokoj. Navonok až akýsi nezvyčajný na to, že je piatok podvečer.
Z rádia hrajú piesne o Ukrajine, vonku sú vyvesené vlajky a citylighty s národnými burcujúcimi motívmi, novinové titulky hovoria jasnou rečou.
Mesto sa však zmenilo. Keďže sa v zakarpatskej oblasti nebojuje, prichádzajú tam ľudia z ohrozených kútov krajiny. Ženy s deťmi pokračujú cez hranice, muži sa vracajú naspäť.
Rad áut pred hraničným priechodom na Slovensko sa zdá byť nekonečný.

Dodávky pomoci z Prešova
Minikonvoju dvoch dodávok s humanitárnou pomocou z Prešova velí Vladimír Benč, aktivista, ktorý má v spolupráci s Ukrajinou dlhoročné skúsenosti. V tejto krajine má aj mnoho priateľov.
Pomáha, ako len môže. Spojil svoje sily s občianskym združením Podaj ďalej na čele s Vierou Potášovou, začali organizovať zbierku a už tri dni po napadnutí Ukrajiny odišli do Užhorodu prvé dodávky. Vyslali ich ako jedna z prvých organizácií.
„Možno to bola symbolická pomoc. Keď som videl, že ocenili našu podporu, ktorá im dodala nádej, utvrdilo ma to v tom, že ideme ďalej,“ podotýka Vladimír Benč.
Pomáha aj Ukrajincom pri prechode cez hranice.
Ministerská kolóna zdržala humanitárnu pomoc
Len čo armáda dobrovoľníkov z Podaj ďalej naplnila dodávky, presúvame sa na východ. Nie je to ďaleko, ale každému je jasné, že rozhodujúcim časovým faktorom bude štátna hranica Vyšné Nemecké - Užhorod.
Prejdeme ju za tri a pol hodiny. „Zlepšuje sa to,“ konštatuje Vlado.
A to nás, i všetkých ostatných čakajúcich, ešte minimálne o hodinu obrala kolóna slovenského ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), ktorý prišiel na kontrolu hraničného priechodu.
Dodávok, ako boli tie z Prešova, je na hranici veľa. Pomoc prúdi z rôznych krajín.
Vo Vyšnom Nemeckom to trochu pripomína jarmok. A to aj vďaka vôni dobrôt, ktoré ponúkajú dobrovoľní kuchári bez hraníc Aregala Slovensko. Namiesto jarmočníkov tu však majú rozložené stánky dobrovoľníci.
Byrokracia na oboch stranách hranice sa zdá byť nekonečná, ale napokon prechádzame.
Informácie, ktoré sa začali šíriť o tom, že drobná humanitárna pomoc nie je púšťaná cez hranicu, sú nezmysel. Naspäť, s prázdnymi dodávkami, to bolo ešte rýchlejšie. Vybavili nás za hodinu a pol.
Horšie na tom sú osobné automobily, autobusy a kamióny, v tomto prípade sa treba obrniť trpezlivosťou. Colníci navyše odbavujú aj húfy peších utečencov z Ukrajiny.
Napätie nedávajú najavo
„Organizácia na hranici by mohla byť plynulejšia, mali by byť lepšie pripravení na nápor humanitárnej pomoci. Ale ak treba, rád pôjdem znovu a pomôžem,“ hovorí šofér Kamil Blahut.
„Užhorod vyzerá byť fajn, akoby sa nič nedialo. Vidieť to napätie, ale nedávajú to najavo,“ opisuje dojmy z najzápadnejšieho ukrajinského mesta.
Je to tak. Život v meste pulzuje. Zmenárne fungujú, obchody berú aj platobné karty.
Viditeľnou zmenou však je to, že v obchodoch i vo všetkých prevádzkach platí úplný zákaz predaja alkoholu.
Rúška sú dobrovoľné. Väčšina Užhorodčanov ich nenosí ani v interiéri. Časť ľudí rúška má, ale len klasické, nie respirátory.

Užhorod sa zapĺňa utekajúcimi
„Na zakarpatskej Ukrajine je situácia pokojná. Sme srdcom i dušou s našimi občanmi, ktorí žijú v Kyjeve, Charkove, Chersone… Každý deň vidíme, ako zomierajú deti, je nám z toho smutno. Naším cieľom je teraz prijímať utečencov z iných častí Ukrajiny. Máme 62-tisíc ľudí, ktorí žijú tu, na Zakarpatí,“ vraví nám dlhoročný novinár Pavlo Bilecký, ktorý aktuálne pôsobí ako hovorca Zakarpatskej oblastnej rady, čo je niečo na spôsob našej župy.
On sám má doma babinec. S manželkou a dvoma dcérami (9 a 14) prichýlili tri ženy z Kyjeva, z miesta, ktoré bolo bombardované.
Podľa Bileckého sa Ukrajinci zjednotili a denne pribúdajú tisíce ľudí po celej krajine, ktorí vstupujú do armády. Keď to bude potrebné, tiež je ochotný vziať do ruky zbraň a ísť na front.
„Nielen ja. Toto vám povie každý, koho sa na ulici opýtate. Každý je pripravený brániť svoju vlasť,“ prízvukuje.
Mitrajeva: Slovensko je dobrý sused
„K nám prichádzajú ľudia z bombardovaných miest, ale málo ich tu ostáva. Väčšinou pokračujú ďalej. Na Slovensko, do Poľska, do Maďarska i Rumunska. Obyvatelia Zakarpatia ostávajú tu, lebo zatiaľ je tu pokoj,“ hovorí Svitlana Mitrajeva, dlhoročná riaditeľka užhorodskej pobočky Národného inštitútu strategických štúdií.
Inštitút v deň nášho príchodu oslavuje 30 rokov, dlhé roky spolupracuje s Vladimírom Benčom.
„Chcela by som sa poďakovať Slovákom. Vladimír Benč je dobrý priateľ. Spolupracujeme už takmer dvadsať rokov, urobili sme mnohé projekty. To, čo robí, je veľká pomoc. Ceníme si, čo robí Slovensko ako dobrý sused Ukrajiny,“ hovorí nám.
Oceňuje aj príchod zástupcov prešovskej samosprávy.
V osádke dodávok sú aj viceprimátor Vladimír Feľbaba (OĽaNO) a podpredseda komisie pre kultúru, národnostné menšiny a zahraničné kontakty Peter Krajňák (Aliancia).
Šéf zberného miesta v Užhorode, zástupca Zakarpatskej oblastnej administrácie Andrij Vartsaba, prichádza za nimi a podáva im malú krabičku.
„Prosím, netreba to fotiť,“ poznamenáva s tým, že sú to „len“ medovníky od ukrajinských detí, ktoré napiekli ako poďakovanie za pomoc. Fotku nakoniec spravíme.

Ako distribuujú pomoc
Väčšina humanitárnej pomoci sa v Užhorode dlho neudrží.
Jej distribúciu zastrešuje Zakarpatská oblastná administrácia, pomáhajú dobrovoľníci z občianskych združení.
Na západe Ukrajiny ostávajú deky, prikrývky a bielizeň, aby boli k dispozícii pre utečencov. Zdravotnícky materiál a potraviny posielajú na východ krajiny. Jedno auto smerujúce do Kyjeva sme naplnili hneď na mieste.
Užhorodčania majú obavy o to, či bude dosť potravín, až príde ďalšia vlna utečencov. V obchodoch zatiaľ nechýbajú, ale miestni sa nám posťažovali, že cena múky výrazne vzrástla a očakávajú aj ďalšie zdražovanie.
Zberné miesto v Prešove
Pomoc vojnou sužovanej Ukrajine je stále potrebná.
Žiadaný je zdravotnícky materiál, lieky, hygienické potreby, spacáky, stany, matrace, trvanlivé potraviny.
Podaj ďalej pokračuje v zbierke. Dobrovoľníci, najmä z radov prešovských vysokoškolákov z Ukrajiny, zbierajú veci každý deň, vrátane víkendov. Zberné miesto v Prešove je na Sídlisku III, v nákupnom stredisku Družba na Námestí Kráľovnej pokoja.
Odtiaľ budú jazdiť priamo na Ukrajinu ďalšie vozidlá s humanitárnou pomocou.

Ako dlho vojnový konflikt potrvá, to si netrúfne predpovedať nikto.
„Myslím, že z toho bude svetová vojna. Pretože Putin chce do nej zatiahnuť NATO. Prichádza s armádou blízko k Pobaltiu i k Rumunsku,“ varuje Pavlo Bilecký.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári