Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Remeslo babice bolo atraktívne a dedilo sa. Neriešilo sa, či vie, ako vyzerá telo

S praxou začínali už malé dievčatká.

Historik Vavrinec Žeňuch. (Zdroj: Archív V. Ž. )

Bez mäkkého kresla, bez sterilného prostredia, lekára, liekov, ultrazvuku, epidurálky či podpory manžela, no zato na nepohodlnej podložke zo slamy s hlúčikom dievčat i žien okolo, v silných bolestiach a snáď i s modlitbou, aby matka i dieťa všetko prežili. Aj takto vyzerali pôrody na našom území v 18. a 19. storočí. Na ich priebeh dozerala pôrodná babica, ktorá neraz netušila, ako vyzerá telo ženy zvnútra.

V skorších časoch totiž viac ako na vzdelaní záležalo na jej dlhoročnej praxi. Niektoré začínali asistovať už ako malé dievčatká. V spoločnosti boli vážené a ako jedny z mála žien mali možnosť si aj niečo privyrobiť. Na ich pleciach, nie na lekárovi, denne spočívali životy dvoch ľudí.

Viac o tom, ako vyzeralo pôrodníctvo a práca babíc na našom území v 18. a 19. storočí, sme sa zhovárali s historikom VAVRINCOM ŽEŇUCHOM z inštitútu histórie Prešovskej univerzity v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vy ste sa začali venovať téme pôrodníctva a pôrodných babíc zasadenej do oblasti 18. storočia, kedy sa začínajú objavovať prvé písomné zmienky. Čo však do toho obdobia je známe, ako vyzeralo pôrodníctvo a pôrody v Uhorsku i vo svete?

SkryťVypnúť reklamu

- S pôrodnými babicami sme boli konfrontovaní pomerne skoro, ešte v staroveku. Babice napríklad spomína aj Biblia v knihe Exodus, jednej z najstarších kníh. Egyptský faraón im dal nariadenie, že deti mužského pohlavia majú zabiť a iba ženského nechať. Ony sa vyhovárali na to, že izraelské ženy porodia skôr, ako k nim babica príde. O babiciach hovoria napríklad aj hieroglyfy a tiež vieme, že boli aj v antickom Ríme. Toto povolanie existovalo už dávno, no niť informácií je len úsečkovitá. Treba však povedať, že babica bola vždy žena, nikdy nie muž. V niektorých kultúrach, aj u nás v Uhorsku, bola zásada, že muž sa počas pôrodu nesmel nachádzať ani v dome.

Kto všetko, teda okrem babice, bol pri rodičke?

- Pôrod bola záležitosť, ktorá mala osobitný charakter. K rodičke sa schádzali viaceré generácie - matka, svokra, sestry - pomáhali jej, povzbudzovali ju, prežívali to s ňou, veď to bol príchod nového člena rodiny. A prichádzala tam aj babica, ktorá jej mala pomôcť rodiť. Ale netreba si ju predstavovať ako vzdelanú babicu, ktorá všetko vedela. Väčšinou to bola obyčajná žena z dediny, ktorá pochádzala z rodiny, venujúcej sa pôrodom. Napríklad bola dcérou babice, a tá ju brávala so sebou, keď jej bolo treba niečo podať, podržať a podobne. Práca babice však bola finančne ohodnotená. Žena málokedy zarábala, preto bola snaha, aby sa toto povolanie v danej rodine zdržiavalo.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa v minulosti pýtali štyridsať- päťdesiatročných babíc, ako dlho vykonávajú svoju činnosť, alebo ako dlho sú pri pôrodoch, v dokumentoch uvádzali, že od infancie, teda od malého dievčaťa. Ten aspekt, že to muselo byť riešené v rámci rodiny, je zrejme najdôveryhodnejší. Babice totiž obvykle nastupovali do práce ako štyridsiatničky. Vzdelanie a poznanie, ktoré potrebovali, museli naberať dlhodobo.

Kto babiciam platil za služby, rodička? A ak áno, ako poplatky riešili nemajetné rodiny?

- Platila rodina, kde rodička bývala, buď manžel, alebo najstarší člen domácnosti. Poplatky neboli horibilné. Vedel by som to prirovnať k niečomu takému ako pol mecha alebo mech zrna. Alebo tri bochníky chleba.

Platilo sa teda aj v naturáliách?

- Dalo sa to vyhodnotiť. Sú aj záznamy o platbe v naturáliách, ale nie je to hodnoverné. Niektorá brala aj mince, aj zrno. Niektorá mince alebo dva pecne chleba. Ale základ boli peniaze, všetko sa vyčísľovalo.

Súvisiaci článok Ukrajinskej utečenke sa v sninskej nemocnici narodil chlapček Volodymyr Čítajte 

Vo svojej štúdii K problematike pôrodných babíc Užskej stolice v 18. storočí spomínate, že situácia s pôrodníctvom v anglosaskom prostredí bola iná ako v Uhorsku, ktoré vo vývoji zaostávalo. Ako teda fungovalo pôrodníctvo v zahraničí?

SkryťVypnúť reklamu

- V novoveku je vo svete rozdiel, ale to rátajte tak od roku 1500. Máme anglosaský svet, teda Anglicko a Ameriku, a kontinentálny svet, teda kontinentálnu Európu. V anglosaskom svete existuje povolanie pôrodníka. Sú nejaké presahy aj do Francúzska, ale to až v 18. - 19. storočí.

Rozdiel bol v tom, že v Uhorsku učila žena ženu a neriešilo sa, či vie čítať, písať, alebo vie, ako vyzerá telo. V anglosaskom svete bolo systematické vzdelávanie a vznikala binárnosť. Mohli ste si zavolať pôrodníka, ktorý mal medicínske vzdelanie, alebo babicu, ktorá mala ľudové vzdelanie. Záležalo už na rozhodnutí rodičky, k čomu pristúpi.

V anglosaskom prostredí však pôrodníci začínajú riešiť, ako ženám pomôcť. Hľadajú nástroje a vynálezy. Rodina Chamberlainovcov napríklad vytvorila na prelome 17. a 18. storočia Chamberlainove pôrodnícke kliešte a okrem nich vznikali vo svete i ďalšie pomôcky, ktoré pomáhali ženám pri pôrodoch. Babice riešili skôr cirkevnú otázku, aby bolo dieťa pokrstené, či krstiť alebo nekrstiť mŕtvo narodený plod a podobne. Práve vznikom týchto pomôcok sa úplne odčlenila od pôrodníka, a preto je vidieť aj rozdiel medzi anglosaským svetom a tým, ktorý panoval u nás.

Akým spôsobom prebiehali v tom čase pôrody?

Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Od Číny sa nemôžeme úplne odpojiť, tvrdí expertka na medzinárodné vzťahy Theresa Fallon.


15 h
Prezident Zelenskyj sa prihovoril hosťom v Cannes.

Film sa mal volať Z, režisér ho premenoval.


48m

Nie je pravda, že Slovensko (a Maďarsko) je odkázané na ruskú ropu.


19 h

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 12 h

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu