PREŠOV. Vojna na Ukrajine zmenila v krátkom okamihu celý svet a Slovensko ako susedná krajina čelí vlne utečencov.
Občianska iniciatíva Zastavme ich bratia! zorganizovala ďalšiu zo série diskusií o príčinách vojny, vlne solidarity, ale aj o problémoch a ďalších obavách, ktoré Slovensko môžu čakať.
V Prešove o tom diskutovali hudobníčka a aktivistka Katarína Koščová, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský (KDH) a historik a riaditeľ Divadla Jonáša Záborského v Prešove Ján Hanzo.
Dôvody vojnového konfliktu
„Ide o snahu prepísať dejiny,“ hodnotí Hanzo vojnový útok na Ukrajinu.
Príčinou má byť to, že Ruská federácia sa dodnes nevyrovnala s rozpadom Sovietskeho zväzu.
„Putin je toho hlavou. Symbolizuje niečo, čo aj mnohí Rusi cítia. Oni časom pochopia, že to nebolo dobré. Rozpad Sovietskeho zväzu v Rusku nie je chápaný ako prirodzený proces. Pritom vieme, že to bol prirodzený proces. Oni sami rozpustili Zväz sovietskych socialistických republík,“ komentuje Hanzo.
Rusi to podľa neho vnímajú ako prehru v studenej vojne.
„Tak ako po prvej svetovej vojne sa s tým Nemecko nevyrovnalo a snažilo sa to napraviť, teraz sa o to snaží Putin a Rusko. Obeťou toho je Ukrajina, pretože tá je najviac dôležitá pre obnovu ruskej veľkosti,“ hovorí.
Znova sme sa preto podľa neho ocitli na prahu dejinného konfliktu, pričom proces sa začal už v roku 2014.
„V každej vojne sa páchajú aj vojnové zločiny. Ide o to, či sa snaží vláda ich potrestať a brániť im, alebo či ich naopak vydáva za hrdinské skutky vlastných vojakov. Mám zásadný problém s tým, že Rusko sa snaží vojenské postupy a veci, ktoré pravdepodobne budú súdené ako vojnové zločiny, vydávať za niečo, čo je normálne,“ zhodnotil Hanzo.

Majerský: Vojna ukázala aj zlú stránku ľudí
Dopady vojny u nášho suseda sa priamo dotýkajú aj Slovenska a konflikt sa približuje aj k našim hraniciam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári